PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Grudzień 2020 w Klubie Żak: jazzowe koncerty, PC Drama, kino i edukacja filmowa dla najmłodszych

Grudzień 2020 w Klubie Żak: jazzowe koncerty, PC Drama, kino i edukacja filmowa dla najmłodszych
- Na przekór pandemii działamy dalej - zapewniają producenci i kuratorzy z Klubu Żak. - Tęsknimy za spotkaniami z publicznością, ale zanim będą one możliwe zapraszamy do Żaka na wydarzenia online. W grudniu nie zabraknie kojącego jazzu, poruszającego teatru i znakomitego kina dla widzów w każdym wieku. 
Krystyna Stańko Trio, zespół zagra online nowy materiał z płyty
Krystyna Stańko Trio, zespół zagra online nowy materiał z płyty 
fot. Marek Zygmunt

 

 

Finałowy koncert 23. Edycji Festiwalu Jazz Jantar

12 grudnia jest dniem premiery płyty „Fale" Krystyny Stańko, jednej z ciekawszych polskich wokalistek jazzowych, która przygotowała ją w tym roku. 

- Czas stał się naszym sprzymierzeńcem, więcej bliskości, zauważanie drobnych spraw i wspaniałości natury, jej niewiarygodnego znaczenia - uważa artystka. - Mimo niepewności jutra, w mojej głowie zakiełkował plan nagrania płyty w trio, z muzykami, którzy towarzyszą mi od lat: Dominikiem Bukowskim i Piotrem Lemańczykiem, artystami, którym ufam, których podziwiam i którzy są dla mnie ogromną inspiracją. Umówiliśmy się na kompozycje, pisanie tekstów i próby: jak tylko pandemia odpuści.

Pierwsze spotkania pamiętam jako te upragnione, wyczekiwane, radosne, utwory powstawały dość szybko, ani się spostrzegliśmy, a już mieliśmy materiał na płytę, której nadałam tytuł „Fale”, wielowarstwowy, działający na wyobraźnię, bardzo mi bliski. Dominik i Piotr stworzyli kompozycje, które zainspirowały mnie do napisania tekstów. Z pewnością są one odbiciem tego dziwnego czasu, gdy wiele rzeczy się dla mnie przewartościowało, dostrzegłam, co ważne, ponadczasowe, ale też kolejny raz utwierdziłam się w przekonaniu, że kreatywność, zespołowe działanie, potrafi leczyć duszę, rozwiewać wątpliwości, trzymać w pionie.

Wokalistka zaprosiła do współpracy znanego grafika i twórcę filmów animowanych, Roberta Turło, a koncert będzie transmitowany na stronach FB Festiwalu Jazz Jantar i Klubu Żak 12 grudnia 2020 r. od godz. 20 (transmisja bezpłatna). Koncert zostanie także zarejestrowany i pojawi się na kanale Youtube Klubu Żak w styczniu.

Jarosław Tumidajski, reżyser grudniowej PC Dramy
Jarosław Tumidajski, reżyser grudniowej PC Dramy
fot. Dominik Werner


„69” - PC Drama o wolności w decydowaniu o własnym ciele i życiu

W poniedziałek, 14 grudnia, odbędzie się ostatnia premiera tegorocznego cyklu czytań performatywnych w ramach projektu PC Drama. Obejrzymy sztukę urodzonego w Pradze, współczesnego szwajcarskiego dramatopisarza Igora Bauersima. Autor zadaje prowokacyjne pytanie: “jeśli dwoje dorosłych, poczytalnych ludzi, świadomie umawia się na coś - to czy mamy do czynienia ze zbrodnią?”. W szerszej perspektywie „69” opowiada o granicach ludzkiej wolności, o możliwości decydowania o własnym ciele i życiu.

Grudniową PC Dramę wyreżyseruje Jarosław Tumidajski, a wystąpią w niej Katarzyna Dąbrowska i Robert Ninkiewicz.

Bezpłatną transmisję czytania na żywo będzie można zobaczyć na FB Klubu Żak i PC Dramy w poniedziałek 14 grudnia od godz. 19.

 

Amerykański dokument „Szukając Vivian Maier z 2013 roku, w reż. Johna Maloofa i Charliego Siskela, 18 grudnia w Klubie Żak
Amerykański dokument „Szukając Vivian Maier" z 2013 roku, w reż. Johna Maloofa i Charliego Siskela, 18 grudnia w Klubie Żak
kadr z filmu


Weekendy z dobrym filmem

W grudniu Kino Żak kontynuuje cykl “Kino w Twoim domu” i proponuje starsze filmy. W pierwszy grudniowy weekend czeka nas spotkanie z legendą - pełnometrażowy wysmakowany film „Control” to opowieść o życiu i śmierci Iana Curtisa, wokalisty Joy Division. Wysmakowany czarno - biały obraz wyreżyserował znakomity holenderski fotograf i twórca teledysków Anton Corbijn. 

W kolejny weekend mamy szansę obejrzeć arcydzieło europejskiego kina - „Miłość", poruszający dramat wyreżyserowany przez Michaela Haneke, który stawia pytania o sens miłości w czasie największego cierpienia. 

W przedostatni grudniowy weekend Klub Żak proponuje filmową medytację o naturze geniuszu i metafizyczny kryminał. Amerykański dokument „Szukając Vivian Maier" z 2013 roku, w reżyserii Johna Maloofa i Charliego Siskela, przedstawia zdumiewającą i prawdziwą historię życia Vivian Maier. Wybitnie uzdolnionej, tajemniczej kobiety, która pracowała jako niania ukrywając przed światem wielki talent. Po jej śmierci, przypadkowo odnalezione zdjęcia przywróciły Maier należne miejsce w panteonie wybitnych artystów i uczyniły jedną z najważniejszych postaci twórców fotografii XX wieku. Film otrzymał wiele nagród, m.in. nagrody gildii reżyserów i scenarzystów amerykańskich i nominację do Oscara w 2015 roku.   

Seanse filmowe online rozpoczynają się o godz. 20, a bilety kosztują 14 zł i można je nabyć w naszym sklepie internetowym tickets.klubzak.com.pl. 

  • 4 – 6.12.2020 / CONTROL / r. Anton Corbijn 
  • 11 – 13.12.2020 / MIŁOŚĆ / Amour / r. Michael Haneke 
  • 18 – 20.12.2020 / SZUKAJĄC VIVIAN MAIER / Finding Vivian Maier.


Film Control ,
Film "Control", w reż. Antona Corbijna - 4 do 6 grudnia 2020 
kadr z filmuNiespodzianka nie tylko na Mikołajki

Nowoczesne zajęcia edukacji filmowej online w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to świetny pomysł, nie tylko na Mikołajki.  

Filmy można obejrzeć w dowolnym czasie i miejscu - w domu, we własnym pokoju, w przedszkolu, podczas lekcji online. W grudniu będą to m.in. artystycznie wysmakowane i nagradzane na festiwalach filmowych animacje („Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”, „Gordon i Paddy”), pozycje skupiające się na doświadczeniach dzieci z różnych krajów („Sonia”, „Binti”), a także obrazy odnoszące się do tematyki historycznej, wojennej („Wysoka dziewczyna”, „Wszyscy za jednego”).

UWAGA: widzowie sami wybierają czas i miejsce seansu - po otrzymaniu materiałów mają 30 dni na uruchomienie otrzymanych plików. Program skierowany jest do wszystkich grup wiekowych (z podziałem na cykle edukacyjne). 

Dostęp do filmu oraz nagrań materiałów edukacyjnych to 8 zł od osoby. Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie, zapraszamy też do kontaktu mailowego: edukacja@klubzak.com.pl.

Szczegóły na www.klubzak.com.pl.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze