PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

- Godzić, a nie skłócać. Opinie radnych przed XIII sesją RMG. Zobacz wideoczat

- Godzić, a nie skłócać. Opinie radnych przed XIII sesją RMG. Zobacz wideoczat
W czwartek, 29 sierpnia, o godz. 9.00 rozpocznie się XIII sesja Rady Miasta Gdańska. Program „Wszystkie Strony Miasta”, którego gośćmi byli przedstawiciele klubów radnych: Kamila Błaszczyk (Koalicja Obywatelska) i Bogdan Oleszek (Wszystko dla Gdańska) poświęcony był jej najważniejszym tematom: wątkom historycznym, kryzysowi klimatycznemu, zmianami statutu Młodzieżowej Rady Miasta oraz planom sieci publicznych szkół ponadpodstawowych i specjalnych w Gdańsku na najbliższe dwa lata.
Wideoczat Wszystkie Strony Miasta . Nz. Kamila Błaszczyk - klub radnych Koalicji Obywatelskiej i Bogdan Oleszek - klub radnych Wszystko dla Gdańska. W środku Marek Wałuszko, prowadzący program
Wideoczat "Wszystkie Strony Miasta". Nz. Kamila Błaszczyk - klub radnych Koalicji Obywatelskiej i Bogdan Oleszek - klub radnych Wszystko dla Gdańska. W środku Marek Wałuszko, prowadzący program
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl


Goście programu „Wszystkie Strony Miasta” byli zgodni co do tego, że pierwsza część obrad podczas XIII Sesji Rady Miasta Gdańska może zostać zdominowania przez tematykę historyczną i przez to będzie długa i gorąca. Na początek zaplanowano bowiem dyskusję i głosowanie ws. apelu z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 39. rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego, złożonego przez Klub Radnych Wszystko dla Gdańska oraz oświadczenia w sprawie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wniesionego przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Dodatkowym katalizatorem dyskusji podczas sesji może być zbliżający się termin wyborów parlamentarnych.

- Apel przygotowany przez klub Wszystko dla Gdańska został przygotowany już wcześniej, był wszystkim znany i rozes lany radnym – mówiła Kamila Błaszczyk. - Oświadczenie klubu Prawa i Sprawiedliwości wpłynęlo niedawno i jest, w swoim języku, dosyć konfrontacyjne 

- Apel [przygotowany przez WdG – red.] ma bardziej godzić niż skłócać, ma uszanować zarówno tych, którzy walczyli i ginęli w czasie II wojny wiatowej, ale też tych, którzy walczyli później. Po wojnie ta wolność była różna i trzeba było walczyć o demokrację, a nasze miasto odegrało w tym dużą rolę. Apelujemy do wszystkich, żeby zaniechali retoryki politycznej i żebyśmy godnie uszanowali ten czas - wyjaśniał genezę powstania apelu Bogdan Oleszek.

Jak zapowiedziała wiceprzewodnicząca Kamila Błaszczyk, klub radnych Koalicji Obywatelskiej złoży projekt apelu w sprawie ogłoszenia wyjątkowego stanu klimatycznego i pilnego podjęcia działań na rzecz przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu.
- Apel nie musiał być głosowany przez Radę Miasta, ale my poprzez to głosowanie chcemy nadać mu bardziej doniosły charakter, żeby to było rzeczywiście potwierdzone, że wszystkie władze w Gdańsku chcą się skupić na tym, żeby polityka klimatyczna rzeczywiście została u nas wdrożona – mówiła wiceprzewodnicząca Błaszczyk.

Bogdan Oleszek przypomniała dotychczasowe działania Miasta w kwestii retencji czy walki z szkodliwą emisją dwutlenku węgla.

- Cały czas myślimy o tym, żeby mieszkańcom żyło się bezpieczniej pod względem zalania, czy pod względem dwutlenku węgla, ale też potrzebujemy wsparcia budżetu centralnego, który niestety coraz mniej pieniędzy chce nam dawać, albo w ogóle nie daje – mówił Bogdan Oleszek.


Radni podczas sesji zajmą się też zmianami statutu Młodzieżowej Rady Miasta. Jak zaznaczyli goście wideoczatu, chodzi o usprawnienie działalności tego ciała doradczego oraz zaktywizowanie i zdyscyplinowanie młodych gdańszczan, którzy w nim zasiadają. Pojawi się zapis o sprawozdaniu z działalności, bardziej rygorystycznie ma być też traktowana kwestia nieobecności na obradach.

Podczas czwartkowej sesji wprowadzone też mają być zmiany do uchwały w sprawie ustalania na rok szkolny 2019/2020 planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych na terenie Miasta Gdańska. Spodziewana jest też dyskusja i głosowania dotyczące zbywania i wydzierżawiania nieruchomości Gminy Miasta Gdańska, a także nadania jednej z gdańskich ulic nazwy ulicy gen. Władysława Andersa.

Zobacz cały program:

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl