PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

III Charytatywny Koncert Gwiazd Przemek Dzieciom. Wesprzyj chore dzieci

III Charytatywny Koncert Gwiazd Przemek Dzieciom. Wesprzyj chore dzieci
W sobotę, 2 lutego, o godz. 18.00 odbędzie się III Charytatywny Koncert Gwiazd Przemek Dzieciom. W wydarzeniu wezmą udział m.in Czerwone Gitary czy Katarzyna Pakosińska. Koncert połączony będzie z aukcją. Środki z wydarzenia zostaną przekazane dla potrzebujących dzieci, które wspiera Fundacja Przemek Dzieciom.
Przemek Szaliński już jako dziecko zrozumiał, że jego życiową misją jest pomaganie innym
Przemek Szaliński już jako dziecko zrozumiał, że jego życiową misją jest pomaganie innym
Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP


Choć Fundacja Przemek Dzieciom teoretycznie istnieje od sierpnia 2016 roku, w praktyce działa od 12 lat. Wszystko zaczęło się kiedy Przemek Szaliński - założyciel fundacji był w szkole podstawowej.

- Mój kolega potrzebował nowego wózka inwalidzkiego - mówi Przemek Szaliński. - Choć miałem wtedy tylko 13 lat, pomyślałem sobie, że zorganizuję koncert i zbiorę fundusze na ten wózek. Do Gdańska przyjechali wtedy: Artur Barciś, Cezary Żak, Andrzej Grabowski, Bogusław Mec. Kiedy wszystko się udało, pomyślałem, że warto rozwijać i kontynuować ideę niesienia pomocy potrzebującym.


Aktorka Magdalena Różczka jest jedną z wielu gwiazd, które wspierają działania Fundacji Przemek Dzieciom
Aktorka Magdalena Różczka jest jedną z wielu gwiazd, które wspierają działania Fundacji Przemek Dzieciom
fot. Mateusz Ochocki / KFP


Przez lata Przemek Szaliński organizował przeróżne wydarzenia do których dołączali znani artyści. Wymienić tu można takie nazwiska jak Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka, Grzegorz Skawiński czy Rafał Królikowski. Lista ludzi z pierwszych stron gazet, która wspierała i nadal wspiera działania Przemka Szalińskiego jest naprawdę długa. Wspólnymi siłami zbierali fundusze dla chorych dzieci, znajduących się w trudnej sytuacji rodzinnej oraz finansowej. Po 10 latach działalności zrodziła się idea koncertów charytatywnych.

- Postanowiłem zorganizować koncert charytatywny w Gdańsku, w którym udział wzięło wielu artystów - dodaje Przemek Szaliński. - To był duży sukces, dlatego postanowiłem kontynuować ten pomysł.


Licytacja koszulki Roberta Lewandowskiego miała miejsce w 2017 roku, podczas pierwszego charytatywnego koncertu zorganizowanego z okazji 10-lecia działalności Przemka Szalińskiego. Nz. Krzysztof Skiba prowadzący licytację.
Licytacja koszulki Roberta Lewandowskiego miała miejsce w 2017 roku, podczas pierwszego charytatywnego koncertu zorganizowanego z okazji 10-lecia działalności Przemka Szalińskiego. Nz. Krzysztof Skiba prowadzący licytację
fot. Mateusz Ochocki / KFP


III Charytatywny Koncert Gwiazd Przemek Dzieciom odbędzie się 2 lutego w Sali Teatralnej NOT w Gdańsku. W tym roku wystąpią następujący artyści: Czerwone Gitary, Katarzyna Pakosińska, Andrzej Cierniewski z zespołem, Piotr Polk, Kwartet Rampa, zespół tańca brzucha AGADIR. W trakcie wydarzenia odbędzie się także aukcja podczas której goście będą mieli okazję wylicytować m. in. koszulkę i książkę z autografem Piotra Fronczewskiego, oryginalny plakat z drugiego zjazdu Solidarności z podpisami Henryki Krzywonos, Jerzego Borowczaka i byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Katarzyna Pakosińska przekazała na aukcję sukienkę z czasów Kabaretu Moralnego Niepokoju. Będzie też książka z autografem Grzegorza Miecugowa i kilka niespodzianek. Na miejscu koncertu, już poza aukcją, będzie można nabyć też płyty, książki czy gadżety z autografami. Środki zebrane z cegiełek/biletów i aukcji zostaną przekazawane na pomoc dzieciom z Trójmiasta (rehabilitacje, wózki, sprzęt medyczny).


Koszulka i książka z autografem Piotra Fronczewskiego - to jedne w wielu rzeczy, które będzie można wylicytować podczas tegorocznego koncertu
Koszulka i książka z autografem Piotra Fronczewskiego - to jedne w wielu rzeczy, które będzie można wylicytować podczas tegorocznego koncertu
FB/ Fundacja Przemek Dzieciom


Wszyscy artyści który wspópracują z fundacją Przemka Szalińskiego działają charytatywnie.

- Wielu artystów pyta, czy ponownie mogliby pomóc, czy znowu mogą przyjechać - dodaje Przemek Szaliński. - Kasia Pakosińska i Piotr Polk byli już w szpitalach. Roman Czejarek co roku prowadzi koncert. Andrzej Cierniewski przyjeżdża do nas specjalnie między trasą koncertową po Stanach Zjednoczonych i Izraelu, wyłącznie na ten jeden koncert. W przypadku Czerwonych Gitar również ekipa techniczna zrzekła się pieniędzy.

Przemek Szaliński bardzo szybko zrozumiał, że jego droga życiowa to niesienie pomocy potrzebującym. Dosadnie podkreśla jednak, że sam niczego by nie dokonał, że jest wyłącznie pośrednikiem między ludźmi, którzy chcą pomagać, a dziećmi, które tej pomocy naprawdę potrzebują.

- Nie wyobrażam sobie, że mógłbym robić cokolwiek innego, choć czasem nie jest łatwo - wyjaśnia Przemek Szaliński. - Pamiętam sytuację jak z Marcinem Dorocińskim odwiedziliśmy dziewczynę, która leżała w szpitalnej izolatce. Była zachwycona, że miała okazję poznać swojego ulubionego aktora. W trakcie rozmowy powiedziała nam, że został jej miesiąc życia... W takich momentach zapomina się o wszystkich problemach. Przez te lata widziałem przeróżne przypadki. Do głowy przychodzi mi na przykład siedmioletni Kuba, któremu też pomagamy. Chłopak ma porażenie mózgowe, padaczkę, nie mówi, słabo widzi. Rodzice go porzucili, wychowują go dziadkowie. Mieszkają na trzecim piętrze w bloku bez windy. Nie mają ciepłej wody. Jeszcze rok temu Kuba nie potrafił sam uklęknąć, a teraz, dzięki rehabilitacji którą opłacamy, potrafi wstać i ustać na nogach o własnych siłach. Nie ma słów, żeby to opisać.


Ostatnio słuchaliśmy ich przebojów podczas sylwestra plenerowego w Parku Oruńskim. Już 2 lutego Czerwone Gitary wystąpią na koncercie charytatywnym w Scenie Teatralnej NOT
Ostatnio słuchaliśmy ich przebojów podczas sylwestra plenerowego w Parku Oruńskim. Już 2 lutego Czerwone Gitary wystąpią na koncercie charytatywnym w Scenie Teatralnej NOT
Fot. Christian Samp / KFP


Jak zakupić bilet/cegiełkę?

- sobota - 13:00 - 14:00 - Zatoka Sztuki w Sopocie,

- przez internet - pisząc na adres kontakt@przemekdzieciom.pl

Numerowane miejsca dostępne są w cenie 60 zł i 80 zł.


Informacje o wydarzeniu znajdziemy też na facebook’u.

Koncert potrwa około 3 godzin.Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze