PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Global Greening w Gdańsku. Miejskie obiekty podświetlone na Dzień Św. Patryka

Global Greening w Gdańsku. Miejskie obiekty podświetlone na Dzień Św. Patryka
17 marca przypada Dzień Świętego Patryka. Cały świat uczci dzień patrona Irlandii. Również w Gdańsku na zielono zostaną podświetlone wybrane miejskie obiekty. W tym roku akcja ma dodatkowy wymiar, zielony kolor będzie symbolizował nadzieję w trudnym czasie pandemii.
Wiadukt na ul . Kościuszki rozbłyśnie zielonym światłem nadziei
Wiadukt na ul. Kościuszki rozbłyśnie zielonym światłem nadziei
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Nasze miasto od 2016 r. bierze udział w projekcie Global Greening. Ma on związek z przypadającym 17 marca Dniem Św. Patryka. To narodowe święto Irlandii, stąd w ramach polsko-irlandzkiej przyjaźni w całym kraju wiele obiektów przybiera zielone barwy.

W Gdańsku na zielono zaświecą:

  • wiadukt w ciągu ul. Kościuszki na wysokości Galerii Bałtyckiej (od zmierzchu 16 marca do świtu 18 marca)
  • fontanna Neptuna (od zmierzchu 17 marca do świtu 18 marca)


Kolor nadziei na całym świecie

W Polsce, w zielonych barwach będzie świeciło 35 obiektów z 18 miast. Obok Gdańskiej fontanny i wiaduktu znalazły się także Tauron Arena w Krakowie, Hala Stulecia we Wrocławiu czy Centrum OFF Piotrkowska w Łodzi. Na przestrzeni lat polskie obiekty były na jednej liście z Empire State Building w Nowym Jorku, Moulin Rouge w Paryżu, London Eye w Londynie, Krzywą Wieżą w Pizie, Sydney Opera House oraz wieloma innymi kultowymi zabytkami.

Przyjęcie w ambasadzie

Ambasada Irlandii w Polsce zaprasza wszystkich sympatyków 17 marca o godz. 18.00 na oficjalne przyjęcie z okazji Dnia Św. Patryka. Spotkanie odbędzie się online. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy otrzymają link umożliwiający dostęp do wydarzenia. Weźmie w nim udział m.in. Micheál Martin, irlandzki premier i Emer O'Connell, ambasador Irlandii w Polsce. W tym roku Dzień Św. Patryka będzie skupiony na przesłaniu nadziei i powrotu do zdrowia po wyjątkowo trudnym roku pandemii.

Informacje o pozostałych wydarzeniach zaplanowanych z okazji Dnia Świętego Patryka można znaleźć na stronie Ambasady Irlandii w Polsce.

Marta FormellaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Marta Formella - najnowsze
Marta FormellaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Marta Formella - najnowsze