PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Liza - szympansica wychowana przez człowieka

Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Liza - szympansica wychowana przez człowieka
Historie zwierząt z gdańskiego zoo to nowy cykl, który prezentować będziemy w środę, o godz. 16.00. Podczas najbliższej rozmowy, która odbędzie się 6 maja, porozmawiamy na temat Lizy - szympansiego dziecka odrzuconego przez matkę. Choć to wydarzenie wywróciło do góry nogami pracę niektórych pracowników zoo, ta historia ma szczęśliwe zakończenie - znalazła się osoba, która zastąpiła rodzica szympansiemu maleństwu.
Narodziny szympansa w zoo to ważne wydarzenie, bo w ogrodach zwierzęta te rozmnażają się bardzo rzadko. Liza urodziła się w maju 2001 roku.
Narodziny szympansa w zoo to ważne wydarzenie, bo w ogrodach zwierzęta te rozmnażają się bardzo rzadko. Liza urodziła się w maju 2001 roku
Gdański Ogród Zoologiczny

 

Historie zwierząt z gdańskiego zoo - SŁONIE

 

Szympans Karol przyjechał do gdańskiego zoo w 1977 roku. Trafił tutaj z afrykańskiego bazaru. Jego pierwszą partnerką była Kasia. Gdy do zoo dołączyła Lola, Kasia tupała nogami i była niezadowolona, ponieważ jej wybranek okazywał zainteresowanie innej. Na nic zdały się te sceny szympansiej zazdrości, ponieważ relacja Karola i Loli zaowocowała nowym przychówkiem.

Ich córką jest Liza - gambijska szympansica urodziła się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym w 2001 roku. Maleństwo zostało odrzucone przez matkę, dlatego obowiązek opieki nad zwierzęciem przejęła zatrudniona w zoo Izabela Krause. Lekarka weterynarii przeprowadziła się do małego pokoju znajdującego się w budynku na terenie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, by dzień i noc spędzać przy szympansim dziecku. Lekarka karmiła Lizę, wstawała do niej w nocy, zmieniała pampersy, razem pojawiały się na spotkaniach pracowniczych.

Po 15 miesiącach, które Liza spędziła wśród ludzi, podjęto decyzję o powrocie szympansicy do stada. Jak potoczyły jej losy? Opowie o tym Michał Targowski - dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego w kolejnej odsłonie cyklu “Historie zwierząt z gdańskiego zoo” w środę, 6 maja, o godz. 16.00

 

Liza spędziła 15 miesięcy z mamą zastępczą, w którą wcieliła się lekarz weterynarii Izabela Krause
Liza spędziła 15 miesięcy z zastępczą mamą, w którą wcieliła się lekarz weterynarii Izabela Krause
Gdański Ogród Zoologiczny
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze