Globalni wizjonerzy gospodarki spotkali się w Gdańsku

Nauka, biznes, innowacja, technologia, startup – te słowa były odmieniane przez wszystkie przypadki. Dwudniowa międzynarodowa konferencja „Innowacyjna Europa”, która odbyła się w Gdańsku, zgromadziła liderów i wizjonerów dzisiejszej gospodarki z Polski i świata.
30.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od lewej Paweł Bochniarz, szef zespołu doradztwa ds. innowacji w PwC i dyrektor MIT Enterprise Forum Polska, oraz Michał Dżoga, dyrektor Corporate Affairs na Europę Środkowo-Wschodnią Intel Polska.

Koalicja na rzecz Polskich Innowacji, która zorganizowała konferencję „Innowacyjna Europa”, stawia sobie za cel wypracowanie rozwiązań systemowych ułatwiających rozwój innowacyjnej gospodarki w naszym kraju. Dlatego już po raz drugi w Gdańsku podczas wykładów i warsztatów toczono dyskusje na temat wyzwań stojących przed ekosystemem innowacji w Polsce.

27 i 28 października 2015 r. w Europejskim Centrum Solidarności spotkało się blisko dwieście osób: liderzy innowacyjnych zmian w Polsce i na świecie, globalni wizjonerzy gospodarki, założyciele startupów, które odniosły sukces.

 

Różnorodność tematów

Nie sposób wymienić wszystkich prelegentów, którzy inspirowali swoimi doświadczeniami publiczność – było ich blisko pięćdziesięciu. Podobnie nie sposób opisać choćby pokrótce wszystkich sesji, które w ciągu dwóch dni odbyły się w ECS.

Pierwszy panel dyskusyjny, na przykład, poświęcony był wyzwaniom technologicznym w zderzeniu z wyzwaniami legislacyjnymi. Jego uczestnicy podkreślali, że jasne regulacje prawne są niezbędne, choćby po to, by inwestorzy chcieli finansować innowacyjne przedsięwzięcia, ale że powinno być ich jednocześnie jak najmniej.

W trakcie dyskusji o budowaniu lokalnej kultury innowacyjnej oraz podczas spotkania poświęconego tworzeniu „mostów” na styku nauki i gospodarki, jak refren powracał temat trudności w kontakcie między biznesem a naukowcami. Te trudności pojawiają się już na etapie rozumienia tych samych pojęć przez rozmówców. Rozwiązaniem problemu może być instytucja brokera innowacyjności. Broker, funkcjonujący w środowisku uczelnianym, mający doświadczenia w komercjalizacji własnych dokonań naukowych, jest w stanie zrozumieć potrzeby obu stron i doprowadzić do porozumienia. Wypracowanie satysfakcjonującej partnerów umowy jest najtrudniejszym etapem – podkreślali przedstawiciele polskich firm, które komercjalizowały wyniki badań rodzimych naukowców. Później współpraca układa się bardzo dobrze.

 

Technologie rozwiążą problemy świata

Jednym z gości konferencji była Antoinette Matthews, dyrektor wykonawczy MIT Enterprise Forum. Jest to organizacja wspierająca współpracę przedsiębiorców i naukowców, utworzona przy „MIT Technology Review” – jednym z najbardziej znanych czasopism o nauce, wydawanym przez najlepszą politechnikę na świecie, czyli przez Massachusetts Institute of Technology. Forum ma kilka filii w Europie i Azji.

Prelegentka przedstawiła 10 przełomowych, jej zdaniem, technologii, dzięki którym w ciągu kilku lat uda się rozwiązać kluczowe globalne problemy. Wymieniła m.in. projekt Loon prowadzony przez Google, którego twórcy postanowili dostarczać internet w rejony świata pozostające poza jego zasięgiem. Mają to robić za pomocą unoszących się nad ziemią balonów z (w dużym uproszczeniu!) wbudowanymi routerami.

– Dwie trzecie ludzkości wciąż nie ma dostępu do sieci, a wszyscy wiemy, jak bardzo może się zmienić życie człowieka, jeśli może korzystać z internetu – zaznaczyła Antoinette Matthews.

Mówiła także o badaniach nad płynną biopsją (projekt Liquid Biopsy) prowadzonych na Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu. Ta metoda pozwoli diagnozować nowotwory już na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby.

 

Pierwszy taki program akceleracji w Polsce

Obecność Antoinette Matthews na konferencji miała szczególe znaczenie. Wkrótce po niej na scenie pojawił się Paweł Bochniarz, szef zespołu doradztwa ds. innowacji w PwC, i ogłosił powstanie MIT Enterprise Forum Polska.

– Zaczynamy od uruchomienia programu akceleracji dla projektów startupowych wychodzących z nauki. Kierujemy go do twórców wynalazków stworzonych w polskich uczelniach i instytutach – powiedział Paweł Bochniarz. – MIT Enterprise Forum zajmowała się akceleracją startupów, zanim te pojęcia w ogóle weszły do słownika. W Polsce mamy obecnie około dwóch tysięcy takich firm, na MIT powstaje ich tysiąc rocznie! Chcemy wykorzystać te amerykańskie doświadczenia w polskich warunkach.

25 listopada 2015 r. rozpoczną się nabory do pierwszego dwuetapowego programu akceleracji dla 40 projektów w ramach MIT Enterprise Forum Polska. Pierwszy etap odbędzie się w Polsce, twórcy najciekawszych startupów pojadą na drugi etap. Finaliści mają także zagwarantowaną publikację o swoim przedsięwzięciu w „MIT Technology Review”.

– Będzie to niebywała szansa, by zaistnieć w globalnej skali. Ta informacja będzie czytana na całym świecie! – zachęcał Paweł Bochniarz.

Polskie forum zamierza również edukować inwestorów i przedsiębiorców w dziedzinie finansowania przedsięwzięć naukowych. Jego przedstawiciele dotarli do diaspory polskich naukowców pracujących w MIT i Harvardzie i zachęcili ich do współpracy.

 

Zatrzymać starość

O tym, jak szerokie było spektrum tematów poruszanych podczas konferencji w Gdańsku, świadczy choćby wystąpienie dra Aubreya de Grey, dyrektora naukowego SENS Research Foundation. Ta amerykańska organizacja charytatywna prowadzi badania nad przeciwdziałaniem objawom starości. Prace koncentrują się na zastosowaniu inżynierii biomedycznej do likwidowania skutków ubocznych metabolizmu zachodzącego w ludzkim organizmie. Metabolizm jest główną przyczyną starzenia się i powstawania chorób wieku starczego. Naukowcy odnieśli już pewne sukcesy, na tyle obiecujące, że jeden z głównych donatorów fundacji postanowił skomercjalizować wymyśloną przez SENS metodę walki z arteriosklerozą.


Bez innowacji cię nie ma

Oryginalne podejście do innowacji zaprezentował Michael Docherty, autor książki „Collective Disruption”. W swojej publikacji ukazuje, w jaki sposób światowe korporacje uczą się współpracy ze startupami, żeby nie tylko przetrwać, ale również rozwijać się na dynamicznie zmieniającym się współczesnym rynku. Autor w ciągu swojego życia zawodowego był przedsiębiorcą, dyrektorem w korporacji i inwestorem venture capital. Obecnie jako prezes firmy Venture2 doradza dużym firmom, w jaki sposób podłączyć się do systemu startupów i spełniać rolę swego rodzaju inkubatorów przedsiębiorczości. Zapewniając młodym firmom dobre warunki rozwoju, dbają jednocześnie o rozwój własny, tworząc dzięki tej współpracy nowe produkty czy usługi.

– Dawniej, jeśli się nie rozwijałeś, byłeś po prostu w stagnacji, ale funkcjonowałeś. Nowe produkty tworzyło się po to, by biznes się rozrastał. Dziś jest inaczej: jeśli nic nie robisz, nie ma cię – mówił Michael Docherty. – Innowacja staje się coraz ważniejsza dla firmy. Szacuje się, że trzy czwarte firm z listy 500 największych spółek notowanych na amerykańskich giełdach zniknie z niej do 2027 roku. I tak samo będzie z waszymi firmami – za 10 lat ich nie będzie, jeśli nie stworzycie własnego systemu dla innowacji i nie będziecie wspierać startupów – zwrócił się do słuchaczy.

 

Innowatorzy także z Gdańska

Ostatnią sesją otwartą konferencji było spotkanie z ośmioma polskim innowatorami. Opowiadali o swoich startupach, które już odniosły sukces lub są na najlepszej drodze, by tak się stało.

Gdańsk reprezentował Mateusz Kuszner, współtwórca spółki Blast Lab, która testuje obecnie pilotażową wersję technologii IndoorNavi. Dzięki niej nawet stary budynek można zamienić w budynek inteligentny, reagujący na zachowania i potrzeby odwiedzających go klientów czy interesantów. Pilotaż systemu prowadzony jest w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Duet Błażej Marcinak i Marek Cieśla stworzył technologię sher.ly oraz urządzenie sherlybox, nazywane często chmurą do postawienia na biurku. System i urządzenie umożliwiają swobodną wymianę plików bezpośrednio między komputerami. Po zebraniu na rozwój produktu ponad 150 tysięcy dolarów na amerykańskim portalu crowdfoundingowym Kickstarter, rozpoczęli sprzedaż na całym świecie.

Koncepcję robotów rehabilitacyjnych zaprezentował Michał Mikulski, naukowiec z Gliwic i twórca startupu EGZOTech. Jego roboty i egzoszkielety mogą być stosowane w rehabilitacji osób z porażeniem mózgowym, zanikiem mięśni, a także do diagnostyki nawet najmłodszych pacjentów.

 

Koalicja na rzecz Polskich Innowacji

Koalicja na rzecz Polskich Innowacji, która zorganizowała konferencję, powstała w 2014 r. Tworzą ją m.in.: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Intel Poland, Startup Poland, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Lewiatan i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju; w sumie kilkadziesiąt firm i instytucji z całej Polski. Celem KPI jest stworzenie optymalnych warunków do tworzenia innowacji w naszym kraju.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet