• Start
  • Wiadomości
  • Identyfikujesz się z Gdańskiem? Weź udział w badaniu przygotowanym przez psychologów z UG - wypełnij ankietę

Identyfikujesz się z Gdańskiem? Weź udział w badaniu przygotowanym przez psychologów z UG - wypełnij ankietę

Psychologowie z Uniwersytetu Gdańskiego pracują nad projektem badawczym poświęconym identyfikacji mieszkańców z Gdańskiem i ich przywiązaniu do własnego miasta. Przyglądają się także postawom politycznym i społecznym gdańszczanek i gdańszczan. Drugą część badania realizują przed II turą wyborów prezydenckich - pierwsza miała miejsce po zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza.
08.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rok 2019, mieszkańcy w kolejce po flagi Gdańska - w przededniu święta miasta
Rok 2019, mieszkańcy w kolejce po flagi Gdańska - w przededniu święta miasta
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Twórcy projektu - dr hab. Tomasz Besta i dr Michał Jaśkiewicz z Instytutu Psychologii UG zapraszają mieszkańców do wypełnienia ankiety - (wymaga poświęcenia ok. 15 minut).

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Jest to druga część projektu, którego realizację naukowcy rozpoczęli po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Jesteśmy psychologami społecznymi, zajmujemy się badaniem relacji grupowych, postanowiliśmy więc sprawdzić jak to tragiczne wydarzenie wpłynęło na mieszkańców, na ich emocje związane z Gdańskiem, zapytać, jak sobie radzili w tym czasie, jakie ich zdaniem mogły być motywy zamachu - wylicza Michał Jaśkiewicz. - Pierwsze ankiety przeprowadziliśmy w przeciągu dwóch tygodni po zamachu, kolejne w dniu przedterminowych wyborów na prezydenta Gdańska, ostatnią partię jeszcze kilka miesięcy później.

 

17 stycznia 2019 roku, kir na znak żałoby po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przewiązany na flagach miasta, scena z ulicy
17 stycznia 2019 roku, kir na znak żałoby po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przewiązany na flagach miasta, scena z ulicy
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W badaniach ankietowych wzięło dotąd udział ponad 400 osób. Swoje dotychczasowe ustalenia psychologowie z UG zaprezentowali w wystąpieniu „Zamach na prezydenta Adamowicza, grupowa trwoga, a chęć zaangażowania się w działania na rzecz kontynuacji realizacji progresywnej polityki miasta” na zjeździe Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej w Poznaniu w 2019 roku. 

Przy czym tytułowa “grupowa trwoga” w deklaracjach respondentów przełożyła się na chęć działania zbiorowego i identyfikację ze współmieszkańcami (nie chcemy zdradzać szczegółowych ustaleń autorów badania, by nie wpływać na odpowiedzi kolejnych uczestników ankiety).

- Teraz pracujemy nad drugą częścią projektu. Chcemy prześledzić postawy gdańszczan i gdańszczanek przed druga turą wyborów prezydenckich, w sytuacji zaostrzonego konfliktu politycznego. Stawiamy między innymi pytanie, czy mieszkańcy obawiają się o przyszłość swojego miasta po ewentualnym zwycięstwie Andrzeja Dudy, czy wartości ważne dla Gdańska mogą być wówczas podważane - dodaje Michał Jaśkiewicz. - Chcemy także sprawdzić, czy efekty badań zaobserwowane półtora roku temu i rok temu, są wciąż aktualne.

 

Twórcy badania, od lewej: dr Michał Jaśkiewicz, dr hab. Tomasz Besta
Twórcy badania, od lewej: dr Michał Jaśkiewicz, dr hab. Tomasz Besta
fot. Archiwum prywatne

 

Wyniki badań będą znane prawdopodobnie już pod koniec lipca. Ankietę można wypełnić do niedzieli, 12 lipca. 


WYPEŁNIJ ANKIETĘ

W Pracowni Psychologii Środowiskowej i Relacji Międzygrupowych UG realizowane są także inne badania dotyczące działań zbiorowych i tego, jak różne aspekty życia w mieście jak transport publiczny, przyjazność miasta pieszym i rowerzystom łączą się z jakością życia.  

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska