PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

"Na błędnym kursie". Salon Młodopolski im. A. Rybickiego

"Na błędnym kursie". Salon Młodopolski im. A. Rybickiego
Problemy, o których pisze profesor Dariusz Filar nie tylko nie znikną po epidemii, ale powrócą ze zdwojoną siłą. Zapraszamy do udziału w spotkaniu na żywo w poniedziałek 30 marca o godz. 11. Marek Ponikowski porozmawia z prof. Dariuszem Filarem, autorem książki "Na błędnym kursie".
Prof. Dariusz Filar podczas Gdańskiej Debata Obywatelskiej ,Jaki kapitalizm, jaka gospodarka (1989–2019)', którą prowadził w ECS dziennikarz Edwin Bendyk. Kwiecień 2019
Prof. Dariusz Filar podczas Gdańskiej Debata Obywatelskiej ,Jaki kapitalizm, jaka gospodarka (1989–2019)', którą prowadził w ECS dziennikarz Edwin Bendyk. Kwiecień 2019
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Spotkanie odbywa się w ramach Salonu Młodopolskiego im. A. Rybickiego, który jest formą cyklicznych debat z najbardziej inspirującymi postaciami polityki, kultury i gospodarki. Prof. Dariusz Filar należy z pewnością do tego grona. Jest nie tylko wybitnym ekonomistą ale także osobą, której horyzont wykracza daleko poza tę sferę. Zapraszamy do oglądania na naszym portalu a także na naszym profilu na Facebooku. Zachęcamy do zadawania pytań.

"Na błędnym kursie", a więc polityka i gospodarka Polski w latach 2015-2020

Kończąc przed pięciu laty swą poprzednią książkę "Między zieloną wyspą a dryfującą krą", Dariusz Filar stwierdził, że wymarzony scenariusz gospodarczy dla Polski na najbliższe lata to utrzymanie cech „zielonej wyspy” i uwolnienie się od objawów dryfującej kry. Za sprawą polityków, którzy zdobyli władzę w roku 2015 stało się jednak zupełnie inaczej – polska gospodarka zeszła z dobrze wytyczonego kursu. Ów negatywny trend dotyczy zresztą nie tylko ekonomii, ale obejmuje wszystkie sfery życia społecznego i politycznego. Jego istota umyka często komentatorom, którzy koncentrują swą uwagę na kolejnych skandalach i aferach personalnych, tymczasem to, co naprawdę niebezpieczne, sprowadza się do próby podporządkowania wszystkich procesów społecznych jednemu centrum, do postępującej etatyzacji gospodarki, do populizmu, podważającego podstawy racjonalnego myślenia. Rojenia o mocarstwowości, patriotyczne frazesy, instrumentalne traktowanie Kościoła – wszystkie te zjawiska zasługują na potępienie. Tworzą one jednak tylko skorupę symbolicznego jaja węża, przez którą postanowił się przebić Dariusz Filar, by zidentyfikować prawdziwe zagrożenie.

  • Dariusz Filar - wieloletni wykładowca Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, a gościnnie także University of Michigan, Central European University i Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożyciel i stały współpracownik „Przeglądu Politycznego”. W latach 1999-2004 główny ekonomista Banku Pekao SA, w latach 2004-2010 członek Rady Polityki Pieniężnej NBP, a w latach 2010-2014 Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Równolegle z pisarstwem ekonomicznym uprawia twórczość w obszarze literatury pięknej.
  • Marek Ponikowski - dziennikarz, wykładowca akademicki. W latach 1989-2016 zatrudniony w Telewizji Polskiej Gdańsk, gdzie prowadził program publicystyczny „Gdański Dywanik”. Stały współpracownik „Dziennika Bałtyckiego”. W 2010 roku wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury.