Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańszczanie uczcili bohaterstwo żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Na gdańskiej Strzyży, pod Pomnikiem gen. Stanisława Maczka odbyła się uroczystość związana z uczczeniem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945.

Gdańszczanie uczcili bohaterstwo żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
A
A
data publikacji: 18 maja 2018 r.
W uroczystości wzięli udział kombatanci, harcerze i młodzież szkolna
W uroczystości wzięli udział kombatanci, harcerze i młodzież szkolna
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

W piątek 18 maja 2018 r. przypada 73. rocznica zdobycia przez wojska alianckie, w tym Polaków, wzgórza Monte Cassino we Włoszech. Bitwa ta jest uznawana za jedną z najcięższych bitew lądowych II wojny światowej. Decydujący atak na Monte Cassino, z udziałem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa rozpoczął się 11 maja 1944 r. To natarcie załamało się. Drugi atak 17-18 maja zakończył się sukcesem i tym samym droga na Rzym została otwarta. W czasie bardzo krwawych walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Polacy walczyli z armią hitlerowskich Niemiec podczas całej II wojny światowej nie tylko we Włoszech, ale też w innych krajach Europy Zachodniej - Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii czy Holandii. To właśnie ich bohaterstwo zostało uczczone pod pomnikiem gen. Stanisława Maczka, który na froncie zachodnim dowodził m.in. 1 Dywizją Pancerną.

Zobacz relację wideo z uroczystości:

W uroczystości obchodów Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945 wzięli udział kombatanci, harcerze i młodzież szkolna. Licealiści z gdańskiej „dziewiątki” przygotowali krótki program poetycki. Władze Miasta reprezentował zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. Na koniec uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem generała Maczka.

-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl