PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Gdzie zaczyna się cyberprzemoc? II Konferencja Samorządów Uczniowskich
Gdzie zaczyna się cyberprzemoc? II Konferencja Samorządów Uczniowskich
Na pytanie - jak rozpoznać zjawisko cyberprzemocy - szukano odpowiedzi podczas II Konferencji Samorządów Uczniowskich, w której wzięło udział około 140 uczniów. Było to wydarzenie przygotowane przez uczniów dla uczniów.
W trakcie warsztatów uczniowie wypisali na tablicy powody przez które ludzie zdolni są poniżać innych. Oto niektóre z nich: wygląd, niska samoocena, pochodzenie, tożsamość seksualna...
W trakcie warsztatów uczniowie wypisali na tablicy powody, które skłaniają ludzi do poniżania innych... Oto niektóre z nich: wygląd, niska samoocena, pochodzenie, tożsamość seksualna.
Dariusz Kwidziński/gdansk.pl


"Nasze Sprawy: Cyberprzemoc" - to tytuł konferencji połączonej z warsztatami, która odbyła się 20 listopada w Europejskim Centrum Solidarności. Inicjatorem wydarzenia jest IX Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kolbergera w Gdańsku. Konferencja jest efektem wdrażania Polski do Obessu, czyli organizacji zrzeszającej samorządy uczniowskie w Europie. Polska chce należeć do Obessu, ponieważ członkostwo w tej organizacji wiąże się z wieloma korzyściami dla uczniów, takimi jak: wyjazdy, granty, szkolenia. Ostatnie szkolenie, które trwało pięć dni i odbyło się w Strasburgu, dotyczyło tematu cyberprzemocy. 

- W tej chwili pracujemy z Obessu na zasadzie wolnego partnerstwa - wyjaśnia Gabriela Brzóska-Murach, opiekun samorządu IX LO w Gdańsku. - Do Strasburga pojechało dwoje naszych uczniów: Paulina Lalak i Miłosz Ilecki. Tam zostali przeszkoleni, po czym wrócili do nas z wiedzą, którą zobowiązali się przekazać dalej. Stąd pomysł na konferencję.

- Każda grupa wiekowa ma swój kanał komunikacyjny i emocjonalny, który najlepiej trafia do rówieśników - mówi Magdalena Rudnicka, psycholog i opiekun samorządu w IX LO. - Stąd pomysł, by młodzież pracowała z młodzieżą. To jest przecież ich świat. My dorośli możemy za nim jedynie podążać, ale wiemy o nim tyle, ile młodzież nam opowie. Dlatego najpierw opracowaliśmy w naszej szkole modułowy warsztat dotyczący przemocy w cyberprzestrzeni, a teraz chcemy przekazać go dalej. Dzisiaj zaprosiliśmy przedstawicieli samorządów, bo nie da się zrobić szkolenia dla wszystkich. Uczniowie, którzy wzięli udział w konferencji to grupa około 140 osób. Po udziale w konferencji wrócą do swoich szkół i przekażą nabytą podczas wydarzenia wiedzę.

- Cyberprzemoc jest nośnym, wszechobecnym słowem, choć tak naprawdę nie wchodzimy w głąb tej definicji - dodaje Magdalena Rudnicka. - Czasem nie mamy świadomości, że jesteśmy ofiarami cyberprzemocy, albo że jesteśmy osobami, które taką cyberprzemoc stosują. Szkolenie ma za zadanie zagłębić się w to zjawisko, by pokazać jak różne formy ono przybiera. To może być plotka, sextexting, który obecnie jest bardzo powszechny, to mogą być zdjęcia. Jest bardzo dużo różnych form cyberprzemocy, a my nie reagujemy, bo nam się wydaje, że nic złego się nie dzieje. Warto stawiać granice nie tylko w realnym świecie, ale także w świecie on-line. Podczas szkolenia zwracamy też m.in. uwagę na to, jak cienka potrafi być granica między żartem a agresywnym działaniem.


Istotnym celem konferencji było też założenie stowarzyszenia działającego na rzecz Samorządów Uczniowskich w Polsce. To niezbędna inicjatywa, by Polska mogła dołączyć do Obessu (warto jednak pamiętać, że to proces wieloetapowy). Miasto Gdańsk ma być macierzystym miejscem z którego to stowarzyszenie będzie się wywodziło. Dzisiejsze spotkanie w ECS było drugim krokiem w tym kierunku. O pierwszym przeczytają Państwo tutaj.Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze