Gdańszczanie uczcili bohaterstwo żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Na gdańskiej Strzyży, pod Pomnikiem gen. Stanisława Maczka odbyła się uroczystość związana z uczczeniem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945.

Gdańszczanie uczcili bohaterstwo żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
A
A
data publikacji: 18 maja 2018 r.
W uroczystości wzięli udział kombatanci, harcerze i młodzież szkolna
W uroczystości wzięli udział kombatanci, harcerze i młodzież szkolna
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

W piątek 18 maja 2018 r. przypada 73. rocznica zdobycia przez wojska alianckie, w tym Polaków, wzgórza Monte Cassino we Włoszech. Bitwa ta jest uznawana za jedną z najcięższych bitew lądowych II wojny światowej. Decydujący atak na Monte Cassino, z udziałem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa rozpoczął się 11 maja 1944 r. To natarcie załamało się. Drugi atak 17-18 maja zakończył się sukcesem i tym samym droga na Rzym została otwarta. W czasie bardzo krwawych walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Polacy walczyli z armią hitlerowskich Niemiec podczas całej II wojny światowej nie tylko we Włoszech, ale też w innych krajach Europy Zachodniej - Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii czy Holandii. To właśnie ich bohaterstwo zostało uczczone pod pomnikiem gen. Stanisława Maczka, który na froncie zachodnim dowodził m.in. 1 Dywizją Pancerną.

Zobacz relację wideo z uroczystości:

W uroczystości obchodów Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945 wzięli udział kombatanci, harcerze i młodzież szkolna. Licealiści z gdańskiej „dziewiątki” przygotowali krótki program poetycki. Władze Miasta reprezentował zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. Na koniec uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem generała Maczka.

oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl