Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Hans-Gert Pöttering - były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, gościem ECS

Fundacja Konrada Adenauera i Europejskie Centrum Solidarności zapraszają na spotkanie z dr. Hansem-Gertem Pötteringiem, byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Będzie on jednym z uczestników polsko-niemieckiej dyskusji „Idee dla Europy”, której punktem wyjścia będzie książka Pötteringa „Na szczęście jesteśmy zjednoczeni. Moja europejska droga.” Spotkanie odbędzie się we wtorek, 17 stycznia 2017 r., w ECS.

Hans-Gert Pöttering - były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, gościem ECS
A
A
data publikacji: 12 stycznia 2017 r.

Hans-Gert Pöttering
Hans-Gert Pöttering
Fundacja Konrada Adenauera

Hans-Gert Pöttering jest jedynym eurodeputowanym, który pracował w Parlamencie Europejskim nieprzerwanie od czasu pierwszych wyborów bezpośrednich w 1979 roku. Był przewodniczącym frakcji Europejskiej Partii Ludowej, pełnił też funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Był osobą, która decydowała o kształcie i rozwoju Unii Europejskiej. W lipcu 2014 roku po 35 latach zakończył swoją pracę w Parlamencie. 

We wtorek 17 stycznia 2017 roku będzie okazja, by z tą jedną z najważniejszych współczesnych osobowości ze świata polityki spotkać się w Gdańsku, podczas otwartej dla publiczności dyskusji. - Na początku opowiemy, dlaczego Hans-Gert Pöttering jest postacią mającą liczne zasługi dla Europy i świata, dlaczego jest zasłużony również dla Polski - zdobył wszystkie możliwe państwowe odznaczenia przyznawane cudzoziemcom. Następnie zapraszamy na rozmowę z nim samym na temat jego politycznej kariery i wartości obecnych w polityce. Rozmowę poprowadzi Cornelius Ochmann - dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Będzie to więc także rozmowa o aktualnych wyzwaniach dla polityki europejskiej - mówi koordynująca spotkanie Hanna Dmochowska z Fundacji Konrada Adenauera.

Punktem wyjścia do dyskusji z gościem będzie jego autobiografia polityczna zatytułowana „Na szczęście jesteśmy zjednoczeni. Moja europejska droga”, w której polityk nie tylko wspomina liczne spotkania z osobistościami świata polityki, kultury i życia społecznego, lecz także opisuje procesy decyzyjne w instytucjach Unii Europejskiej. O szczegóły będzie można go zapytać osobiście. Pöttering znany jest z tego, że chętnie odpowiada na pytania publiczności. Jest też możliwość porozmawiania z nim po spotkaniu, kiedy będzie podpisywał swoją książkę.

Podobne spotkania odbyły się już w Warszawie, Opolu i we Wrocławiu i zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodzieży, która miała możliwość dyskusji z byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Nieprzypadkowo w tym roku Hans-Gert Pöttering przyjedzie do Gdańska. - Gdańsk dla Fundacji Adenauera jest niezmiernie ważny. Współpracujemy przy różnych projektach w ECS i to było dla nas naturalne, że spotkanie poświęcone promocji tej książki chcieliśmy przeprowadzić właśnie tutaj - mówi Hanna Dmochowska.

W spotkaniu w Europejskim Centrum Solidarności udział wezmą: Basil Kerski - Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, dr Angelika Klein - Dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce oraz Patrycja Medowska - zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 17 stycznia o godz. 17, w sali wystaw czasowych w Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, Plac Solidarności 1). Prowadzone będzie w języku polskim i niemieckim - z tłumaczeniem symultanicznym na język polski. Wstęp wolny.

Hans-Gert Pöttering
Hans-Gert Pöttering
Fundacja Konrada Adenauera

Dr Hans-Gert Pöttering (ur. w 1945 r. w Bersenbrücku, w kraju związkowym Dolna Saksonia w Niemczech) jest niemieckim politykiem, członkiem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). W 1979 po raz pierwszy został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Mandat eurodeputowanego odnawiał w kolejnych wyborach w 1984, 1989, 1994, 1999 i 2004.
Od 1992 do 1992 przewodniczył Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Rozbrojenia. W latach 1999–2007 stał na czele grupy Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów. Od 16 stycznia 2007 do końca VI kadencji (tj. do 13 lipca 2009) był przewodniczącym Europarlamentu. W wyborach w 2009 Hans-Gert Pöttering po raz siódmy z rzędu uzyskał mandat europosła. W VII kadencji został członkiem Komisji Spraw Zagranicznych.

Za swoją działalność otrzymał liczne ordery i odznaczenia, m.in. Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Wielką Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii, Krzyż Komandorski Orderu „Za Zasługi dla Litwy”, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i odznaczenie Kawalera Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora