• Start
  • Wiadomości
  • Główny Urząd Statystyczny: Gdańsk wśród miast z rosnącą liczbą mieszkańców

Główny Urząd Statystyczny: Gdańsk w niewielkiej grupie miast z rosnącą liczbą mieszkańców

Rok 2018 był kolejnym z rzędu, który przyniósł Gdańskowi wzrost liczby mieszkańców. Na koniec grudnia było to 466 tysięcy 631 osób - o 2,3 tysiąca więcej niż rok wcześniej. Temat jest kluczowy dla perspektyw rozwojowych Gdańska: według prognoz Polskiej Akademii Nauk największe miasta w kraju w ciągu najbliższych 30 lat czeka wyludnienie.  
17.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie z przygotowań do Rodzinnego Zdjęcia Gdańszczan na Długim Targu, które wykonane zostało w sobotę, 7 lipca 2018 r.
Zdjęcie z przygotowań do Rodzinnego Zdjęcia Gdańszczan na Długim Targu, które wykonane zostało w sobotę, 7 lipca 2018 r.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

 

Trend wzrostowy w demografii Gdańska utrzymuje się od kilku lat. To obok budżetu gminy i pozytywnych statystyk gospodarczych najważniejszy wskaźnik kondycji miasta. Dla decyzji o przeniesieniu się do Gdańska duże znaczenie mają takie czynniki jak łatwość dostępu do mieszkań, atrakcyjny rynek pracy i dobra marka miasta. Tematem najnowszych danych ludnościowych GUS - za ubiegły rok - zajął się red. Maciej Naskręt w Radiu Gdańsk.

Wzrost o 2,3 tys. mieszkańców oznacza w praktyce, że taki właśnie pozytywny bilans pozostaje po odliczeniu wszystkich osób, które z Gdańska wyprowadziły się lub zmarły.

Ilu więc w sumie zarejestrowano nowych gdańszczan w roku 2018? Odpowiedź GUS brzmi: sześć i pół tysiąca. Są to osoby pochodzące głównie z innych społeczności miejskich Pomorza.

- To za sprawą dodatniego salda migracji - powiedział Radiu Gdańsk Zbigniew Pietrzak, rzecznik prasowy Urzędu Statystycznego w Gdańsku. - W 2018 r. przybyło 6,5 tysiąca osób. Owszem część z nich ubyła, ale w ogólnym zestawienia saldo jest dodatnie. Nowi mieszkańcy dotąd mieszkali również w miastach - czy to naszego województwa, czy też na terenie całego kraju. Nie są to mieszkańcy gmin wiejskich.

Nowi mieszkańcy Gdańska głównie pochodzą z miast Kaszub i Kociewia, w mniejszym stopniu z Powiśla.

Jak dużym sukcesem są dane demograficzne Gdańska, widać na przykładzie zarówno miast Pomorza, jak i reszty kraju.

  • Gdynia po latach kurczenia się liczby mieszkańców, w roku 2018 zanotowała minimalną poprawę z szansą na przełamanie złej passy - liczba mieszkańców wzrosła o trzy osoby. Gdynianie wciąż chętnie wyprowadzają się do Rumi i Wejherowa. Na początku tego stulecia liczba mieszkańców Gdyni wynosiła 253,5 tys. osób - obecnie jest to niespełna 246,5 tysiąca.

Stały spadek ludności dotyczy Sopotu i Słupska. W tych miastach mamy do czynienia ze starzeniem się społeczności i odpływem mieszkańców do gmin ościennych.

  • Sopot w ciągu ostatnich osiemnastu lat “skurczył się” o sześć tysięcy osób - z 42 tys. do 36 tys. Ta najmniejsza i najbardziej ekskluzywna gmina Trójmiasta traci m.in. na rzecz Gdyni i Gdańska.
  • Słupsk w roku 2001 liczył 100 tys. mieszkańców, aktualnie jest to liczba 91 tys. osób. Mieszkańcy wyprowadzają się do gminy Kobylnica, albo migrują do Trójmiasta.

Interesujące są dane GUS na temat największych miast w innych regionach kraju.

  • Poznań w latach 2002-2018 odnotował spadek z 577 tys. do 536,5 tys. mieszkańców. Większe lub mniejsze straty odnotowują także inne duże miasta.
  • Warszawa - jako główny ośrodek gospodarczy i administracyjny kraju - jest ewenementem: w latach 2002-2018 liczba ludności stolicy wzrosła o 90 tysięcy - z 1 mln 688 tys. osób do prawie 1 mln 778 tys.  

Z prognoz Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk wynika, że do roku 2050 wszystkie miasta - spośród 66 największych w Polsce - odnotują spadek liczby ludności. Populacja Zabrza, Bytomia, Świętochłowic czy Tarnowa może skurczyć się nawet o połowę. Taki trend demograficzny czeka głównie dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

 

ZOBACZ PUBLIKACJĘ RADIA GDAŃSK:

Liczba ludności Gdańska rośnie kosztem innych miast. Do przeprowadzki zachęcają mieszkania, praca i atrakcyjność miasta

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku