• Start
  • Wiadomości
  • III Forum Migracji i Integracji w ECS. Czy kultura może pomóc w integracji?

III Forum Migracji i Integracji w ECS. Czy kultura może pomóc w integracji?

Trzecia już edycja Forum Migracji i Integracji rozpocznie się w Europejskim Centrum Solidarności w piątek, 15 grudnia, o godz. 10.00. W programie zaplanowano m.in. spotkanie z irackim poetą i muzykiem, Umarem Abdulem-Nasserem oraz dyskusję panelową o roli kultury w procesie integracji imigrantek i imigrantów.
14.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gościem III Forum Migracji i Integracji w ECS będzie Helge Lunde, prezes sieci ICORN

Gdański Model Integracji Imigrantów to oryginalny, pierwszy w Polsce projekt tego typu. Wypracowany został po rocznych konsultacjach i działaniach interdyscyplinarnego zespołu powołanego przez miasto w maju 2015 roku. Rok temu na I Forum Integracji i Migracji dyskutowano nad rolą komunikacji społecznej we wdrażaniu tegoż modelu, teraz zastanowimy się, co kultura może zrobić dla integracji.

- Fora to część wdrażania gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, miejskiej polityki integracji przyjętej uchwałą Rady Miasta Gdańska w czerwcu ubiegłego roku – podkreśla zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk. - W ramach wdrażania tego modelu w naszym mieście odbywają się konferencje, warsztaty, seminaria i debaty, które umożliwiają zdobywanie wiedzy oraz podnoszenie kwalifikacji kadry zajmującej integracją imigrantów.

Data piątkowego wydarzenia nie jest przypadkowa, ponieważ zbliża się Międzynarodowy Dzień Migrantów, który przypada na 18 grudnia. ONZ ustanowiła go już w 2000 roku.

Program:

10.00–10.15 | przywitanie

10.15–11.45 | spotkanie z Umarem Abdulem-Nasserem (biogram poniżej). Rozmowę poprowadzi Anna Umięcka z gdansk.pl

11.45–12.00 | przerwa kawowa

12.00–13.30 | dyskusja panelowa na temat wsparcia dla artystów-uchodźców oraz integracji artystów-rezydentów w środowisku lokalnym.

W dyskusji wezmą udział:

  • Helge Lunde – prezes sieci ICORN (International Cities of Refuge Network), organizacji skupiającej miasta broniące wolności słowa i poglądów, które przyjmują na dwuletnie rezydencje osoby dotknięte przez wojenne zawieruchy oraz prześladowania.
  • Piotr Stasiowski - dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej
  • Małgorzata Różańska – kierowniczka Biura Literackiego - Centrum Konferencyjne Willa Decjusza w Krakowie
  • Katarzyna Janusik – kierowniczka Działu Programowego - Wrocławski Dom Literatury
  • Anna Meronk – kierowniczka Oddziału CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie oraz Działu Edukacji i Dokumentacji

Moderatorką dyskusji będzie dziennikarka Aleksandra Kozłowska.

13.30–15.00 – interaktywna prezentacja wstępnych wyników badań o roli kultury w procesie integracji imigrantów/tek. Wyniki badań przedstawią: dr Agata Bachórz, dr Monika Popow oraz Dariusz Olejniczak


Gościem III edycji Forum Migracji i Integracji jest Umar Abdul-Nasser - poeta i muzyk z Mosulu w Iraku. Jest uważany za poetę eksperymentującego. Specjalizuje się w poezji mówionej, wygłaszając swoje utwory do akompaniamentu muzycznego. Wiele z tych recytacji jest nagrywanych i trafia do Internetu. Powracający temat w jego utworach to pokój. Niektóre z jego występów można zobaczyć na YouTube. Opracował także wideo „motywacyjne”, złożone z tekstów, które określa jako skomponowane w narzeczu irackim. Khalid przedstawia także kopie utworów poetyckich publikowanych w lokalnej prasie w Mosulu przed czerwcem 2014. Po tym czasie grupy zbrojne nazywające się Państwem Islamskim (IS) weszły do Mosulu, gdzie Umar Abdul-Nasser żył z rodziną, przejęły władzę w mieście i spowodowały ucieczkę około 500 000 mieszkańców.

Umar Abdul-Nasser jest gościem Wrocławia, które tak jak Gdańsk, należy do ICORN - Międzynarodowej Sieć Miast Schronienia. To stowarzyszenie miast z całego świata, które angażują się w obronę wolności słowa i pisarzy prześladowanych z powodów politycznych: ukrywających się, więzionych lub objętych zakazem publikowania we własnym kraju. Każde miasto zrzeszone w sieci przyjmuje na pewien czas, okres maksymalnie dwóch lat, jednego z zagrożonych pisarzy, zapewniając mu bezpieczeństwo, godne warunki życia i możliwość nieskrępowanej pracy twórczej.

Gdańsk należy do ICORN od 30 sierpnia 2017 roku, kiedy to w Ogrodzie Zimowym w ECS umowę o przyłączeniu Gdańska do sieci ICORN podpisali: Helge Lunde - prezes ICORN oraz Piotr Stasiowski - dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej, operator programu ICORN w naszym mieście. W sieci jest ponad 60 miast, takich jak Bruksela, Frankfurt, Miami, Sztokholm czy Meksyk. Gdańsk był trzecim, obok Krakowa i Wrocławia, polskim miastem, które przystąpiło do stowarzysznia ICORN i przygotowuje się do przyjęcia artysty, który potrzebuje pomocy. 

Na II Forum Migracji i Integracji w ECS: [nz. od lewej] Anna Fedas-ECS, Marta Siciarek - prezes Gdańskiego Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek i gość Forum Majed Tinawi

Fora Migracji i Integracji są spotkaniami eksperckimi, skierowanymi do bardzo szerokiego grona odbiorców – od artystów, po nauczycieli, pracowników socjalnych czy dziennikarzy. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski w Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności.


Więcej o tym:

ICORN w Gdańsku. Prześladowani artyści znajdą schronienie w naszym mieście - wywiad z Helge Lunde

Gdańsk w ICORN. Będzie pomagać represjonowanym pisarzom

Od dziś Gdańsk w elitarnej sieci miast wspierających prześladowanych artystów



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim