"Na błędnym kursie". Salon Młodopolski im. A. Rybickiego

Problemy, o których pisze profesor Dariusz Filar nie tylko nie znikną po epidemii, ale powrócą ze zdwojoną siłą. Zapraszamy do udziału w spotkaniu na żywo w poniedziałek 30 marca o godz. 11. Marek Ponikowski porozmawia z prof. Dariuszem Filarem, autorem książki "Na błędnym kursie".
30.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Dariusz Filar podczas Gdańskiej Debata Obywatelskiej ,Jaki kapitalizm, jaka gospodarka (1989–2019)', którą prowadził w ECS dziennikarz Edwin Bendyk. Kwiecień 2019
Prof. Dariusz Filar podczas Gdańskiej Debata Obywatelskiej ,Jaki kapitalizm, jaka gospodarka (1989–2019)', którą prowadził w ECS dziennikarz Edwin Bendyk. Kwiecień 2019
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Spotkanie odbywa się w ramach Salonu Młodopolskiego im. A. Rybickiego, który jest formą cyklicznych debat z najbardziej inspirującymi postaciami polityki, kultury i gospodarki. Prof. Dariusz Filar należy z pewnością do tego grona. Jest nie tylko wybitnym ekonomistą ale także osobą, której horyzont wykracza daleko poza tę sferę. Zapraszamy do oglądania na naszym portalu a także na naszym profilu na Facebooku. Zachęcamy do zadawania pytań.

"Na błędnym kursie", a więc polityka i gospodarka Polski w latach 2015-2020

Kończąc przed pięciu laty swą poprzednią książkę "Między zieloną wyspą a dryfującą krą", Dariusz Filar stwierdził, że wymarzony scenariusz gospodarczy dla Polski na najbliższe lata to utrzymanie cech „zielonej wyspy” i uwolnienie się od objawów dryfującej kry. Za sprawą polityków, którzy zdobyli władzę w roku 2015 stało się jednak zupełnie inaczej – polska gospodarka zeszła z dobrze wytyczonego kursu. Ów negatywny trend dotyczy zresztą nie tylko ekonomii, ale obejmuje wszystkie sfery życia społecznego i politycznego. Jego istota umyka często komentatorom, którzy koncentrują swą uwagę na kolejnych skandalach i aferach personalnych, tymczasem to, co naprawdę niebezpieczne, sprowadza się do próby podporządkowania wszystkich procesów społecznych jednemu centrum, do postępującej etatyzacji gospodarki, do populizmu, podważającego podstawy racjonalnego myślenia. Rojenia o mocarstwowości, patriotyczne frazesy, instrumentalne traktowanie Kościoła – wszystkie te zjawiska zasługują na potępienie. Tworzą one jednak tylko skorupę symbolicznego jaja węża, przez którą postanowił się przebić Dariusz Filar, by zidentyfikować prawdziwe zagrożenie.

  • Dariusz Filar - wieloletni wykładowca Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, a gościnnie także University of Michigan, Central European University i Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożyciel i stały współpracownik „Przeglądu Politycznego”. W latach 1999-2004 główny ekonomista Banku Pekao SA, w latach 2004-2010 członek Rady Polityki Pieniężnej NBP, a w latach 2010-2014 Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Równolegle z pisarstwem ekonomicznym uprawia twórczość w obszarze literatury pięknej.
  • Marek Ponikowski - dziennikarz, wykładowca akademicki. W latach 1989-2016 zatrudniony w Telewizji Polskiej Gdańsk, gdzie prowadził program publicystyczny „Gdański Dywanik”. Stały współpracownik „Dziennika Bałtyckiego”. W 2010 roku wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę