PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdzie szukać pomocy lekarskiej w Nowy Rok? Lista dyżurujących placówek medycznych

Gdzie szukać pomocy lekarskiej w Nowy Rok? Lista dyżurujących placówek medycznych
Cztery szpitale i dwie przychodnie w Gdańsku to miejsca, w których pomoc medyczną uzyskamy w trybie nocnej i świątecznej opieki w wolny dzień po sylwestrowych zabawach. Czynne są też niektóre placówki medyczne w Sopocie i Gdyni.
Szpitala na Zaspie to jedno z miejsc, gdzie jest świadczona nocna i świąteczna opieka medyczna
Copernicus, szpital im. św Wojciecha na gdańskiej Zaspie to jedno z miejsc, w którym uzyskamy pomoc medyczną nocą i w dni świąteczne
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Nocna i świąteczna pomoc medyczna jest udzielana w szpitalach i przychodniach od ponad roku, a nowy sposób świadczenia tego rodzaju usług obowiązuje od 1 października 2017 roku wskutek ustawy o tzw. “sieci szpitali”. W wybranych szpitalach stworzono miejsca, w których udzielane są świadczenia w trybie nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Przypominamy, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie, w dni wolne od pracy - całodobowo. Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku przypomina, żeby rozważnie korzystać z dyżurujących placówek czyli w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia


W przypadku świadczeń nocnej i świątecznej opieki nie obowiązuje rejonizacja -  pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.


Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Trójmieście

  1. Copernicus, Szpital św. Wojciecha w Gdańsku, Al. Jana Pawła II 50
  2. Copernicus, Szpital im. M. Kopernika w Gdańsku, ul. Powstańców Warszawskich 1/2
  3. 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, ul. Polanki 117 dorośli (pow. 18 r.ż)
  4. Szpital dziecięcy “Polanki” , ul Polanki 119 (dzieci i młodzież do 18 r.ż.)
  5. Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku, ul. Świętokrzyska 4
  6. Medica Plus w Gdańsku, ul. Stanisława Lema 21
  7. Szpitale Pomorskie w Gdyni:

          - Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1

          - Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1

          - NZOZ, Gdynia Obłuże, ul. Białowieska 1

      8. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie, ul. Chrobregooprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl