PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gruzini do gdańszczan: Świętujcie z nami

Gruzini do gdańszczan: Świętujcie z nami
Degustacje gruzińskich win i specjałów, przedstawienie teatralne, koncert chóru, show muzyczno-taneczny, performanse i pokazy filmowe - to wszystko przygotowano w ramach Tygodnia Kultury Gruzińskiej w Gdańsku, który 9 października zaczął się w Teatrze Szekspirowskim.

Ana Riaboshenko zaprasza na Tydzień Gruziński w Gdańsku, w dniach 9-16 października.
Ana Riaboshenko zaprasza na Tydzień Gruziński w Gdańsku, w dniach 9-16 października.
Jerzy Pinkas

Gospodynią imprezy jest Ana Riaboshenko, dyrektor gruzińskiego Departamentu Popularyzacji Kultury i Programów Regionalnych.

– Drodzy gdańszczanie, z ogromną radością zaprezentujemy Wam w tym tygodniu gruzińską kulturę – zachęca Riaboshenko. – Będzie nam ogromnie miło zobaczyć Was podczas występów tanecznych, spektakli, pokazów filmowych i spotkań ze sztuką współczesną. Będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli przyjdziecie, napijecie się z nami gruzińskiego wina, spróbujecie specjałów naszej kuchni i będziecie się cieszyć tym wszystkim, co przygotowaliśmy dla Was w Gdańsku, wkładając w to nasze serca.

Riaboshenko podkreśla, że choć w ciągu ośmiu dni zobaczymy bardzo zróżnicowany program, każdemu wydarzeniu będą przyświecały te same wartości.

– Każdy kraj ma swoją tradycję i bogatą kulturę – zauważa dyr. Riaboshenko. – Pragniemy do tego nawiązać, ale jednocześnie pokazać to, co tworzymy współcześnie, co obecnie nas dotyka i skupia naszą uwagę. Jako przyszli członkowie Unii Europejskiej, do czego dążymy, chcemy udostępniać europejskie i demokratyczne wartości. To dla nas bardzo ważne, by nawiązać i podtrzymywać dialog, zwłaszcza z Polską, z którą mamy już bardzo dobre relacje.

 

Nie tylko w Szekspirowskim

 

Tydzień Gruziński otworzy spektakl o miłości i rewolucji: „Dama z pieskiem” teatru Kote Marjanishvili State Drama Theatre w Tbilisi, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) w piątek 9 października o godz. 19. W sztuce na podstawie opowiadania Antoniego Czechowa obok aktorów występują lalki. Bilety: 15–60 zł. Jeszcze w trakcie trwania spektaklu, o godz. 20.30, w tym samym miejscu odbędzie się wernisaż wystawy „Front Kaukaski w obiektywie Nino Jorjadze (1914-1918)” – na to wydarzenie wstęp jest bezpłatny.

W kolejnych dniach zobaczymy m.in. koncert chóru, show muzyczno-taneczny, performanse i pokazy filmowe, odbędą się także prezentacje, debaty oraz degustacje gruzińskich specjałów. Nie wszystkie wydarzenia odbywają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim – organizatorzy zapraszają także do odwiedzenia Instytutu Kultury Miejskiej (Długi Targ 39/40), Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50), Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (ul. Jaskółcza 1) i Teatru w Oknie (ul. Długa 50/51). Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie: teatrszekspirowski.pl.

 

Gruzinka polubiła Gdańsk

 

Dyr. Riaboshenko chwali sobie współpracę z Gdańskiem.

– Uważam, że Teatr Szekspirowski to idealne miejsce do tego rodzaju wydarzeń: w centrum miasta, z fantastyczną obsługą i niesamowitymi możliwościami technicznymi, które pozwalają łączyć tradycyjne formy sztuki z nowoczesnością. Sam Gdańsk jest piękny i niezwykle otwarty. To nie jest nasza pierwsza współpraca z waszym miastem, nasz teatr był tu już podczas Festiwalu Szekspirowskiego, a teraz postaramy się pokazać nasze projekty kulturalne z różnych dziedzin. Mam nadzieję, że publiczność będzie zadowolona – my jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy tu być.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze