PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Gacek - kangur Benetta wychowany przez człowieka

Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Gacek - kangur Benetta wychowany przez człowieka
Historie zwierząt z gdańskiego zoo to nasz nowy cykl, który prezentujemy w środy, o godz. 15.00. 13 maja - głównym bohaterem rozmowy będzie kangur Gacek, przedstawiciel walabii Benetta. Zwierzę to wypadło z torby matki, a opiekę nad nim wziął na swe barki człowiek.
Szanse na przeżycie małego kangura, który nie rozwija się w torbie matki, są znikome. Gackowi się jednak udało. Nie tylko ludzie zechcieli się nim zaopiekować, ale zrobił to też pies!
Szanse na przeżycie małego kangura, który nie rozwija się w torbie matki, są znikome. Gackowi się jednak udało. Nie tylko ludzie zechcieli się nim zaopiekować, ale także pies!
Gdański Ogród Zoologiczny

 

Historie zwierząt z gdańskiego zoo - Liza i jej szympansia rodzina

 

Walabia Benetta to gatunek torbacza z rodziny kangurowatych. Ssak ten zamieszkuje przede wszystkim Australię i Tasmanię. Walabie są mniejsze od popularnych kangurów rudych, ważą około 20 kg, a długość ich ciała to przeważnie 70 - 90 cm. Kangury Benetta rozmnażają się kilka razy do roku, ich ciąża trwa około miesiąca. Młode zaraz po porodzie przesuwa się do torby matki, gdzie spędza około 7 - 9 miesięcy. Gdy jednak młody kangur wypadnie z torby matki, często zdarza się, że nie ma już możliwości powrotu, co równoznaczne jest ze śmiercią. Taka sytuacja miała miejsce w 2003 roku, gdy w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym urodził się Gacek. Choć mały kangurek nie miał jeszcze sierści, jego ciało było już w pełni wykształcone. Właśnie dlatego w gdańskim zoo podjęto próbę uratowania i odchowania Gacka. Jego mamą zastępczą został Andrzej Gutowski, pracownik Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, który przez wiele miesięcy nosił zwierzę w specjalnej torbie przypiętej do brzucha. Szybko okazało się, że również pies pana Andrzeja chce brać czynny udział w opiece nad Gackiem. Jak potoczyły się losy tego uroczego malucha? 

Opowie o tym Michał Targowski - dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego w kolejnej odsłonie cyklu “Historie zwierząt z gdańskiego zoo” w środę, 12 maja, o godz. 15.00

 
Gacek ze swoją mamą zastępczą , czyli Andrzejem Gutowskim
Gacek ze swoją "mamą zastępczą", czyli Andrzejem Gutowskim
Gdański Ogród Zoologiczny

 

Historie zwierząt z gdańskiego zoo - SŁONIE

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze