• Start
  • Wiadomości
  • Grupa GPEC proponuje: przyłącz swój dom do sieci ciepłowniczej

Grupa GPEC proponuje: przyłącz swój dom do sieci ciepłowniczej

Przyłączenie budynku na preferencyjnych warunkach do miejskiej sieci ciepłowniczej? Tak - pod warunkiem, że wspólnota mieszkaniowa lub indywidualni właściciele domów do końca listopada zgłoszą taką gotowość. To część kampanii edukacyjnej „Zmień sposób ogrzewania! Wybierz miejską sieć ciepłowniczą”, która ma uświadomić mieszkańcom Gdańska i Sopotu zagrożenia, wynikające z używania przestarzałych i nieekologicznych sposobów ogrzewania.
25.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przestarzałe piece są problemem dla wszystkich, którzy mieszkają w okolicy. Jak sprawić, by nie zatruwały powietrza? Wymienić na nowoczesny piec lub zrezygnować z indywidualnego ogrzewania i przyłączyć się do miejskiej sieci grzewczej

- Będziemy uświadamiać o konsekwencjach palenia złym paliwem i promować ekologiczne sposoby na ogrzewanie - mówi Piotr Dembiński dyrektor ds. handlu w Grupie GPEC. - Dla tych, którzy zgłoszą do nas w listopadzie chęć przyłączenia swojego budynku do sieci obniżamy opłatę przyłączeniową do 0 zł. Dodatkowo chętne wspólnoty mogą skorzystać z atrakcyjnych warunków kredytowania u naszego partnera oraz z miejskich dofinansowań na inwestycje.

Gdańsk jest jednym z tych miast w Polsce, gdzie problem smogu praktycznie nie występuje. Wynika to między innymi z położenia geograficznego i często wiejących wiatrów. Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest idealna i nic się nie da poprawić.

.- Przyzwyczailiśmy się do stereotypowego myślenia, że bliskość morza załatwi za nas sprawę czystego powietrza. Nic bardziej mylnego - przekonuje Piotr Dembiński. - Miastem, które kiedyś zmagało się z problemem smogu był nadmorski Dublin. Kilka dekad temu poziom zanieczyszczenia był tam ok. trzykrotnie wyższy niż w Krakowie. Lata konsekwentnej walki z opalaniem węglem w indywidualnych źródłach ogrzewania sprawiły, że dziś stolica Irlandii jest jednym z najczystszych miast w Europie.

Głównym powodem dużego stężenia szkodliwych pyłów i gazów w polskim powietrzu są m.in indywidualne piece - odpowiadają one za ponad 90 proc. szkodliwych emisji. Pomimo podejmowanych przez ostatni rok inicjatyw, wciąż wiele osób pali w przydomowych piecach słabej jakości opałem lub śmieciami. Władze Gdańska i Sopotu wraz z Grupą GPEC i EDF Polska chcą zwrócić uwagę mieszkańców na problem i pokazać, co może zrobić każdy z nas, żeby zadbać o czyste powietrze w swoim mieście.

- Od ponad 20 lat konsekwentnie działamy, aby powietrze w Gdańsku było jak najlepsze - podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska. - Modernizujemy istniejącą infrastrukturę grzewczą i zamykamy stare nieekologiczne kotłownie. W 2016 r. do sieci Grupy GPEC podłączono dzielnice Przeróbka i Stogi, a z mapy trucicieli zniknęła kotłownia przy ul. Zawiślańskiej. Miejska sieć ciepłownicza rozwija się i w nadchodzących latach kolejne domy m.in. we Wrzeszczu, Matarni, Osowej oraz w Kowalach będą miały szanse na przyłączenie. Wspieramy dotacjami tych, którzy zdecydują się na rezygnację z ogrzewania węglowego na rzecz miejskiego, gazowego lub elektrycznego. Im więcej osób zrezygnuje z palenia węglem w swoich domach i skorzysta z ciepła z miejskiej sieci tym czystsze powietrze będziemy mieli w Gdańsku i na całym Pomorzu.

W ostatnich latach Grupa GPEC wybudowała łącznie 100 km sieci ciepłowniczej w różnych miastach, z czego większość przypadła na Gdańsk i Sopot. Od czerwca br. powstają kolejne kilometry, tym razem na górnym tarasie Gdańska. Największe szanse na szybkie przyłączenie do sieci mają mieszkańcy Wrzeszcza, Matarni, Osowej, Kowal oraz górnego Sopotu.

- Działania promujące ciepło sieciowe z wysokosprawnej kogeneracji podejmujemy od lat - wyjaśnia Ewa Barszcz, dyrektor Departamentu Handlu Oddziału Wybrzeże EDF Polska S.A. - Coraz więcej mieszkańców korzysta z tego źródła ogrzewania, dzięki czemu Trójmiasto należy dzisiaj do najczystszych aglomeracji miejskich w Polsce. Jednocześnie cały czas inwestujemy w rozwój technologii, aby produkować energię w zgodzie z obowiązującymi normami środowiskowymi.

JAK PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO SIECI?

Z ciepła z sieci mogą korzystać zarówno spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak i odbiorcy indywidualni, czyli mieszkańcy domów jednorodzinnych. W przypadku odbiorców indywidualnych, zainteresowani podłączeniem powinni stanowić ok. 80% jednej ulicy. Od tego, ile osób wyrazi chęć przyłączenia się do sieci, zależy decyzja o jej dalszej rozbudowie.

Aby dołączyć do użytkowników Ciepła Systemowego wystarczy zgłosić chęć przyłączenia się do sieci, a eksperci Grupy GPEC pomogą w wypełnieniu wniosków i dopełnieniu formalności.

Więcej informacji: Biuro Obsługi Klientów GPEC, 58 52 43 699, bok@gpec.pl

Wejdź na stronę www.zmienogrzewanie.pl i wypełnij formularz, a eksperci oddzwonią w ciągu 24h.

O kampanii:

Kampania edukacyjno-informacyjna „Zmień sposób ogrzewania! Wybierz miejską sieć ciepłowniczą” ruszyła 23 października i potrwa do końca listopada. Organizatorami akcji są Grupa GPEC, EDF Polska oraz Miasto Sopot. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz. Patronem medialnym jest portal gdansk.pl.

Regulamin promocji „Opłata przyłączeniowa za 0 zł w listopadzie” dostępny na stronie www.zmienogrzewanie.pl

TV

Mevo się kręci!