PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Brzeźno. Przetarg na remont Domu Zdrojowego. Zobacz film o przemianie zabytku

Brzeźno. Przetarg na remont Domu Zdrojowego. Zobacz film o przemianie zabytku
18 miesięcy będzie miał wykonawca na przeprowadzenie gruntownego remontu Domu Zdrojowego w Brzeźnie. Zabytek ten zostanie zamieniony w Centrum Edukacji Ekologicznej. Hevelianum właśnie ogłosiło przetarg na prace budowlane.
Dom Zdrojowy w Brzeźnie - wizualizacja pracy konkursowej
Dom Zdrojowy w Brzeźnie - wizualizacja pracy konkursowej
źródło: Adam Specht Architekt i Arkon Atelier


Zgodnie z planami Hevelianum w zabytkowym Domu Zdrojowy w Brzeźnie powstać ma Centrum Edukacji Ekologicznej. W 2017 r. rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną dla nowej funkcji. Wygrało go konsorcjum firm „Adam Specht Architekt i Arkon Atelier”. Efekty pracy architektów były już prezentowane mieszkańcom Gdańska.

Zobacz film pokazujący przemianę Domu Zdrojowego:Niszczejący przez lata XIX-wieczny zabytek przechodził przez lata różne koleje losu. To jedyny zachowany w Gdańsku przykład architektury uzdrowiskowej z tej epoki, po kilkunastu miesiącach prac wyglądać będzie przepięknie, a jego fasady - dziś zniszczone i zaniedbane - odzyskają pierwotną świetność. Mimo przebudowy zachowany ma być unikatowy klimat Domu Zdrojowego. Prace prowadzone będą pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dom Zdrojowy w Brzeźnie zamieni się w Centrum Edukacji Ekologicznej
Dom Zdrojowy w Brzeźnie zamieni się w Centrum Edukacji Ekologicznej
zdj. Grzegorz Mehrin/gdansk.plKto go odnowi? „Przebudowa i zmiana sposobu użytkowania Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie na Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z infrastrukturą, budową budynku technicznego i rozbiórką budynku gospodarczego” - tak brzmi dokładnie tytuł ogłoszonego przetargu. Koperty z ofertami mają być otwarte już 24 kwietnia, a wykonawca będzie miał 18 miesięcy na wykonanie prac. O zakresie planowanych prac Hevelianum pisze:


Przedmiotem zamówienia jest m.in. przebudowa i zmiana sposobu użytkowania obiektu, budowa budynku technicznego, układu drogowego z miejscami postojowymi, zewnętrznej instalacji kanalizacji deszczowej z przyłączem i zbiornikami wód deszczowych przetrzymującymi wody, linii kablowej nn-0,4 kV i rozbiórką budynku gospodarczego. Odtworzony zostanie przylegający do Domu Zdrojowego ogród z trawnikami i zielenią ozdobną. Od strony morza znajdzie się miejsce na ścieżkę edukacyjną, hotel dla owadów, meble parkowe czy modułowe skrzynki na uprawy. Powstaną również miejsca parkingowe. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że obiekt znajduje się pod nadzorem konserwatorskim.

Czczegóły dotyczące przetargu na stronie Hevelianum.

Wizja architektów powinna być zrealizowana w 18 miesięcy
Wizja architektów powinna być zrealizowana w 18 miesięcy
źródło: Adam Specht Architekt i Arkon Atelier


W centrum uczniowie z Gdańska i Pomorza będą mogli odbywać “zielone szkoły”. Będzie tu baza noclegowa na 60 miejsc. Sale konferencyjne z zapleczem. Wolne pokoje odnajmowane będą też w drugiej kolejności turystom. Znajdzie się tu też miejsce na gastronomię.

- Dom Zdrojowy w Brzeźnie ma być miejscem, gdzie będziemy edukować proekologicznie, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Wiedza o zmianach klimatycznych, zdrowy tryb życia, ruch, troska o środowisko, to tylko niektóre z zagadnień, które chcemy promować. Co istotne, będziemy preferencyjnie traktować wszystkich uczniów, którzy przyjadą do nas na tzw. zieloną szkołę – mówił podczas spotkania z mieszkańcami dzielnicy Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

Zabytkowy XIX-wieczny obiekt przejdzie remont pod nadzorem konserwatora
Zabytkowy XIX-wieczny obiekt przejdzie remont pod nadzorem konserwatora
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Obiekt stanie się z pewnością rozpoznawalnym symbolem Brzeźna. Czekają na to z niecierpliwością mieszkańcy dzielnicy. Nie raz pojawiali się w budynku przy okazji prezentacji czy wycieczek. Teraz w Domu Zdrojowym czas na budowlańców.

Czytaj też: Park Brzeźnieński. Nowa brama wejściowa i pergola będą gotowe do końca roku 

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl