PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańskie zoo pożegnało Columbię. Puma płowa pojechała na Węgry, do nowego domu

Gdańskie zoo pożegnało Columbię. Puma płowa pojechała na Węgry, do nowego domu
Columbia to 15-letnia puma płowa, która niemal przez całe życie mieszkała w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. W maju br. zwierzę opuściło oliwskie zoo i pojechało w podróż do nowego domu, którym stało się Szeged Zoo na Węgrzech.
Columbia przez 15 lat była mieszkanką Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Jej nowym domem stało się Szeged Zoo na Węgrzech
Columbia przez 15 lat była mieszkanką Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Jej nowym domem stało się Szeged Zoo na Węgrzech
FB/Gdański Ogród Zoologiczny

 

Columbia miała kilka miesięcy, gdy w 2006 roku zamieszkała w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Przyjechała do nas z belgijskiego Le Monde Sauvage Zoo Safari Parc. Oliwskie zoo stało się domem dla zwierzęcia na 15 lat. Część życia Calumbia spędziła w towarzystwie partnera z którym doczekała się potomstwa. Jednak po jego śmierci, ostatnie lata spędziła w samotności. W maju br. Columbia przeprowadziła się na Węgry, gdzie w tamtejszym zoo, czekał na nią siedmioletni samiec. Ze względu na wiek gdańskiej pumy nie można mówić o połączeniu jej w parę hodowlaną, jednak jest duża szansa, że ostatnie lata życia spędzi w miłym towarzystwie. Pumy płowe na wolności żyją około 12 lat. W ogrodach zoologicznych ten wiek jest dłuższy, m.in. dzięki bezstresowemu życiu i opiece weterynaryjnej. 

- Bardzo cieszymy się, że znalazł się ogród, który będzie starał się dopasować Columbię do życia w towarzystwie samca - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Powodem znalezienia nowego domu dla pumy płowej był fakt, że w węgierskim zoo zwierzę będzie miało dużo lepsze warunki niż u nas. Wybieg, czy w zasadzie klatka naszej pumy, to spuścizna przeszłości, która nie wpisuje się w aktualne normy. Mieliśmy świadomość, że te warunki są niewystarczające, dlatego podjęliśmy taką decyzję.  

 
Tak prezentuje się nowy wybieg Columbii w węgierskim zoo
Tak prezentuje się nowy wybieg Columbii w węgierskim zoo
FB/Gdański Ogród ZoologicznyPuma płowa to drapieżnik należący do największych przedstawicieli małych kotów. Długość ciała pumy waha się pomiędzy jednym  a dwoma metrami. Ogon zwierzęcia zazwyczaj jest długi na 50-80 cm. Samice ważą średnio od 30 do 50 kg, natomiast waga samca może wynieść nawet 100 kg. Pumy płowe to zwierzęta, których wysokość w kłębie wynosi od 50 do 80 cm. 

Puma płowa posiada stosunkowo małą głowę, zaokrąglone na końcach uszy, a jej tułów jest smukły i długi. Puma ma muskularne łapy, tylne są dłuższe niż przednie, dzięki czemu jest doskonałym skoczkiem (12 metrów w dal i 7 metrów wzwyż). Przednie łapy drapieżnika posiadają pięć palców, tylne - po cztery. Sierść pumy jest krótka, miękka, o jednolitym zabarwieniu, które jednak różni się u poszczególnych osobników - w zależności od terenów na których występują.  Spotyka się pumy płowożółte, szarobrązowe, żółtobrązowe, a nawet czarne. Naturalne środowisko tych zwierząt to Ameryka Północna, Ameryka Południowa, od Kanady po północną Argentynę. Młode pumy płowe są w całości pokryte cętkami, które znikają w czasie dojrzewania. 

Pumy rozmnażają się przez cały rok, choć młode pojawiają się na świecie najczęściej w ciepłych miesiącach. Ciąża trwa 3 miesiące. Samica zazwyczaj rodzi od 1 do 5 młodych. Samodzielnie opiekuje się potomstwem przez około 2 lata. 

 

Czytaj

Aion opuścił gdańskie zoo. Pojechał do Francji zakładać własną rodzinę

Aramis opuścił gdańskie zoo. Pojechał do Niemiec, założyć lwią rodzinę

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze