PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Historia ponad polityką! Profesorowie Nowak i Snyder wspólnie za Muzeum II Wojny Światowej

Historia ponad polityką! Profesorowie Nowak i Snyder wspólnie za Muzeum II Wojny Światowej
Porozumienie ponad podziałami: prawicowy historyk Andrzej Nowak z UJ i liberał Timothy Snyder z Yale napisali wspólny list w obronie Muzeum II Wojny Światowej! To zaskakująca zgodność, biorąc pod uwagę, że prof. Andrzej Nowak był dotąd kojarzony bardziej jako ideolog PiS-owskiej polityki historycznej, czyli opowiadania o historii tak, żeby służyła ona bieżącej działalności politycznej rządzącej partii.

1 września 2015. Dzień otwarty budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
1 września 2015. Dzień otwarty budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

To się chyba zmieniło, sądząc po ostatnich deklaracjach prof. Nowaka.

Nowak zaskakuje! Najpierw w “Dzienniku Bałtyckim”, w rozmowie z Jarosławem Zalesińskim, powiedział, że jest za pluralizmem i wielogłosem, oraz autonomią historii, więc Muzeum II Wojny Światowej powinno być otwarte w kształcie takim, w jakim od kilku lat jest przygotowywane, nawet jeśli nie podoba się to prawicowym krytykom związanym z PiS. Nowak powiedział przy okazji, że jest przeciwnikiem propagandy w stylu moskiewskim. To była pierwsza tak mocna deklaracja poparcia dla MIIWŚ z prawicy, w kontrze np. do słów Piotra Semki czy prof. Jana Żaryna.

Prof. Andrzej Nowak
Prof. Andrzej Nowak
Wikimedia

Prof. Timothy Snyder z amerykańskiego Yale University jest członkiem Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej. To doskonały znawca najnowszej historii Polski. Liberał. On też mówił wielokrotnie, że na historię nie można patrzeć jedynie z jednej, prawicowej, perspektywy, że nie ma czegoś takiego, jak jedna, wspólna polska perspektywa, że potrzebny jest wielogłos. Snyder pytał, w rozmowie z gdansk.pl, co by się stało, gdyby kiedyś lewica wygrała w Polsce wybory i zaczęła zmieniać władze i opowieść w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Jak wtedy odebrałaby to prawica?!
 

Prof. Timothy Snyder
Prof. Timothy Snyder
Krzysztof Mystkowski/KFP

Teraz amerykański liberał i polski konserwatysta napisali wspólny list z poparciem dla MIIWŚ. Piszą: “pragniemy wyrazić naszą wspólną nadzieję, że Muzeum i jego wystawa zostaną ukończone i otwarte zgodnie z dotychczasowymi planami”.
 

Oto cała treść listu otwartego

Jest czymś naturalnym, że historycy różnią się w interpretacjach przeszłości, jak i ocenach dnia dzisiejszego, co dotyczy także obu niżej podpisanych. Tak samo muzea historyczne, w Polsce i innych krajach, przedstawiają różnorodne wizje przeszłości.

Żaden z nas nie zaprojektowałby wystawy Muzeum II Wojny Światowej dokładnie tak, jak ona wygląda dzisiaj. Obaj uznajemy jednak, że wystawa oddaje zarówno prawdę historyczną w wymiarze ogólnego obrazu wojny, jak i szczególne miejsce w niej Polski.

Jesteśmy zgodni, że Muzeum II Wojny Światowej, w jego obecnej formie, stwarzałoby wyjątkową szansę dla Polaków, by dowiadywali się o wojnie poza Polską, a dla zagranicznych zwiedzających poznawania polskiej historii.

Jako członek Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej (Snyder) oraz polski historyk niezwiązany z tym przedsięwzięciem (Nowak), pragniemy wyrazić naszą wspólną nadzieję, że Muzeum i jego wystawa zostaną ukończone i otwarte zgodnie z dotychczasowymi planami.

Andrzej Nowak, profesor historii, Uniwersytet Jagielloński i Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk

Timothy Snyder, profesor historii, Yale University


Czytaj także:

Wybitny prawicowy historyk i sympatyk PiS z Krakowa żarliwie broni... autonomii Muzeum II Wojny Światowej!

Spór o Muzeum II WŚ. Bitwa na argumenty wygrana!Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze
Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze