PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Głosujmy na gdańskie zdjęcia w europejskim konkursie. Do 6 maja

Głosujmy na gdańskie zdjęcia w europejskim konkursie. Do 6 maja
Zdjęcia ECS i Stoczni Gdańskiej, autorstwa trójmiejskiego fotoreportera Jana Ruska, znalazły się w finale konkursu fotograficznego European Heritage Label Network. Prace Jana Ruska rywalizują o zwycięstwo w grupie 20 zdjęć z całej Europy. Głosować możemy do 6 maja. Wyniki poznamy 9 maja.
grupa młodych ludzi na pierwszym planie, w te stoczniowe dźwigi na tle nocnego nieba
Autor Jan Rusek - zdjęcie nr 5386: "Historyczna Stocznia Gdańska przeszła w ostatnich latach ogromną przemianę. Oprócz obecnego przemysłu, wiele inicjatyw kulturalnych i społecznych umożliwiło wielu młodym ludziom wspólne spędzanie czasu w miejscu, które jest polską kolebką wielu europejskich wartości - wolności słowa, religii i orientacji, praw człowieka i prawa do wolnego wyboru. W takim środowisku we wspólnocie może powstać coś wyjątkowego, co można nazwać solidarnością"
fot. Jan Rusek

 

Dwa zdjęcia walczą o zwycięstwo w konkursie EUROPA ZACZYNA SIĘ TUTAJ. Fotografie przedstawiają: uczestników wydarzenia INSTAMEET W ECS na tle architektury budynku oraz nowe życie w dawnej przestrzeni Stoczni Gdańskiej. Konkursowe prace powstały w miejscach oznaczonych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Ten znak nadano Stoczni Gdańskiej jako miejscu narodzin "Solidarności".

Wyróżnienie obejmuje Salę BHP, Bramę nr 2, plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz Europejskie Centrum Solidarności.  

Jan Rusek - zdjęcie 5383
Jan Rusek - zdjęcie 5383
fot. Jan Rusek

 

Na stronie do głosowania, w podpisie tego zdjęcia czytamy: "W dobie fałszywych wiadomości, podważania władzy, trendu populizmu, ważne jest, aby w sercu historycznej Stoczni Gdańskiej znalazły się takie miejsca jak Europejskie Centrum Solidarności. W tym miejscu mogę znaleźć i wierzę, że każdy może znaleźć coś, co zainspiruje do refleksji i pokaże, że mimo różnic między nami wciąż jest wiele wspólnych wartości - wolność słowa, wyznania i orientacji, prawa człowieka i prawo do wolnego wyboru."

Na tym etapie konkursu decydują wyłącznie głosy internautów. Fotografie Jana Ruska rywalizują o zwycięstwo pośród 20 zdjęć z całej Europy - w kategorii dorośli. Każdy głosujący może przez Internet oddać maksymalnie 3 głosy w każdej z dwóch kategorii: młodzież i dorośli. 

Głosowanie trwa do 6 maja. Wyniki poznamy 9 maja 2021. 

European Heritage Label (EHL), początkowo inicjatywa kilku państw UE, zatwierdzona została przez Komisję Europejską w 2019 roku. Organizacja ma na celu poszerzania wiedzy o historii Europy oraz roli i wartościach UE. Celem Znaku Dziedzictwa Europejskiego (ZHL) jest podkreślenie wspólnej historii europejskiej, wzmocnienie poczucia przynależności do Unii wśród wszystkich obywateli Europy, zamieniając dawne granice w mosty.

Link do głosowania 

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl