PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Hip hop w teatrze, karnawał w filharmonii... Moc atrakcji w Gdańsku w sobotę i niedzielę

Hip hop w teatrze, karnawał w filharmonii... Moc atrakcji w Gdańsku w sobotę i niedzielę
Ciekawie zapowiada się ten weekend w Gdańsku - szczególnie w sobotę i niedzielę nie zabraknie dużych wydarzeń muzycznych i teatralnych, dla dorosłych i dzieci.
Hailey Tuck i Helen Sung będą gwiazdami podczas zimowej odsłony Festiwalu Jazz Jantar
Hailey Tuck i Helen Sung będą gwiazdami podczas zimowej odsłony Festiwalu Jazz Jantar
mat. prasowe

W klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) przez cały weekend trwa zimowa odsłona 22. festiwalu Jazz Jantar.

W piątek, 8 lutego, wystąpi tam duet: Tortusa - Breistein, czyli John Derek Bishop, artysta muzyki elektronicznej, oraz Inge Weatherhead Breistein, norweski saksofonista. Muzycy zagrają improwizowane fragmenty z płyty „Mind Vessel”, zwierającej interesującą mieszankę elektroniki, ambientu, Nordic Jazz i minimalizmu. Spodoba się miłośnikom takich zespołów i artystów, jak: Oneotrix Point Never, Xploding Plastix, Brian Eno, Biosphere, Boards of Canada, Aphex Twin, Flying Lotus czy Jon Hopkins. Początek koncertu o godz. 20:00.

W sobotę, 9 lutego, zadebiutuje w Polsce pochodząca z Teksasu Hailey Tuck. Ta młoda wokalistka rozpoczynała karierę w klubach kabaretowych i jazzowych, a dziś ma już swoją wierną publiczność. W Gdańsku zaśpiewa utwory z płyty „Junk”, wyprodukowanej przez Larry’ego Kleina. Po niej na scenie zaprezentuje się z premierowym materiałem Helen Sung - pianistka i kompozytorka, która pierwszy raz na Festiwalu Jazz Jantar wystąpiła trzy lata temu (w 2016 r.). Podobnie jak Tuck, pochodzi z Teksasu. W Gdańsku wykona utwory z płyty „Sung with Words”. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00 .

Na zakończenie jazzowego weekendu, w niedzielę, 10 lutego, mocny polski akcent - wystąpi Joanna Duda. Ceniona w Polsce i na świecie pianistka i kompozytorka wplata w swoje występy mocne, wizualne akcenty - znana jest m.in. z instalacji „Pamięć Wody” oraz z występów w Kwintecie Wojtka Mazolewskiego. Początek o godz. o 19:00.

Bilety na poszczególny dzień: 30-75 zł.


Ghostface Killah (wł. Dennis Coles) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych raperów w historii muzyki hip-hop
Ghostface Killah (wł. Dennis Coles) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych raperów w historii muzyki hip-hop
mat. prasowe


Z kolei w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) w sobotę, 9 lutego, na scenie stanie sam Ghostface Killah - amerykański raper, czołowy członek hip-hopowej grupy Wu-Tang Clan.

Ghostface Killah (wł. Dennis Coles) światowy rozgłos zyskał w latach 90. Wraz z RZA, zebrał pozostałych członków Wu-Tang Clanu, a w 1993 roku wydali swoją debiutancką, do dziś uwielbianą przez fanów płytę „36 Chambers”.

Dziś uznawany jest za jednego z najlepszych narratorów swojego pokolenia. Znany ze swojego dynamicznego flow, emocjonalnych tekstów i gęstej, barwnej narracji, zawierającej dużo slangu oraz tzw. strumienia świadomości. W 2006 roku stacja muzyczna MTV włączyła rapera na honorowej liście Najlepszych MC wszechczasów. Rok później portal About.com umieścił go w spisie Najlepszych MC naszych czasów (1987-2007), nazywając go „jednym z najlepszych tekściarzy naszej epoki”. 

Jego solowa kariera, którą rozpoczął blisko 25 lat temu, to same wybitne krążki: „Ironman” (debiutancki album, który trafił na 2. miejsce w notowaniach Billboard 200, oraz na 1. miejsce Top R&B/Hip-Hop Albums), „Supreme Clientele” czy „FishScale”. Przez lata wiązał się z takimi labelami, jak Def Jam, Razor Sharp czy Epic Records. Do dzisiaj ma na swoim koncie dziesięć solowych albumów oraz kilka projektów we współpracy z innymi artystami.

Na koncercie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, który będzie pierwszym koncertem artysty w Gdańsku, usłyszymy m.in. kawałki z jego ostatniego albumu „The Lost Tapes” (wydany 5 października 2018 nakładem X-Ray Records), na której gościnnie wystąpili m.in. Big Daddy Kane, Snoop Dogg, Tricky, E-40 i Ras Kass.

Ghostface Killah na scenie stanie o godz. 21:00. Bilety w cenie 99 zł dostępne są online na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie GTS przy ul. W. Bogusławskiego 1, czynnej codziennie w godz. 14:00-19:00. 


Życie codzienne miasta w obiektywie Chrisa Niedenthala. Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie
Życie codzienne miasta w obiektywie Chrisa Niedenthala. Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie
Fot. Chris Niedenthal / mat. Muzeum Gdańska


W weekend zdecydowanie warto też udać się na nową, świeżo otwartą wystawę w Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Narodowego (Gdańsk, ul. Długa 46/47). Od piątku, 1 lutego, można tam oglądać prace słynnego fotografa Chrisa Niedenthala.


Wystawa „Niedenthal. Gdańsk 2018” to ponad 120 wielkoformatowych „portretów” miasta - na fotografiach zostały uchwycone miejsca symboliczne, ważne zabytki, nowe inwestycje, charakterystyczne dzielnice, i przede wszystkim mieszkańcy - bo to projekt o Gdańsku i gdańszczanach. Na fotografiach uwiecznieni zostali m.in. Lech Wałęsa, Paweł Adamowicz, Basil Kerski, prof. Joanna Penson, prof. Andrzej Januszajtis i prof. Jerzy Limon, i zwyczajni mieszkańcy, a także przybywający do miasta turyści z całego świata.

Prace można ogląać do 12 maja 2019 r. Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł. Godziny otwarcia w ten weekend: pt.-sb. 10:00-16:00, nd. 11:00-16:00.


Massimiliano Caldi - dyrygent, który zachwyca znakomitym warsztatem, stylem i zmysłem interpretacyjnym
Massimiliano Caldi - dyrygent, który zachwyca znakomitym warsztatem, stylem i zmysłem interpretacyjnym
mat. prasowe


Miłośników spokojniejszych brzmień zapraszamy w sobotę, 9 lutego, do Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, Ołowianka 1), gdzie odbędzie się VI Bal Gdański: „Fantazje karnawałowe”.

Tym razem czeka nas program z kompozycjami na flet w roli głównej. Na początek Fantazję na tematy z opery „Carmen”, napisaną przez Francois Borne'a, wykona włoski flecista Raffaele Trevisiani, który po studiach w Konserwatorium w Mediolanie i czterech latach pracy w orkiestrze teatru La Scala poświęcił się wyłącznie karierze solowej. Drugi popisowy utwór na flet z orkiestrą - „Karnawał w Wenecji” wykona Bülent Evcil - urodzony w Stambule flecista, laureat wielu konkursów międzynarodowych, podobnie jak Trevisani uczeń legendarnego Jamese'a Galwaya.

Obaj soliści połączą siły w Fantazji Franza Dopplera, kompozytora - flecisty, który choć urodzony we Lwowie jest dziś powszechnie uważany za twórcę węgierskiego. A na koniec żartobliwe dzieło Saint-Saënsa „Karnawał zwierząt", którego kompozytor nie przeznaczył do wykonania publicznego. Dziś jest to prawdopodobnie najczęściej grywana jego kompozycja. Zachwycamy publiczność groteskowymi pomysłami, ale też wzrusza piękną frazą prowadzoną przez wiolonczelę.

W programie także dwie kompozycje Johanna Straussa II. Solistów oraz Orkiestrę Symfoniczną PFB w trakcie całego wieczoru poprowadzi dyrygent Massimiliano Caldi.

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety: 33-83 zł.


Barbara Piórkowska z śp. prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem podczas gali 100-lecia praw wyborczych kobiet w Europejskim Centrum Solidarności. Listopad 2018 roku.
Barbara Piórkowska z śp. prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem podczas gali 100-lecia praw wyborczych kobiet w Europejskim Centrum Solidarności. Listopad 2018 roku.
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Natomiast miłośników literatury zapraszamy tego dnia do Oliwskiego Ratusza Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), gdzie odbędzie się spotkanie z Barbarą Piórkowską, autorką książki „Szklanka na pająki”.

„Szklanka...” to studium kobiecości - od dziewczynki do dorosłej kobiety, która mieszka w Gdańsku. Obok historycznych wydarzeń, o których mówi cały świat, dzieją się rzeczy niesamowite, o których świat milczy. O tych rzeczach, o pisaniu książki, a także o innych publikacjach autorki opowie ona sama podczas spotkania.

Barbara Piórkowska - pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich. Tłumaczona na język angielski, rosyjski i litewski. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010.

Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.


 Kolacja dla głupca - spektakl zobaczymy w ramach występu gościnnego na Scenie Teatralnej NOT
"Kolacja dla głupca" - spektakl zobaczymy w ramach występu gościnnego na Scenie Teatralnej NOT
Fot. Izabela Rogowska


W niedzielę, 10 lutego, Scena Teatralna NOT (Gdańsk, ul. Rajska 6) zaprasza na spektakl gościnny Bałtyckego Teatru Dramatycznego: „Kolację dla głupca”. Jej autor, francuski scenarzysta i reżyser Francis Veber, znany jest przede wszystkim jako autor filmu „Pechowiec” ze słynnym komikiem Pierrem Richardem w tytułowej roli.

Bohater sztuki to Pierre Brochant - bogaty wydawca bestsellerów. Wraz z przyjaciółmi z paryskich wyższych sfer urządza raz w tygodniu swoisty, a zarazem okrutny turniej zwany „kolacją dla głupca”. Istotą konkursu jest przyprowadzenie ze sobą na wspomnianą kolację największego nieudacznika - wygrywa ten, kto przyprowadzi największego głupca. Pierre jest przekonany o wygranej - jego „gość” to François Pignon, wyjątkowo nierozgarnięty księgowy z ministerstwa finansów, którego pasją jest budowanie makiet z zapałek. Niestety, tuż przed kolacją Pierre'owi wypada dysk... i to jest dopiero początek jego nieszczęść. A wszystko przez pana Pignona, który pomimo najszczerszych chęci wciąga Pierre'a w istny wir kłopotów.

Reżyseria: Zdzisław Derebecki, przekład: Barbara Grzegorzewska, scenografia: Natalia Kołodziej, opracowanie muzyczne: Adrian Adamowicz, kostiumy: Natalia Kołodziej. Występują: Adrianna Jendroszek, Dominika Mrozowska, Małgorzata Wiercioch, Bartosz Budny, Wojciech Kowalski, Piotr Krótki i Adam Lisewski.

Spektakl zostanie zagrany dwukrotnie: o godz. 17:00 i 20:00. Bilety: 60-80 zł.Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze