• Start
  • Wiadomości
  • Historia epidemii w pigułce - rozmowa z dr. Piotrem Paluchowskim z GUMed. Dziś, o godz. 15

Historia epidemii w pigułce - rozmowa z dr. Piotrem Paluchowskim z GUMed

Kwarantanna, odwołane jarmarki, sok z ropuchy i skórzane maski - jak nasi przodkowie walczyli z epidemią? O tym w programie “Wszystkie strony miasta” opowiada dr Piotr Paluchowski, historyk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rozmowa z naukowcem odbędzie się we wtorek, 5 maja, o godz. 15.00 na portalu gdansk.pl
05.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dr Piotr Puchowski zgłębia zagadnienia związane z medycyną pomorską. W zakresie jego zainteresowań są też: gdański rynek czytelniczy w XVII–XVIII w. oraz dzieje oświecenia
Dr Piotr Puchowski zgłębia zagadnienia związane z medycyną pomorską. W zakresie jego zainteresowań są też: gdański rynek czytelniczy w XVII–XVIII w. oraz dzieje oświecenia
Fot. A. Grabowska-Ogrodnik (Muzeum Gdańska)

 

Dr Piotr Paluchowski o fenomenie średniowiecznych i nowożytnych gdańskich szpitali


Mycie rąk, noszenie maseczek i rękawiczek, odkażanie - te zalecenia dziś nie dziwią, ale nie są wcale nowe. 

Historia mycia rąk sięga lat 40. XIX wieku, ale odkrycie zależności pomiędzy aseptyką a śmiertelnością pacjentek przez Ignaza Semmelweisa, ówczesnego ordynatora oddziału położniczego wiedeńskiego szpitala, nie spotkało się z entuzjazmem ówczesnego świata medycyny. Jego los był tragiczny, a nasi przodkowie uważając, że częste mycie skraca życie, mieli swoje racje. 

Skórzane maski w kształcie ptasich dziobów z zamontowanym pojemnikiem na zioła i oleje nosili już lekarze podczas epidemii dżumy w 1709 roku w Gdańsku. Służyły bardziej okadzaniu, a skończyć się mogły zatruciem.

Lekarstwa również nie działały - sok z ropuchy przygotowywany w nowiu czy proszek z mumii nie pomogły chorym na dżumę w XVIII wieku, ale kwarantanna jako skuteczny środek ochronny stosowana była już w średniowieczu. 

Historia rozwoju medycyny zna wiele szokujących przykładów zmagania się ludzkości z chorobami. Ilustruje drogę jaką przebyliśmy do dzisiejszego stanu wiedzy. Tylko czy możemy mieć pewność, że za 100 lat przyszli mieszkańcy Ziemi nie będą uśmiechali się z przekąsem czytając o naszych zaleceniach?    

Na te pytania w programie Wszystkie Strony Miasta odpowiada dr Piotr Paluchowski, historyk, pracujący w GUMed, współautor książki i wystawy w Muzeum Gdańska o historii szpitalnictwa w Gdańsku. 

 

Rozmowa z naukowcem odbędzie się we wtorek, 5 maja, o godz. 15.00 na portalu gdansk.pl

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę