Grass jak żywy. Wystawa prac noblisty - w rok po śmierci

Wystawa „Günter Grass. Kolekcja Plus” przypomina sylwetkę artysty w nietypowy sposób - twórczość noblisty zestawiono z pracami współczesnych gdańskich twórców. Prace można oglądać do 14 sierpnia 2016 r. w oddziale Gdańskiej Galerii Miejskiej.
13.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Günter Grass

Data otwarcia wystawy „Günter Grass. Kolekcja Plus” - 13 kwietnia 2016 r. - jest nieprzypadkowa. Upamiętnia pierwszą rocznicę śmierci Güntera Grassa. Jeden z najwybitniejszych niemieckich pisarzy XX wieku, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, zmarł 13 kwietnia ubiegłego roku w Lubece.

- To jest taki nasz hołd złożony patronowi Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, najbardziej adekwatny, jaki może zrobić galeria sztuki. Oczywiście pamiętamy o nim cały czas - głównym celem i misją naszej galerii jest popularyzacja jego twórczości, która jest bardzo gdańska i jest niewątpliwie ważną częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Jednak ta wystawa będzie wyjątkowa - mówi kuratorka wystawy Marta Wróblewska.

4G, czyli Gdańska Galeria Güntera Grassa - oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, posiada 141 dzieł plastycznych noblisty i systematycznie tę kolekcję powiększa. W ubiegłym roku, kilka tygodni po śmierci Grassa, wspólnie z Muzeum Narodowym w Gdańsku - które ma swoją część kolekcji jego dzieł - galeria pokazała wystawę „Günter Grass - kolekcja gdańska”. To zbiór prac bardzo różnorodnych, zarówno jeśli chodzi o motywy, techniki (grafiki, rzeźby, rysunki), jak i o rozpiętość chronologiczną. Znalazła się na niej twórczość pochodząca od lat 40. XX wieku aż do ostatnich miesięcy życia artysty. W tym roku placówka poszła jeszcze o krok dalej.

- Postanowiliśmy pokazać kolekcję gdańską w nowym, ciekawym kontekście, zestawiając ją z twórczością 13. współczesnych gdańskich artystów. Jednak inaczej niż w przypadku festiwalu Grassomania, prace - z jednym wyjątkiem - nie były tworzone specjalnie na wystawę. Jako kuratorka, kierując się kluczem ikonograficznym, wybrałam prace, które znałam i bardzo szanowałam, które zapadły mi w pamięć i bardzo chciałam pokazać przy jakiejś okazji w Galerii Miejskiej. Ta okazja nadarzyła się teraz - tłumaczy kuratorka.

Ramy interpretacyjne narzuciła kolekcja Grassa, która stanowi trzon wystawy „Günter Grass. Kolekcja Plus”.

- Chodzi o to, aby przypatrzeć się pewnym motywom, które pojawiają się u Grassa, i podobnych motywów szukać u artystów, których zaprosiliśmy na wystawę. To mogą być bardzo różne motywy, znane na przykład z historii sztuki, z których Grass czerpał. Mogą to być także motywy literackie, których noblista używał w swoich powieściach czy wierszach, które następnie stawały się dla niego inspiracją dla sztuk plastycznych - opowiada Wróblewska.

Przekrój artystów zaproszonych przez nią do współpracy jest bardzo duży - od wieku i dorobku, po media, w których tworzą. Na wystawie znalazła się m.in. praca zmarłego niedawno profesora Władysława Jackiewicza, wybitnego malarza, byłego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku.

- Profesor wyraził udział na zgodę w wystawie. Niestety odszedł, więc będzie to bardzo smutny akcent na tej wystawie. To dla nas wielki zaszczyt i jestem bardzo dumna, że ta praca tutaj trafiła - mówi Wróblewska.

Wśród pozostałych artystów, których prace znalazły się na wystawie, są: Alicja Buławska-Fankidejska, Magda Hueckel, Katarzyna Jóźwiak-Moskal, Jacek Kornacki, Stanisław Nowodworski, Mariusz Otta, Maciej Rauch, Maciek Salamon, Krzysztof Wróblewski, Wojciech Zamiara i Małgorzata Żerwe. Specjalnie do tego projektu swoją pracę stworzył malarz Marcin Zawicki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureat wielu prestiżowych nagród - podczas wystawy będzie okazja, by zobaczyć ją po raz pierwszy.

- Ta wystawa jest niecodziennym spotkaniem. Funkcjonujemy w Gdańsku, tutaj tworzymy i wzajemnie się inspirujemy, natomiast niezwykle rzadko zdarza się okazja, żeby uczcić twórczość tak wielu naszych lokalnych artystów w jednym miejscu - mówi kuratorka.

Wystawę „Günter Grass. Kolekcja Plus” można obejrzeć w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa „4G” (ul. Szeroka 34/35-37). Wernisaż odbył się w środę 13 kwietnia 2016 r. Wystawa potrwa do 14 sierpnia 2016 r. Wstęp wolny.

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!