• Start
  • Wiadomości
  • Piątek, godz. 12.30 - "Gdy fantastyka naukowa spotyka gry wideo" rozmowa w ramach „Odnalezione w tłumaczeniu”

Piątek, godz. 12.30 - "Gdy fantastyka naukowa spotyka gry wideo" rozmowa w ramach „Odnalezione w tłumaczeniu”

13.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu” to jedyny w Polsce festiwal literacki poświęcony w całości sztuce przekładu. W dniach 15-17 kwietnia odbywa się jego 5. edycja. Z uwagi na pandemię tegoroczna odsłona festiwalu ma formułę online. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. 

Więcej o "Odnalezione w tłumaczeniu"

W piątek, 16 kwietnia, o godz. 12.30 - "Gdy fantastyka naukowa spotyka gry wideo" - o mariażu popkulturowym rozmawiają Magdalena Cielecka, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Paweł Frelik. Moderacja: Tomasz Majkowski.

Transmisja na YouTube IKM, Facebook IKM, Facebook „Odnalezionego w tłumaczeniu” oraz na www.gdansk.pl

 

Gry cyfrowe łączy pewien rodzaj naturalnego mariażu z gatunkiem science fiction. Sama technologia komputerowa była długo rozpoznawana jako futurystyczna i przez to silnie obecna w literaturze fantastyczno-naukowej. Już jedna z pierwszych – pochodząca z lat 60. – znanych gier była adaptacją prozy sci-fi i traktowała o bitwie statków kosmicznych, a wielkie hity kinowe, jak chronologicznie pierwsza część cyklu Gwiezdne wojny, chętnie inspirowały się estetyką gier. Pomimo tych wczesnych i silnych związków, ewolucja fantastyki naukowej w literaturze, filmie i grach cyfrowych potoczyła się nieco innym torem, eksponując i eksploatując różne konwencje, estetyki i problemy. W czasie panelu przedyskutujemy kwestie wzajemnej przekładalności tekstów różnych mediów powstających w obrębie tego samego gatunku, różnice i podobieństwa w ideowym wymiarze jego realizacji oraz pozycję i wpływ klasyków literackich, na przykład Stanisława Lema, na współczesny kształt cyfrowych gier science fiction.

W rozmowie udział wezmą: Tomasz Majkowski (groznawca, badacz kultury i literatury popularnej), Paweł Frelik (badacz światowego science fiction oraz wizualności), Magdalena Cielecka (przedstawicielka branży gier wideo), Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (krytyczka popkultury i przedstawicielka dyskursu internetowego).

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku