PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Historia Gdańska - polska czy niemiecka? Zobacz wideoczat na naszym portalu: dzisiaj, godz. 13.00

Historia Gdańska - polska czy niemiecka? Zobacz wideoczat na naszym portalu: dzisiaj, godz. 13.00
Gdańszczanie nauczyli się patrzeć bez kompleksów na historię. Uhonorowano licznych zasłużonych niemieckich obywateli miasta, władze samorządowe nie boją się niemieckiej przeszłości. Nie wszystkim w kraju to się podoba, próbują wskazywać na rzekomą politykę “zniemczania” Gdańska. Czy słusznie? Zapraszamy do obejrzenia wideoczatu - dziś o godz. 13.00.
Współczesność i historia w Gdańsku stale się przenikają. Nz. scena z tegorocznej Nocy Muzeów w Hevelianum
Współczesność i historia w Gdańsku stale się przenikają. Nz. scena z tegorocznej Nocy Muzeów w Hevelianum
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

 

Gośćmi programu “Wszystkie Strony Miasta” będą dzisiaj:

 

  • prof. Sławomir Kościelak - Uniwersytet Gdański, znawca dziejów Gdańska
  • dr Janusz Marszalec - Muzeum Gdańska, historyk, w latach 2008-2017 wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Krzysztof Kucharski - pracownik Działu Edukacji Muzeum Gdańska, prywatnie szef grupy rekonstruktorów historycznych Garnizon Gdańsk

 

Program poprowadzi red. Roman Daszczyński.

Tematem rozmowy będzie historia Gdańska, o której najprościej można powiedzieć, że była skomplikowana. Czy w ogóle dzieje naszego miasta da się opowiedzieć w prosty sposób? Na czym polegał fenomen dawnego Gdańska jako bytu politycznego, gospodarczego i kulturowego na mapie Europy? Czy istniał jeden niemiecki Gdańsk, czy może kilka - zależnie od epoki? Czym było Wolne Miasto Gdańsk? Skąd brała się sympatia do Gdańska w dawnej Polsce? Od kiedy można mówić o polskim Gdańsku? Co zrobić, by przeszłość naszego miasta przestała być elementem bieżących rozgrywek na krajowej scenie politycznej?

Wideoczat “Historia Gdańska - polska czy niemiecka?”. Dzisiaj, o godz. 13.00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl