Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

- Gdańszczanie szeroko otwierają swoje serca - mówi założyciel Fundacji Przemek Dzieciom. Specjalny koncert 4 lutego

Przemek Szaliński od 10 lat pomaga chorym i potrzebującym dzieciom z Gdańska. Nam opowiada, jak to się zaczęło i zaprasza na jubileuszowy charytatywny koncert gwiazd „10 lat Przemek dzieciom”, który odbędzie się 4 lutego 2017 r. w gdańskiej Sali Teatralnej NOT.

- Gdańszczanie szeroko otwierają swoje serca - mówi założyciel Fundacji Przemek Dzieciom. Specjalny koncert 4 lutego
A
A
data publikacji: 29 stycznia 2017 r.

Aktor Mateusz Damięcki i założyciel Fundacji Przemek Szaliński
Aktor Mateusz Damięcki i założyciel Fundacji Przemek Szaliński
Fundacja Przemek Dzieciom

Pomaga chorym dzieciom od 13 roku życia. Przez dekadę zakupił wiele sprzętu rehabilitacyjnego, ufundował turnusy rehabilitacyjne, wyremontował i przystosował mieszkania do potrzeb chorych dzieci. Zorganizował kilkadziesiąt koncertów, aukcji, spotkań, wizyt w szpitalach dziecięcych, w których wzięli udział najpopularniejsi artyści. W sierpniu 2016 roku założył fundację "Przemek Dzieciom", w lutym 2017 organizuje w Gdańsku specjalny koncert.

Agata Olszewska: Chętnie pomagamy?

Przemek Szaliński: - Nie da się na takie pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Jeżeli cel jest jasny, a forma interesująca, to jak najbardziej. Przez dekadę mojej działalności zauważyłem, że niestety wiele fundacji po prostu oszukuje i naciąga ludzi, którzy chcą z serca pomóc drugiemu. Jeżeli prezentuje się konkretny cel zbiórki, to gdańszczanie szeroko otwierają swoje serca.

W sierpniu 2016 roku założył pan Fundację „Przemek Dzieciom”. Jakie były okoliczności jej powstania?

- W 2007 roku, będąc w gimnazjum, postanowiłem pomóc swojemu niepełnosprawnemu przyjacielowi. Potrzebny był wózek. Od tego się wszystko zaczęło. Po latach zmagań dojrzałem do założenia fundacji, dzięki czemu mogę jeszcze bardziej pomagać potrzebującym dzieciom. 


Charytatywny koncert gwiazd "10 lat Przemek Dzieciom"


Czym zajmuje się Fundacja?

- Fundacja Przemek Dzieciom ma takie same cele, jak ja przez ostatnie 10 lat. Pomoc chorym i biednym dzieciom z Gdańska i z Trójmiasta. Zakupujemy sprzęt rehabilitacyjny, remontujemy i przystosowujemy mieszkania do potrzeb dzieci. Organizujemy koncerty, aukcje, spotkania, ale również wizyty znanych artystów w gdańskich szpitalach. Podczas takich odwiedzin artyści rozmawiają z małymi pacjentami, wręczają zabawki.

Pomaga Pan najbardziej potrzebującym dzieciom - czyli jakim?

- Nie mam na uwadze jednej określonej choroby. Są to dzieci z porażeniem mózgowym, zanikiem mięśni, oczekujące na przeszczep np. płuc. Zwracam uwagę również na sytuację rodzinną i finansową.


Działalność fundacyjną Przemka Szalińskiego wspiera wielu artystów, m.in. Janusz Panasewicz
Działalność fundacyjną Przemka Szalińskiego wspiera wielu artystów, m.in. Janusz Panasewicz
Fundacja Przemek Dzieciom


W dniu 4 lutego w sali teatralnej NOT w Gdańsku odbędzie się charytatywny Koncert Gwiazd - „10 lat Przemek Dzieciom”. Jakie gwiazdy zobaczymy?

- Podczas jubileuszowego koncertu wystąpią przyjaciele mojej działalności: Halina Kunicka, Grażyna Wolszczak, Mateusz Damięcki, Homo-Homini, Edward Hulewicz, Janusz Panasewicz z Michałem Sitarskim, Andrzej Rybiński z Kacprem Rybińskim, Andrzej Seweryn. Koncert poprowadzą Zygmunt Chajzer i Roman Czejarek, a licytację Krzysztof Skiba. Artyści specjalnie na ten koncert przygotowują wiele niespodzianek. Usłyszymy takie przeboje jak „Zawsze tam, gdzie Ty”, „Nie liczę godzin i lat”, „Orkiestry dęte”, „Za zdrowie Pań” czy też „Drzewa ruszają w drogę”. Będzie też czas na literaturę w wykonaniu najwybitniejszych aktorów. Nie zdradzę programu koncertu, ale jestem przekonany, że nikt nie będzie zawiedziony. Takiego koncertu Gdańsk jeszcze nie widział!

Na co zostaną przeznaczone pozyskane środki?

- Środki zasilą konto Fundacji Przemek Dzieciom, więc będą one przekazane najbardziej potrzebującym dzieciom z naszego miasta. W ten sposób mieszkańcy Gdańska pomogą innym, małym mieszkańcom. Zapraszamy!

Koncert „10 lat Przemek Dzieciom” odbędzie się w sobotę, 4 lutego, o godz. 18.00 w Sali Teatralnej NOT w Gdańsku (ul. Rajska 6). Bilety - numerowane cegiełki w cenie 70 zł i 90 zł można zamawiać pod numerem tel. 512 811 973 oraz pisząc na adres kontakt@przemekdzieciom.pl
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora