• Start
  • Wiadomości
  • Gdańszczanie są na całym świecie. XX-lecie Stowarzyszenia Gdańszczan w Kanadzie

Gdańszczanie są na całym świecie. XX-lecie Stowarzyszenia Gdańszczan w Kanadzie

W dniu 12 listopada 2016 roku w pięknej sali „Millennium Gardens Centre” w kanadyjskim Brampton miejscowi gdańszczanie świętowali swoje dwudziestoletnie istnienie i bogatą społeczną działalność podczas „Balu Lwów Gdańskich”.
20.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Stowarzyszenie Gdańszczan w Kanadzie. Uczestnicy „Balu Lwów Gdańskich” na tle pięknych lwów z herbem Gdańska wykonanych wiele lat temu przez artystkę Uniwersytetu Toruńskiego Halinę Wyłudę-Kaźmierczak

Podczas spotkania uhonorowano Stowarzyszenie Gdańszczan w Kanadzie oraz jego członków - najbardziej zasłużonych dla promocji Gdańska i Pomorza. Wśród wyróżnionych byli:

  • Zuzanna Stupak -prezes
  • Krzysztof Korczyński - wiceprezes
  • Barbara Kwiecińska – skarbniczka
  • Elżbieta Kluz – członkini zarządu
  • Danuta Węsierska
  • Stanisław Węsierski
  • Tadeusz Kay

Medale i dyplomy za wyjątkowe zaangażowanie w promocji grodu Neptuna przyznał Przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego Senator Kazimierz Kleina i Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wręczali je w imieniu Senatora - Marian Gorlikowski, a Piotr Mazurek prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska i Helena Chmielowiec wiceprezes fundacji Gdańskie Centrum Multimedilane w imieniu władz Miasta.

LIST GRATULACYJNY PREZYDENTA GDAŃSKA (kliknij, aby powiększyć)
{id81660}


Z tej okazji gdańszczanie otrzymali też wspaniałe gratulacje; zamieścili je w okolicznościowym biuletynie. 


Zuzannie Stupak - Honorowemu Prezesowi, medal dla Stowarzyszenia wręcza Marian Gorlikowski w imieniu Senatora Kazimierza Kleina  Od lewej stoją: Barbara Kwiecińska - była skarbniczka i Krzysztof Korczyński – były wiceprezes

W imieniu władz miasta Gdańska pamiątkowy medal, obraz i album wręczają Piotr Mazurek - prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska i Helena Chmielowiec - wiceprezes fundacji Gdańskie Centrum Multimedilane

Zasłużeni gdańszczanie zostali odznaczeni również przez Kongres Polonii Kanadyjskiej medalami za wiele lat pracy społecznej na rzecz Gdańska, Polonii i Polski.

Odchodzący Zarząd Stowarzyszenia Gdańszczan w Kanadzie w składzie: Zuzanna Stupak  prezes (20 lat prezesury, złoty medal KPK), Krzysztof Korczyński - wiceprezes (15 lat działalności, srebrny KPK), Barbara Kwiecińska - skarbnik (20 lat działalności, srebrny KPK) i Elżbieta Kluz - czlonek Zarządu (5 lat, brązowy KPK)..

Nowy, wybrany 5 października 2016, Zarząd to: Barbara Duda - prezes, Elżbieta Kluz - wiceprezes, Barbara Gilewicz - skarbnik oraz członkowie Zarządu - Teresa Stalińska, Mirosław Sliwiński i Jarosław Kluz.

A zaczęło się wszystko już w 1995 roku w połowie lipca od wizyty w Toronto ówczesnego prezydenta Gdańska Tomasza Posadzkiego, który przedstawił plany obchodów 1000-lecia grodu nad Bałtykiem. Wtedy to konsul RP Andrzej Brzozowski zaprosił gdańszczan na spotkanie, aby porozmawiać o tym, jak można przypomnieć i przybliżyć to miasto polonii kanadyjskiej i wielokulturowej społeczności Kanady. Zawiązał się komitet organizacyjny obchodów milenijnych na terenie torontońskiej metropolii. Pierwotnie na czas milenium Gdańska (okazało się potem, że przetrwał dwadzieścia lat przekształcając się w Stowarzyszenie Gdańszczan w Kanadzie, zarejestrowane w Ministry of Consumers, Non Profit Organization, a prezesem została Zuzanna Stupak). 

Rozpoczęły się przygotowania do szeroko zakrojonego działania gdańszczan, zamieszkałych nie tylko w Toronto, ale i w Mississaudze, Scarborough, Etobicoke, Oakville, Brampton, Milton czy na Ontaryjskich Kaszubach. Tęskniący za swoim miastem i za Polską zapaleńcy podjęli się trudnego, ambitnego zadania, by historia, piękno gdańskiej architektury i współczesny obraz miasta znów zagościły w naszych sercach. Zaczęli od audycji o Gdańsku w Radiu Polonia Toronto, artykułów w polonijnej prasie i współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, bo polonijne szkoły były pierwszym miejscem, gdzie o Gdańsku mówili nasi nauczyciele, organizowali konkursy o historii miasta, rysunkowe dla dzieci i młodzieży o kamieniczkach, kościołach, o Bałtyku. 


Nowy Zarząd SG: przy mikrofonie Barbara Duda - prezes, Mirosław Śliwiński - członek Zarządu, Elżbieta Kluz - wiceprezes, Barbara Gilewicz - skarbnik, Teresa Stalińska - czlonek Zarządu

Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł wyjazdu na sesję zdjęciową do Gdańska kanadyjskiej grupy PhotoSensitive. Organizatorem był Andrzej Stawicki, fotoreporter „Toronto Star”. Efektem tej wizyty była wspaniała wystawa obrazów fotograficznych. Podbiła ona nie tylko Toronto, ale również Vancouver i Chicago. Potem szło „jak z płatka”. Wykłady, filmy, wystawy promujące gród Neptuna i .... nasze polskie Kaszuby były częścią planu obchodów tysiąclecia miasta. Gośćmi byli księża, naukowcy, pisarze, poeci, profesorowie Uniwersytetu Gdańskiego m. in. Jerzy Samp, Józef Borzyszkowski. Gdańscy artyści mieli swoje koncerty: Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, występował Rudi Schuberth, Dorota Stalińska ze sztuką „Zgaga”, Teatr Rozmaitości dla dzieci polonijnych z „Legendą o Neptunie” i spektaklem „Zło tańcem zwyciężaj”. Zespół „Kaszuby” z Kartuz pod kierownictwem Franciszka Kwidzińskiego był w Kanadzie też na nasze zaproszenie dwukrotnie, a członków zespołu gościli również potomkowie pierwszych polskich osadników w Kanadzie, ontaryjscy Kaszubi w Berry’s Bay i Wilnie. „Pilotem” pobytu zespołu był Ted Kay, najstarszy rodowity gdańszczanin w Stowarzyszeniu. Autorem pięknego filmu o ontaryjskich Kaszubach jest też gdańszczanin - Henryk Bartul.

Są dumni, że wśród nich działają wyjątkowi ludzie, tacy jak inż Tomir Bałut, który „kukuruźnikiem” uciekł z bratem z Polski do Szwecji czy Tadeusz Kay i jego żona Elżbieta - żywa historia sybiraków.

Kliknij, aby powiększyć
{id81661} {id81662} {id81663}

W ciągu tych minionych dwudziestu lat gdańszczanie byli sponsorami wielu pożytecznych akcji niosąc pomoc potrzebującym, często finansową np. nieistniejącemu już dzisiaj Domowi Dziecka w Kolbudach, Akademii Medycznej w Gdańsku, powodzianom, niepełnosprawnym dzieciom czy szkołom wymagającym remontu, albo sponsorując budowę pomnika ofiar komunizmu w Ottawie. Wiele lat nieśli radość, wysyłając świąteczne paczki dzieciom ze Szkoły Specjalnego Kształcenia w Gdańsku – Oliwie.

„Bo radość i dobro niesione ludziom zawsze do nas powraca ...” - te słowa przyświecały ich działalności przez ostatnie dwadzieścia lat.


Zuzanna Stupak – Honorowy prezes Stowarzyszenia Gdańszczan w Kanadzie



TV

Bajpas kartuski działa