Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Grassomania w tym roku w niezwykłym miejscu. Wiecie gdzie?

Tegoroczna Grassomania to przede wszystkim niezwykła lokalizacja. Gdańska Galeria Miejska, organizator festiwalu poświęconego postaci Guntera Grassa, zaprasza do dwóch budynków przy ul. Sierocej w Gdańsku. To dobry moment żeby odwiedzić to miejsce przed gruntowną rewitalizacją.

Grassomania w tym roku w niezwykłym miejscu. Wiecie gdzie?
A
A
data publikacji: 31 sierpnia 2016 r.

Budynki przy ul. Sierocej, tutaj odbędzie się tegoroczna edycja Grassomanii
Budynki przy ul. Sierocej, tutaj odbędzie się tegoroczna edycja Grassomanii
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- W tym roku ważna będzie lokalizacja festiwalu - mówi Marta Wróblewska kuratorka festiwalu Grassomania. - Zapraszamy do budynków przy ul. Sierocej 6 - 8 w Gdańsku, w których wcześniej mieścił się sierociniec i Dom Dobroczynności. To jedne z niewielu zabytków ocalałych w nienaruszonym stanie po II wojnie światowej. Miasto, właściciel budynków, postanowiło zaopiekować się nimi w dobry sposób. I mają one, tak jak kilkaset lat temu, znów pełnić funkcje publiczne. Będą to funkcje związane z kulturą: staną się domem dla kolekcji dzieł dwóch wyjątkowych gdańszczan Güntera Grassa i podziwianego przez niego Daniela Chodowieckiego.

Festiwal Grasomania (w 2016 roku odbywający się już po raz ósmy) to czas pamięci i próba odkrywania na nowo postaci słynnego gdańszczanina, laureata literackiej Nagrody Nobla, Güntera Grassa. Artyści zaproszeni do udziału w festiwalu odwołują się do jego twórczości nieraz w zaskakujący sposób. W tym roku miejscem warsztatów, wystaw, mini koncertów, wizualizacji, performansów, wykładów będzie przestrzeń opuszczona przez dawnych mieszkańców.

- Chcemy żeby to miejsce zaistniało jeszcze zanim stanie się nową instytucją, uznanym miejscem kultury w Gdańsku - dodaje Wróblewska. - Budynki są prawie opuszczone przez mieszkających w nich lokatorów mieszkań komunalnych, większość przeprowadziła się do lokali o wyższym standardzie. Zajrzymy tam, gdzie się da zajrzeć, zobaczymy, jak o Grassie będzie się mówić w tej przestrzeni.

Wśród zaproszonych artystów znajdą się:
Bombina Bombast (SE), Alicja i Dmitrij Buławska-Fankidejscy + Mateusz Michalczyk (PL), CoreAct (Anika Barkan & Helene Kvint) (DK), Michael Johansson & Geza Ribberström Palyi (SE), Kata Mijatović (HR), Opiemme (IT), Francesco Paolucci (IT), Sumit Pandey (NO), Zoran Pavelić (HR), Piotr Rutkowski (PL), Daniel Segerberg (SE/DE), Marcin Stąporek (PL), Michał Szlaga (PL), TABANDA, Krzysztof Topolski aka Arszyn (PL), Christoph Vogel (DE).

Oprawę muzyczną zapewnią: Kevin Kerney & Danpyset Banjamin Thai (pokaz dj’ski, performens muzyczny) oraz zespół Chęcki/Zienkowski

Warsztaty i grę miejską przygotują: Dwie Ole

Za strefę gastronomiczną będzie odpowiadał: Kolektyw Samo Dobro


FESTIWAL GRASSOMANIA 8 SIEROCA REVISITED zaczyna 3 września o godz. 12, potrwa do godz. 22. Program festiwalu

-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora