Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mieszkańcy Gdańska lubią być fit! Zobacz wideoczat z Aleksandrą Kobielak

Gośćmi naszego piątkowego programu "Wszystkie strony miasta" były Aleksandra Kobielak, mistrzyni świata fitness z 2000 roku i prezeska polskiego oddziału Federacji WFF oraz Magdalena Barszczak, menadżerka pani Aleksandry oraz założonej przez nią Akademii Fitness. Program prowadził redaktor naczelny portalu Gdansk.pl, Roman Daszczyński.

Mieszkańcy Gdańska lubią być fit! Zobacz wideoczat z Aleksandrą Kobielak
A
A
data publikacji: 06 kwietnia 2018 r.

Gośćmi naszego programu były: Magdalena Barszczak (z lewej) i Aleksandra Kobielak
Gośćmi naszego programu były: Magdalena Barszczak (z lewej) i Aleksandra Kobielak
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W dniach 7-8 kwietnia (sobota-niedziela), w ramach odbywającego się w Amber Expo Free Time Festiwal, zaplanowano zawody sportowe: IV DEBIUTY FITNESS oraz VI mistrzostwa Polski Fitness: FIT-KID & FITNESS AEROBIC, którego organizatorką jest właśnie Aleksandra Kobielak wraz z Akademią Fitness Sportowego.

Roman Daszczyński: Fitness kojarzy się z typem działalności dla kobiet, a panie prowadzicie zajęcia nie tylko dla kobiet, ale też dla dzieci, co jest świetnym sposobem na aktywizację najmłodszych do działań fizycznych. Ma Pani doświadczenia międzynarodowe, światowe. Czy gdańszczanie różnią się, jako entuzjaści fitnessu, od tych osób, które spotykała Pani w innych częściach kraju i świata?

Aleksandra Kobielak: - Gdańsk jest kolebką fitnessu, od zawsze. Mam wrażenie, że przez to, iż jestem prekursorem tego sportu, to dlatego właśnie jesteśmy tacy mocni. Dzięki temu, że jestem wierna temu miastu, to tutaj w 2004 r. powstała akademia. Stwierdziłam, że nie można rozpoczynać dyscypliny sportowej od wieku dojrzałego, ale zacząć trzeba od edukacji, od dzieciaków. Dlatego od wielu lat zapraszam do akademii dzieci już od 6 roku życia. Przygotowuję je na zawody. Kończymy za każdym razem tak samo – wielkimi sukcesami, w różnych kategoriach wiekowych, i to już od 6 roku życia. Dziewczyny, które u nas trenują, są mistrzyniami Europy, a nawet mistrzyniami świata.W Gdańsku jest najwięcej klubów fitness, które uprawiają fit kid i fitness aerobik. Polska jest bardzo mocna w fitnessie, a Gdańsk jest najmocniejszy.

RD: Występy dziewcząt i kobiet w fitness można zobaczyć w ten weekend w Amber Expo...

AK: - W sobotę zaczynamy debiutami, od godz. 12.30. Natomiast w niedzielę odbędą się Mistrzostwa Polski, od godz. 9, które będą eliminacjami do Mistrzostw Europy. Od godz. 15 rozpocznie się koronacja, która potrwa 3 godziny. W niedzielę będzie naprawdę wysoki poziom, warto to zobaczyć, zapraszamy wszystkich. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

RD: Ile czasu zajmuje dojście do takiej sprawności fizycznej, jaką prezentują na zawodach Pani podopieczne?

AK: - Mam wrażenie, że poświęcamy mniej godzin niż w każdej innej dyscyplinie sportowej. W moim klubie trenuje się trzy razy w tygodniu, po dwie godziny, a efekty są mistrzowskie. Często mówię, że mamy trening rekreacyjny, ale wyniki zawodowe. Kładę duży nacisk na to, by pokazać, że uprawiając tę dyscyplinę dzieci mają czas także na inne hobby. Uprawianie dyscypliny sportowej nie polega na tym, że nagle jestem "wyciągnięty" z życia i trenuję 4 godziny dziennie, kosztem nawet kontuzji. Staram się nie przeciążać dzieci. Koordynacja ruchowa to dla mnie podstawa w momencie, kiedy zaczynamy pracować z tymi dziećmi.

RD: Powiedziała Pani, że najlepiej zacząć trenować od 7 roku życia...

AK: - Dzisiaj 7 rok życia to dość późno,bo w ostatnich latach obserwuję już zdolne 5-latki, a le nie ma żadnego problemu, jeśli zgłosi się do nas nawet 10-latka lub starsza. Ja jestem tego najlepszym przykładem - fitness zaczęłam trenować w wieku 27 lat, choć wcześniej trenowałam inne dyscypliny. Moje pierwsze salto wykonałam przed 30-tką. W dzieciństwie wyrabiamy sobie nawyk, gdzie chęć ruchu jest silniejsza od nas – wstajemy wtedy z tej kanapy i idziemy na trening.

Zobacz cały zapis wideo piątkowego programu Wszystkie Strony Miasta:

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora