PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Hiszpańska telewizja publiczna wyemitowała blisko godzinny program o Gdańsku i Pomorzu

Hiszpańska telewizja publiczna wyemitowała blisko godzinny program o Gdańsku i Pomorzu
Na początku maja informowaliśmy o przygotowywanym, przez redakcję RTVE, programie, w którym wystąpi m.in. 27-letni Hiszpan, Pablo Mancebo Pinto, mieszkający i pracujący od kilku lat w Gdańsku. Emisja programu planowana była początkowo późną jesienią, jednak po ogłoszeniu informacji o przyznaniu Gdańskowi Nagrody Księżnej Asturii, telewizja zdecydowała o jak najszybszym wyemitowaniu programu, w którym jednym z "bohaterów" jest nasze miasto.
Hiszpańska telewizja RTVE przygotowuje programy o swoich rodakach pracujących i żyjących za granicą
Hiszpańska telewizja RTVE przygotowuje programy o swoich rodakach pracujących i żyjących za granicą
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Hiszpańska telewizja RTVE przygotowuje od kilku sezonów program pt. "Hiszpanie na świecie", który cieszy się dużym zainteresowaniem w tym kraju. Redakcja szuka swoich rodaków za granicą, prezentuje jak żyją, czym się zajmują, przedstawiają miasto bądź region, w którym mieszkają. W programie poświęconym 27-letniemu Pablo widzowie zobaczą także Gdańsk, w tym fontannę Neptuna, ulice Długą, Długi Targ i Mariacką. Dowiedzą się, że w Polsce, w tym w naszym mieście, można zjeść przepyszne pierogi, a także zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności, w gmachu którego mieści się m.in. biuro Lecha Wałęsy.

Są też zdjęcia z placu budowy na Stogach, gdzie modernizowana jest linia tramwajowa. To nieprzypadkowe ujęcia. Pablo Mancebo Pinto pracuje bowiem w firmie, która realizuje tę inwestycję.

Cały program trwa blisko godzinę. Poza Gdańskiem, przedstawiona jest tam również Gdynia, Sopot, a także Kartuzy i Szymbark, gdzie, jak się okazuje, także mieszkają Hiszpanie.

 

Hiszpańska telewizja szuka swoich rodaków na całym świecie. jednego z nich znalazła na Stogach

 

Redakcja programu odwiedziła dotąd ponad 250 miast na całym świecie. Choć w Polsce była już kilka razy, do Trójmiasta zawitała po raz pierwszy.

Dlaczego hiszpańska telewizja zdecydowała się przyjechać w maju do Gdańska?

-Dowiedzieliśmy się, że jest to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych północnej Europy. Ja mieszkam w południowej Hiszpanii, w Maladze. To bardzo ładne miasto. Dla mnie jest to interesujące, zobaczyć gdzie spędzają wakacje mieszkańcy Polski, Rosji czy Niemiec, jak wygląda tutaj Bałtyk. Jest na pewno inaczej, chłodniej, ale... ciekawie – zapewniał w maju Antonio Montero, gospodarz hiszpańskiego programu.

 

Gdańsk z Nagrodą Księżnej Asturii 2019, nazywaną "Hiszpańskim Noblem"

 

Program można obejrzeć TUTAJ. 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze