PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Hevelianum. W sobotę odpalamy wakacje w Gdańsku wystrzałem z armaty!

Hevelianum. W sobotę odpalamy wakacje w Gdańsku wystrzałem z armaty!
W pierwszą wakacyjną sobotę, 27 czerwca, odbędzie się uroczystość nadania imienia najnowszej mieszkance Góry Gradowej, czyli replice XVII-wiecznej armaty. Szczegóły wydarzenia owiane są tajemnicą, wiadomo jednak, że armata wystrzeli, a oprócz tego zaplanowano mnóstwo innych atrakcji.
Bezimienna - ale tylko do soboty, 27 czerwca! - replika XVII - wiecznej armaty z Hevelianum
Bezimienna - ale tylko do soboty, 27 czerwca! - replika XVII - wiecznej armaty z Hevelianum
fot. D. Kulaszewicz


Replika armaty jednofuntowej na czerwonym łożu z pełnym oporządzeniem, która nawiązuje do dawnego wyposażenia artyleryjskiego gdańskiej fortyfikacji w XVIII stuleciu, przybyła do Hevelianum pod koniec maja i  jest kolejnym elementem historycznej ścieżki edukacyjnej, przybliżającej militarne dzieje góry Gradowej. Hevelianum zwróciło się z prośbą do internautów o podawanie propozycji imienia dla najnowszej mieszkanki Góry.

 

Atrakcyjne wakacje w Hevelianum. Pikniki, mapping, pokazy naukowe, warsztaty

 

W sobotę, w samo południe, na Niskim Czole Kurkowym Góry Gradowej, rozpocznie się uroczystość nadania imienia replice armaty. Jej wymiary: lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm.

Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje możliwości nowego eksponatu.

- Podczas wydarzenia pojawi się także niezwykła, gdańska rodzina, która cofnęła się w czasie o przeszło czterysta lat! Kto to taki? Wpadnijcie w sobotę do Hevelianum, a na pewno ich poznacie! - zachęcają organizatorzy.

W uroczystości udział weźmie także niezależna grupa teatralna El Trupa Kabra, znana już z wcześniejszej współpracy z Hevelianum (przedstawienia Urodziny Heveliusza, Legenda Gradowej Góry).

 

Od Garnizonu Gdańskiego do Hobbita. Bezpośredni przodkowie Tolkiena żyli w Gdańsku

 

FILMOWE FRAGMENTY PRZEDSTAWIENIA “LEGENDA GRADOWEJ GÓRY”

 

Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk oficjalnie zaprezentuje także swoje nowe koszary, czyli wartownię Bramy Północnej, która stanie się jego siedzibą dzięki współpracy z Hevelianum.

- Wielu z Was na pewno pamięta to miejsce z czasów gdy funkcjonował tutaj pub "Forteczna" - czytamy na profilu Fb Stowarzyszenia: - Po prezentacji armaty, odwiedźcie nas! Przez ostatnie tygodnie ekipa garnizonowa pracowała przy przystosowaniu tego miejsca do funkcji koszarowo-edukacyjnej. Będzie to nie tylko miejsce spotkań członków Garnizonu Gdańsk ale również osób zajmujących się historią nowożytnego Gdańska, prelekcji, warsztatów, zajęć edukacyjnych.

 

A jeśli ktoś nie da rady wpaść na premierowy wystrzał z armaty w tę sobotę, Hevelianum serdecznie zaprasza w każdą niedzielę lipca i sierpnia o 12:00. Będzie wystrzałowo!

Wystrzałowe wydarzenie na Facebooku

 

Odrodzenie Domu Zdrojowego. Jak przebiega modernizacja ikony Brzeźna?


Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze