• Start
  • Wiadomości
  • GGM. Zwiedź wystawę “Wołają na mnie Cygan…” z asystentem i tłumaczeniem na j. angielski i rosyjski 

GGM. Zwiedź wystawę “Wołają na mnie Cygan…” z asystentem i tłumaczeniem na j. angielski i rosyjski 

Jesteś nowym mieszkańcem Gdańska zainteresowanym kulturą? Przyjdź do Gdańskiej Galerii Miejskiej 5 sierpnia 2021 r., o godz. 17, na wystawę dotyczącą  mitologizacji i kulturowych konstruktów dotyczących Romów. Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie na język rosyjski i angielski, a pomoc w zrozumieniu kuratorskich zamierzeń zaoferują asystentki. 
30.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawa Wołają na mnie Cygan...  potrwa do 26 września 2021 roku. Na zdjęciu obraz Krzysztofa Gila  Im bardziej obkrawasz tym większa się staje
Wystawa "Wołają na mnie Cygan..." potrwa do 26 września 2021 roku. Na zdjęciu obraz Krzysztofa Gila "Im bardziej obkrawasz tym większa się staje"
mat. GGM

 

Wystawa "Wołają na mnie Cygan, choć tak się nie nazywam" prezentowana jest w ramach cyklu spacerów po miejscach związanych z kulturą i sztuką pt. "Прогулянки. Прогулки. Walks. Przechadzki", dedykowanego tym nowym mieszkańcom Gdańska, którzy doświadczają problemu imigracji, a interesują się i chcą wiedzieć więcej na temat gdańskiej kultury i sztuki współczesnej w mieście. 

Na drugą z cyklu “Przechadzkę”, organizatorzy zabiorą chętnych, 5 sierpnia 2021 r., o godz. 17, do Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 i 2 (Piwna 27 i Powroźnicza 13/15), na wystawę "Wołają na mnie Cygan, choć tak się nie nazywam" - prezentującej opowieść o mitologiach, zawłaszczeniach i typowych konstruktach figury Cygana w naszej kulturze. 

Kuratorka wystawy - Ania Batko - zachęca nas do zastanowienia się, na czym polega tajemnicza, nieuchwytna aura cygańskości. Na poczet swojej opowieści przyjmuje przewrotny, a przez to interesujący, punkt wyjścia. Zazwyczaj prezentując romską historię i kulturę, kuratorzy stawiają sobie za cel unikanie orientalizacji i klisz, starają się obalać stereotypy i wietrzą nasze wyobrażenia. Batko działa inaczej. Już na wstępie przestrzega, że: “to nie jest wystawa o Romach, romskiej historii ani romskiej kulturze. „Wołają na mnie Cygan, choć tak się nie nazywam” to opowieść o cyganie – wyssanej z palca postaci, która nigdy nie istniała.” 

 

Ilustracja Mariana Stachurskiego z książki Bajki  Aleksandra Fredry, wyd. Nasza Księgarnia 1970 rok
Ilustracja Mariana Stachurskiego z książki "Bajki" Aleksandra Fredry, wyd. Nasza Księgarnia 1970 rok
mat. GGM

 

 

Batko o pewnym konstrukcie Cygana funkcjonującym w naszej kulturze mówi używając dzieł sztuki dawnej i archiwaliów, ale też fotografii, dokumentalnych filmów, książek i nagrań oraz prac współczesnych artystów tworzących w różnych epokach i stylach. W ten sposób wiąże w całość nasze uprzedzenia, lęki, urojenia i fascynacje.

Na wystawie zobaczymy miedzy innymi dzieła takich twórców jak:

Ewa Ciepielewska, Wojciech Fangor, Jerzy Flisak, Krzysztof Gil, Zuza Golińska, Günter Grass, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Jan Młodożeniec, Tadeusz Rolke, Feliks Sadowski Feliko, Slavs and Tatars, Janek Simon, Aleksander Sovtysik, Stanisław Witkiewicz.

 

Na wystawach obecne będą asystentki - Barbara (GGM2) i Andżelika (GGM1), które wiedzą o ekspozycji wszystko. Wydarzenie będzie również tłumaczone symultanicznie na język rosyjski i angielski.

Po spacerze organizatorzy zapraszają chętnych na krótkie spotkanie - dyskusję, podczas którego uczestnicy wymienią się wrażeniami z wystaw oraz porozmawiają o swoich ulubionych miejscach kultury w Gdańsku.

Na wydarzenie można się zapisać tutaj: https://app.evenea.pl/event/przechadzki2/...

 

Daty kolejnych “Przechadzek”:

  • 2 września - Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Nowy Port (ul. Strajku Dokerów 5), godz. 17
  • 7 października - Europejskie Centrum Solidarności - spacer po Stoczni, godz. 17.

Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Fundacja Artystów Kolonia Teraz. Partnerami projektu są: Gdańska Galeria Miejska, Gdańska Galeria Fotografii, Galeria Ul, Europejskie Centrum Solidarności, CSW Łaźnia.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim