• Start
  • Wiadomości
  • Gdańszczanie! Powiedzcie, co odnowić w waszych dzielnicach

Gdańszczanie! Powiedzcie, co odnowić w waszych dzielnicach

Rozpoczęły się warsztaty w ramach przygotowań do opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji w Gdańsku. Chcesz, by Twoja dzielnica zyskała nowy blask? W takim razie jest to propozycja dla Ciebie - spotkania w każdą kolejną sobotę, przez trzy tygodnie czerwca.
07.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pierwsze warsztaty - dla mieszkańców Biskupiej Górki oraz Starego Chełmu - odbyły się 4 czerwca w Szkole Podstawowej nr 21 w Gdańsku.

Przygotowywany przez Biuro Rozwoju Gdańska program określi kierunki działań, ramy czasowe i finansowe realizacji projektów, które mają pomóc w odnowieniu nie tylko poszczególnych ulic i domów, ale także życia społecznego. Wszystko to dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Najpierw trzeba jednak stworzyć program, który będzie podstawa starań o dotacje. Bez zaangażowania samych mieszkańców - nie da się tego naprawdę dobrze zrobić. Temu właśnie mają służyć sobotnie spotkania z mieszkańcami.

Przystąpienie do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji zostało uchwalone na sesji 31 maja 2016 roku przez Radnych Miasta Gdańska. Zaś miesiąc wcześniej wskazano w uchwale cztery obszary rewitalizacji:

1. obszar Biskupia Górka / Stary Chełm o powierzchni 104,60 ha;
2. obszar Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście 87,24 ha;
3. obszar Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście 165,29  ha;
4. obszar Orunia o powierzchni 145,26 ha.


Potencjał, który drzemie

Warsztaty tematyczne zaplanowano w każdą kolejną sobotę czerwca. Pierwsze z nich - dla mieszkańców Biskupiej Górki oraz Starego Chełmu - odbyły się 4 czerwca w Szkole Podstawowej nr 21 w Gdańsku.

Kto zna lepiej swoją dzielnicę i jej problemy niż sami mieszkańcy? Dlatego tak ważna jest ich pomoc w opracowaniu Gminnego Programu Rewitalizacji w Gdańsku.

- Warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców dzielnicy. Obecność ponad 20 osób, reprezentujących różne środowiska, grupy wiekowe i społeczne, pozwoliła na identyfikację wielu miejscowych potrzeb i problemów, które mogą zostać rozwiązane podczas rewitalizacji - mówi Ewa Pielak, kierownik Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego z Biura Rozwoju Gdańska. - Mieszkańcy wskazywali nie tylko problemy, z jakimi muszą spotykać się na co dzień, ale również swoją wizję tego obszaru w najbliższej przyszłości. To pokazało potencjał i szanse jakie tutaj drzemią.

Obwieszczenie Prezydenta Miasta Gdańska o przystąpieniu do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gdańska oraz inne ważne informacje dotyczące obszarów rewitalizacji dostępne są na stronie brg.gda.pl


Kiedy kolejne spotkania?

W warsztatach może wziąć udział każdy. Są one niezwykle cennym źródłem informacji dla Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego z Biura Rozwoju Gdańska. To mieszkańcy mają największą wiedzę dotyczącą ich miejsca zamieszkania i potrzeb lokalnej społeczności. Aby uczestniczyć w kolejnych kolejnych spotkaniach, wystarczy najpierw wypełnić krótką ankietę TUTAJ  lub TUTAJ. Co dalej? Po prostu przyjść.

11 czerwca w godz. 10:00-15:00 - dla obszaru Oruni

18 czerwca w godz. 10:00-15:00 - dla obszaru Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście

25 czerwca w godz. 10:00-15:00 - dla obszaru Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście

Miejsca spotkań są dopiero w trakcie organizacji - portal gdańsk.pl poinformuje o nich w przeddzień podanych terminów.

Nie trzeba bać się map, ani specjalistycznego słownictwa. W spotkaniach uczestniczą specjaliści z BRG, którzy chętnie odpowiadają na pytania.

Przypomnijmy, że w kwietniu punkty badawcze funkcjonowały w trzech obszarach wyznaczonych do rewitalizacji w Gdańsku, czyli w obszarze Biskupia Górka / Stary Chełm, obszarze Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście oraz na Oruni.  Z kolei w maju odbyły się na tych obszarach spacery pracowników Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego z mieszkańcami, którzy wskazywali, co ich zdaniem wymaga przede wszystkim zmian.

W ostatnich dniach maja funkcjonował również punkt informacyjno-badawczy w Nowym Porcie, który był otwarty dla mieszkańców przez 3 dni w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia ul. Strajku Dokerów 5.

Biuro Rozwoju Gdańska zaplanowało jeszcze spacer z mieszkańcami zaplanowany na 14 czerwca w godz. 17.00-19.00. Spotkanie przed Morskim Domem Kultury w Nowym Porcie, ul. Marynarki Polskiej 111.

TV

120-letnia kamienica jak nowa