PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gród nad Motławą o smaku czekolady w artystycznej oprawie

Gród nad Motławą o smaku czekolady w artystycznej oprawie
Gdańska Organizacja Turystyczna we współpracy z fabryką czekolady „Bałtyk”, malarką Magdą Benedą oraz historykiem prof. Andrzejem Januszajtisem stworzyła linię ekskluzywnych pralinek i czekolad. Będą one słodką wizytówką miasta.

Gdańskie słodycze można kupić m.in. na Jarmarku Bożonarodzeniowym, na stoisku nr 25.
Gdańskie słodycze można kupić m.in. na Jarmarku Bożonarodzeniowym, na stoisku nr 25.
Grzegorz Mehring

W skład nowej gdańskiej linii słodyczy wchodzą wyroby Zakładów Przemysłu Cukierniczego  „Bałtyk”, opakowane obrazami Magdy Benedy i opisane piórem prof. Andrzeja Januszajtisa. Są to pralinki o smakach: orzechowym, kawowym i kakaowo-rumowym, czekolada mleczna z nadzieniem o smaku whisky & coffee  oraz czekolada z nadzieniem marcepanowym.

– Wszystko jest gdańskie: Gdańska Organizacja Turystyczna, gdańska malarka, gdański historyk i gdański producent czekolady. Te słodkości łączą w sobie wartości  turystyczne, artystyczne, historyczne oraz doskonały gdański smak – mówi Łukasz Wysocki, prezes GOT.

Fabryka czekolady „Bałtyk” istnieje w Gdańsku od 1923 roku.

– Jesteśmy częścią historii miasta i przynależymy do jego bogatych tradycji. Od wielu lat w „Bałtyku” powstają wyjątkowe smaki różnego rodzaju słodyczy. Są one słodką wizytówką miasta zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie. Cieszymy się, że teraz w ramach jednego projektu połączyliśmy kilka wyjątkowych atrybutów Gdańska – sztukę, literaturę, turystykę i smak – dodaje Konrad Mickiewicz, prezes ZPC „Bałtyk”.

Po zjedzeniu słodkiej zawartości warto przyjrzeć się opakowaniu, a nawet je... poczytać.
Po zjedzeniu słodkiej zawartości warto przyjrzeć się opakowaniu, a nawet je... poczytać.
Grzegorz Mehring

O artystycznej stronie gdańskich słodyczy mówi jej twórczyni, malarka Magda Beneda: – Gdańsk miał niezwykle istotny wpływ na moją artystyczną drogę. Tutaj dorastałam, studiowałam i tutaj tworzę. Cieszę się, gdy moje obrazy trafiają do ludzi nie tylko na płótnie, ale także na porcelanie, jedwabiu czy właśnie na opakowaniach wyjątkowych słodyczy. To piękne, że w tak różnorodny, a jednocześnie niepodzielny  sposób możemy opowiadać o naszym Gdańsku.

– „Historia jest zaprawdę świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia, posłanką przeszłości” – orzekł kiedyś Cycero. „Teraźniejszość jest sumą przeszłości” – stwierdził inny mędrzec, bardziej współczesny: Teilhard de Chardin. Historia pozwala dotrzeć do przeszłości, wyciągnąć z niej wszystko, co dobre, by stworzyć lepszą rzeczywistość – w tym przypadku lepszy produkt: czekoladę, a nam odbiorcom – lepiej odczuć jej smak. To najlepsza droga do sukcesu. Cieszę się, że miałem w tym udział – deklaruje prof. Andrzej Januszajtis.

Czekoladowe produkty można kupić:

  • w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej, ul. Długi Targ 28/29
  • w punkcie Informacji Turystycznej w tunelu przy Dworcu Głównym PKP
  • na Jarmarku Bożonarodzeniowym na Targu Węglowym w domku nr 25 GOT
  • poprzez stronę internetową www.sklep.visitgdansk.com

 

Źródło: Gdańska Organizacja Turystyczna