• Start
  • Wiadomości
  • „Gdańszczanie” Brunona Zwarry. Nowe wydania czterech tomów powieści

„Gdańszczanie” Brunona Zwarry. Nowe wydania czterech tomów powieści

Gościem 112. spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska będzie dr Artur Nowaczewski, literaturoznawca i krytyk literacki, z którym rozmawiać będzie Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną nowe wydania czterech tomów powieści Brunona Zwarry zatytułowanych „Gdańszczanie”.
05.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowe wydanie czterech tomów powieści „Gdańszczanie mieści się w dwóch woluminach o łącznej objętości 1077 stron
Nowe wydanie czterech tomów powieści „Gdańszczanie" mieści się w dwóch woluminach o łącznej objętości 1077 stron
fot. Muzeum Gdańska

– Wydanie wszystkich prac Brunona Zwarry to jedno z zadań postawionych przed Muzeum Gdańska przez śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Zadania, które jest również zobowiązaniem wobec Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, ich potomków oraz lokalnej społeczności – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Nowe wydania prac Brunona Zwarry realizowane są wraz z rodziną zmarłego w 2018 r. pisarza. Od poprzednich edycji różnią się nie tylko widoczną na pierwszy rzut oka spójną szatą graficzną, ale również obszernymi komentarzami i odniesieniami do materiałów źródłowych i gazet. Zawierają też archiwalne zdjęcia.        

Nowe wydanie czterech tomów powieści „Gdańszczanie" mieści się w dwóch woluminach o łącznej objętości 1077 stron, w cenie 79 zł brutto każdy. W ramach akcji Muzeum Gdańska, mieszkańcy mogą nieodpłatnie wymienić stare wydania powieści „Gdańszczanie” na nowe. Warunkiem jest oddanie wszystkich starych 4 tomów powieści historycznej, które następnie zasilą kolekcję biblioteki muzealnej. Na uczestników akcji „Wymień gdańską książkę” czeka 10 egzemplarzy.

Powieść, którą współczesny gdańszczanin powinien znać

– Czterotomowa powieść „Gdańszczanie” Brunona Zwarry to jedna z najważniejszych pozycji w literaturze polskiej, podejmująca temat Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Jej akcja nie ogranicza się jednak do lat międzywojennych, lecz pokazuje tragiczny los tej społeczności także w okresie II wojny światowej i czasach PRL – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – Na podstawie własnych doświadczeń, jak również przeżyć krewnych i znajomych, autor stworzył przejmującą opowieść, w której miłość splata się z nienawiścią, rozpacz przechodzi w nadzieję, niezmienna zaś pozostaje walka o zachowanie ludzkiej godności. 

Spotkanie promocyjne nowego wydania powieści „Gdańszczanie”, połączone z dyskusją krytyka literackiego dr. Artura Nowaczewskiego oraz Marka Adamkowicza, odbędzie się w ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00 w dniu 7 kwietnia 2022 roku w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47.

 

Promocja nowej edycji powieści „Gdańszczanie”

  • Cykl: Czwartki w Muzeum Gdańska (112)
  • Kiedy: 7 kwietnia 2022 (czwartek), godz. 17.00-18.00
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
  • Wstęp: nieodpłatny
  • Ceny: 79 zł / wolumin; razem 158 zł
  • Płatności: gotówka / karta

Nieodpłatne egzemplarze: 10 egz. w ramach akcji „Wymień gdańską książkę”; warunkiem udziału jest oddanie 4 tomów starych wydań; akcja trwa do wyczerpania puli, więcej: na stronie muzeumgdansk.pl.

 

Mural na ścianie. Twarz mężczyzny, obok napis Brunon Zwarra (1919-2018)
Brunon Zwarra na muralu pod wiaduktem PKM przy ul. Polanki
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Brunon Zwarra (1919-2018) - gdańszczanin o kaszubskich korzeniach, wychowanek Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku, zawodnik Klubu Sportowego Gedania. W czasie wojny więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, który w latach 70. podjął się dokumentowania losów społeczności polskiej w międzywojennym Gdańsku. Za jego szczytowe osiągnięcie uważana jest książka „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”, która, podobnie jak powieść „W gdańskiej twierdzy”, ukazała się staraniem Muzeum Gdańska w cyklu zainicjowanym przez tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Był pisarzem, działaczem społecznym i patriotą. Brunon Zwarra patronem gdańskiego tramwaju

Gdańszczanie pożegnali Brunona Zwarrę na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury