Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańszczanie ruszcie się na wiosnę! Darmowe zajęcia sportowe dla chętnych

Zumba, treningi biegowe, gimnastyka dla seniora, joga na zdrowie, marszobiegi, jazda rowerem - za darmo, raz albo więcej w tygodniu, nieważny wiek i kondycja fizyczna. Warto skorzystać z bezpłatnej całorocznej oferty sportowej, którą miasto przygotowało dla gdańszczan. W tym roku nowość - Aktywna rodzina czyli wspólne zajęcia dla rodzin.

Gdańszczanie ruszcie się na wiosnę! Darmowe zajęcia sportowe dla chętnych
A
A
data publikacji: 16 marca 2018 r.

Zajęcia zumby gromadzą nawet 150 osób na raz. To dawka ruchu i pozytywnej energii
Zajęcia zumby gromadzą nawet 150 osób na raz. To dawka ruchu i pozytywnej energii
Fot. Aktywuj się w Gdańsku

- Ideą darmowych zajęć sportowych i rekreacyjnych jest zaproszenie gdańszczan bez względu na wiek i kondycję, do różnych form aktywności, do wyjścia w plener - mówi Grzegorz Pawelec rzecznik Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Z propozycją takich zajęć wyszliśmy w 2013 roku, z roku na rok jest ich więcej i cieszą się coraz większą popularnością. Cały czas modyfikujemy ofertę, zmieniamy, dodajemy, patrzymy na to, co jest modne, na co ludzie chcą chodzić.

Joga, zumba, zumba gold

Kiedy pięć lat temu miasto rozpoczynało program Aktywuj się w Gdańsku do wyboru były trzy rodzaje zajęć, dziś można wybierać z 14 różnych aktywności, to m.in.: zumba, joga, gimnastyka dla seniora, nordic walking, treningi dla kolarzy, doskonalenie umiejętności pływackich z elementami ratownictwa, a nawet hokej pod wodą dla dzieci.

Dziś jedne z najpopularniejszych zajęć czyli zumba i zumba gold (dla osób 50 plus ale i młodszych także) gromadzą jednorazowo na sali ćwiczeń nawet 150 osób.

- To są zajęcia, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem - mówi Grzegorz Pawelec. - Trafiliśmy z nimi na falę popularności tego sportu i nie trzeba było do zajęć nikogo ani zachęcać, ani ich reklamować. Sale są zawsze pełne.

Zajęcia zumby odbywają się w Miejskiej Hali Sportowej przy ulicy Kołobrzeskiej w Gdańsku, prowadzi je Gdański Ośrodek Sportu i Z-Dance.

Stałą bywalczynią zajęć zumba gold jest pani Ewa z Wrzeszcza.

- Jedynym dla mnie mankamentem tych zajęć jest to, że jest nas tak dużo - mówi gdańszczanka. - Poza tym bajka. Joga jest dla mnie zbyt spokojna, szukałam czegoś bardziej energicznego, ale na zajęciach normalnej zumby nie dawałam rady, mam ponad 60 lat. Te zajęcia są dla mnie bardzo atrakcyjne no i za darmo, co jest ogromnym atutem.

Joga na zdrowie. Nie ma ograniczeń wiekowych, nie trzeba mieć kondycji sportowca
Joga na zdrowie. Nie ma ograniczeń wiekowych, nie trzeba mieć kondycji sportowca
Fot. Aktywuj się w Gdańsku

Ty też Aktywuj się w Gdańsku

Wszystkie rodzaje zajęć, ich opis, kontakt do ośrodków prowadzących znajdziemy na stronie Aktywuj się w Gdańsku. Zajęcia prowadzone są w różnych miejskich obiektach: w Hali Sportów Walki przy ulicy Traugutta, w sali do aerobiku przy Pływalni Krytej Gdańskiego Ośrodka Sportu na gdańskim Chełmie, na Gdańskim Stadionie Lekkoatletycznym i Rugby przy alei Grunwaldzkiej, ale też pod gołym niebem na molo w Brzeźnie, w parku Reagana, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

- Od czterech lat, od kiedy prowadzę zajęcia Nordic Walking jest coraz więcej osób zainteresowanych tą formą ruchu - mówi Krzysztof Walczak. -  Na zajęciach bywa po kilkanaście osób, ale średnio jest około czterdziestu. Nawet w ostatnią nawałnicę śnieżną dotarło kilka osób, więc widać że determinacja jest duża. Mam więcej pań, ale są i panowie, uczniowie podstawówki, najstarsza uczestniczka, pani Zofia ma 82 lata, jest na każdych zajęciach i zawsze maszeruje na czele grupy.

Jak mówi Grzegorz Pawelec zajęcia odbywają się raz albo dwa w tygodniu, zawsze bezpłatnie, są tak pomyślane, aby każdy mógł do nich dołączyć w wybranym przez siebie czasie. Nie ma list, choć na te najbardziej popularne, jak np gimnastyka dla seniorów, warto wcześniej zadzwonić i się umówić.

Nie wszystkie propozycje Gdańskiego Ośrodka Sportu okazały się atrakcyjne dla mieszkańców, zmodyfikować trzeba było ofertę treningów biegowych na dzielnicach.

- W jednej dzielnicy na trening biegowy przychodziło kilkadziesiąt osób, w innej tylko kilka - tłumaczy Grzegorz Pawelec. - Zmieniliśmy to i teraz treningi biegowe odbywają się bez podziału na dzielnice, na stadionie przy ulicy Grunwaldzkiej.  

Każdy, kto chce doskonalić swój warsztat kolarski pod okiem fachowców, powienien stawić się z rowerem przy końcu ulicy Abrahama przed wejściem do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku
Każdy, kto chce doskonalić swój warsztat kolarski pod okiem fachowców, powienien stawić się z rowerem przy końcu ulicy Abrahama przed wejściem do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku
Fot. Aktywuj się w Gdańsku


Gdańszczanie ruszcie się! Nawet całą rodziną

Jak czytamy na stronie Aktywuj się w Gdańsku gimnastyka dla seniora to zajęcia o średnim stopniu intensywności, skierowane głównie do osób w wieku 50 plus. To trening zdrowotny z elementami pilatesu, jogi, tai chi, aerobiku, szkoły zdrowych pleców, gimnastyki ogólnorozwojowej i relaksacji.

- Zainteresowanie gimnastyką dla seniora jest ogromne, chętnych jest dwa razy więcej niż miejsc - mówi Łukasz Marszałkowski z GetActive. - Przychodzą osoby tak od 55 lat w górę, nastraszy jest 87-letni pan, w dobrej kondycji, ćwiczy całą godzinę nie odstając od grupy. Kładziemy nacisk na ćwiczenia lecznicze i przeciwbólowe, aby zredukować ból przez wzmacnianie mięśni wokół kręgosłupa i wszystkich stawów. Ale zajęcia dają nie tylko lepszą sprawność fizyczną, niosą energię, u ćwiczących wzrasta poczucie własnej siły, bo wiele z tych osób myślało, że już wielu ćwiczeń nie jest w stanie wykonać, a tu okazuje się, że mogą. A przy tym jest wesoło energetycznie, fajnie.

Tegoroczną nowością są zajęcia Aktywna rodzina czyli zajęcia o charakterze gier i zabaw skierowane dla rodzin. Cel to zintegrowanie dzieci (w wieku do 6 lat, włącznie) i dorosłych przez wspólną sportową zabawę niezależnie od pogody. Zajęcia Aktywna rodzina odbywają się raz w tygodniu w Hali Sportów Walki GOS przy ul. Traugutta 29.
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora