Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Herb stojący przy drodze z Pruszcza Gdańskiego do Gdańska odzyska dawny blask. ZOBACZ demontaż

Po blisko 60 latach „witacz”, który stoi na wjeździe do Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego został zdemontowany i poddany renowacji. Jeszcze w tym roku wróci na swoje miejsce.

Herb stojący przy drodze z Pruszcza Gdańskiego do Gdańska odzyska dawny blask. ZOBACZ demontaż
A
A
data publikacji: 15 października 2018 r.
 Witacz na granicy Pruszcza Gdańskiego i Gdańska...
"Witacz" na granicy Pruszcza Gdańskiego i Gdańska...
fot. Daniel Sloboda/KFP

„Witacz” stojący na granicy Pruszcza Gdańskiego i Gdańska przy ul. Trakt Św. Wojciecha pochodzi z lat 60-tych XX wieku. Dwa lwy trzymające herb Gdańska osadzone są na wysokości blisko 2,5 m. Podtrzymują je dwa słupy zamieszczone na betonowej podstawie.

 Nadszarpnięta zębem czasu rzeźba doznała uszkodzeń i ubytków, widoczne są na niej skorodowane zbrojenia - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

W poniedziałek, 15 października, około godz. 12.00 figura została odcięta od podstawy, a następnie przewieziona do pracowni konserwatorskiej.


Zobacz film z demontażu "lwiego witacza"

- Zakres prac obejmuje uzupełnienie rzeźbiarskie, scalenie kolorystyczne, zaimpregnowanie i przygotowanie do późniejszego montażu. Podstawa na miejscu będzie wykonana od nowa - dodaje Kiljan. - Termin montażu lwów został zaplanowany pod koniec listopada i uzależniony jest od warunków atmosferycznych.

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl