PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Gdańszczanie: kim jesteśmy, co nas łączy? Wideoczat z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim - dziś, godz. 12.30
Gdańszczanie: kim jesteśmy, co nas łączy? Wideoczat z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim - dziś, godz. 12.30
Do księgarń trafia wyjątkowa książka, która opisuje społeczność naszego miasta. “Współczesne oblicza tożsamości gdańszczan” to efekt badań socjologicznych, przeprowadzonych na dużą skalę. O wnioskach, do jakich doszli autorzy, opowie w programie “Wszystkie strony miasta” prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Początek - dzisiaj, godz. 12.30.
Prof. Cezary Obracht-Prondzyński
Prof. Cezary Obracht-Prondzyński
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zespół socjologów przyjrzał się bliżej życiorysom gdańszczanek i gdańszczan. Pracy było ogromnie dużo, bowiem naukowcy przeprowadzili wśród mieszkańców tysiąc ankiet (na próbie tysiąca osób o wysokiej skali reprezentatywności) oraz 30 wywiadów pogłębionych, które posłużyły do stworzenia profili gdańszczan. Cały ten materiał przeanalizowano w kontekście wyników istniejących już, wcześniejszych badań.

Wstępne ustalenia naukowców zaprezentowano we wrześniu ub. r., na Uniwersytecie Gdańskim, podczas konferencji „Oblicza Gdańskich Tożsamości”. Następnie badacze szczegółowo przeanalizowali zebrany materiał. Wydana właśnie książka “Współczesne oblicza tożsamości gdańszczan” przedstawia ostateczne wyniki badań, z płynącymi z nich wnioskami na temat rozwoju gdańskiej społeczności.

Program będzie okazją do przedstawienia także innej ważnej książki, która ukazała się w tym roku: “Kaszubski wanożnik po Gdańsku” to nowatorski przewodnik, ukazujący miasto z mniej znanej perspektywy.

Rozmowę z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim poprowadzi red. Roman Daszczyński.

 

Początek emisji programu: wtorek, 21 maja 2019 r., godz. 12.30.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl