Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gotowi do Drogi - Autochodzik. Siódma edycja programu dla dzieci w szkołach i przedszkolach

W poniedziałek, 3 września, wraz we wszystkich gdańskich szkołach podstawowych zainaugurowana zostaje siódma edycja programu edukacyjnego „Gotowi do Drogi - Autochodzik”. Wszystkim pierwszakom przekazane zostały materiały dydaktyczne, które posłużą im w poznawaniu zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach.

Gotowi do Drogi - Autochodzik. Siódma edycja programu dla dzieci w szkołach i przedszkolach
A
A
data publikacji: 03 września 2018 r.
Akcja „Gotowi do Drogi - Autochodzik” organizowana jest w gdańskich szkołach i przedszkolach od 2012 roku
Program „Gotowi do Drogi - Autochodzik” organizowana jest w gdańskich szkołach i przedszkolach od 2012 roku
fot. GZDiZ

Program „Gotowi do Drogi - Autochodzik” obecny jest w gdańskich szkołach podstawowych oraz przedszkolach od 2012 roku. Biorą w nim udział dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Dzięki programowi najmłodsi uczniowie i przedszkolaki uczą się podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nie tylko jako piesi, ale również rowerzyści czy pasażerowie.

- Cieszę się, że program „Gotowi do Drogi - Autochodzik” jest obecny w gdańskich szkołach już po raz siódmy. Dzięki niemu wszyscy najmłodsi uczniowie mogą nauczyć się podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a potem wykorzystać je w praktyce w czasie drogi do szkoły, czy na spacerach z rodzicami - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca pPrezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Zasady, które poznają teraz w wieku szkolnym, będą im towarzyszyć także w życiu dorosłym, przez co świadomość konieczności ich przestrzegania będzie systematycznie wzrastać. A co za tym idzie w perspektywie podniesie się również poziom bezpieczeństwa na drogach, na czym nam bardzo zależy.

Miasteczko drogowe Autochodzik
Miasteczko drogowe Autochodzik
fot. GZDiZ

Dzieci biorą udział w specjalnie przygotowanych lekcjach z wykorzystaniem atrakcyjnych materiałów edukacyjnych, od kolorowanek do „Miasteczek drogowych Autochodzik”.  

W ramach programu „Gotowi do Drogi Autochodzik” organizowane są konkursy plastyczne na przykład na świąteczne „Odblaskowe bombki”, czy „Odblaski dla babci i dziadka”. Uczniowie biorą również udział w piknikach rowerowych i zawodach sportowych AUTORIADA, które odbywają się w czerwcu i stanowią zwieńczenie rocznego cyklu programu - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który jest organizatorem programu.

W roku szkolnym 2018/2019 w programie „Gotowi do Drogi - Autochodzik” weźmie udział ok. 4500 dzieci ze 126 gdańskich podstawówek oraz przedszkoli. Do każdej pierwszej klasy szkół trafią m.in. zestawy plakatów, scenariusze lekcji dla nauczycieli, pomoce dydaktyczne dla dzieci oraz rodziców i opiekunów, a także legitymacje dla dzieci. Po zakończeniu programu jego uczestnicy uzyskają tytuł Wzorowych Uczestników Ruchu Drogowego. 

Program „Gotowi do Drogi - Autochodzik” skierowany jest nie tylko do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Zaangażowani w nim są również rodzice i opiekunowie, a także nauczyciele
Program „Gotowi do Drogi - Autochodzik” skierowany jest nie tylko do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Zaangażowani w nim są również rodzice i opiekunowie, a także nauczyciele
fot. GZDiZ

„Gotowi do Drogi - Autochodzik” to ponadto kampanie społeczne, jak „Koła Stop - Robisz Krok”, uczulająca najmłodszych na bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, czy „ZZ - Zawsze Zapinam Pasy Bezpieczeństwa”, przypominająca o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa podczas podróży samochodem.

Program skierowany jest nie tylko do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Zaangażowani w nim są również rodzice i opiekunowie, a także nauczyciele, którzy wykonują z dziećmi poszczególne zadania. Specjalnie dla nich opracowano gotowe scenariusze lekcji wraz ze wskazówkami na temat realizacji programu. Nauczyciele mają również okazję wziąć udział w specjalnych szkoleniach i warsztatach z zakresu metodyki prowadzenia zajęć z wychowania komunikacyjnego, planowania i prowadzenia spacerów edukacyjnych pod kątem edukacji komunikacyjnej, pierwszej pomocy, wykorzystania dramy jako elementu nauki zasad ruchu drogowego i innych.


Oficjalna inauguracja siódmej edycji programu „Gotowi do Drogi - Autochodzik” odbyła się w poniedziałek, 3 września, o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej nr 76 przy ul. Jagiellońskiej w Gdańsku z udziałem Piotra Kowalczuka. 


LIST PREZYDENTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA

0001

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl