PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańskie Wody apelują - zbiorniki retencyjne to nie lodowiska, nie wolno na nie wchodzić!

Gdańskie Wody apelują - zbiorniki retencyjne to nie lodowiska, nie wolno na nie wchodzić!
Mieszkańcy Gdańska chętnie korzystają z uroków zimy, wśród tych atrakcji są też próby wchodzenia na zamarzniętą taflę zbiorników retencyjnych. Gdańskie Wody, spółka administrująca miejskimi zbiornikami retencyjnymi ostrzega - wchodzenie na lodową taflę jest zabronione!
Park zimą, śnieg, zamarznięty zbiornik retencyjny
Nz. Park Oruński to miejsce chętnie odwiedzane zimą przez mieszkanców Gdańska na sanki i spacery. Gdanskie Wody ostrzegają - wchodzenie na zamrożone zbiorniki retencyjne jest zabronione i niebezpieczne.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Grubość pokrywy na oblodzonym zbiorniku wodnym różni się w zależności od miejsca. Szczególnie zdradliwe są zbiorniki przepływowe, posiadające wlot i wylot - czyli praktycznie wszystkie zbiorniki retencyjne w Gdańsku - przy brzegach zamarzają one szybciej, niż przepływająca przez środek masa wody.

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że pokrywa lodowa może mieć zaledwie kilka centymetrów grubości, a głębokość zbiorników sięga nawet trzech metrów - mówi Leszek Zakrzewski, dyrektor ds. eksploatacji Gdańskich Wód, spółki administrującej miejskimi zbiornikami retencyjnymi.

Poza temperaturą powietrza, rodzajem zbiornika i grubością pokrywy, na wytrzymałość lodu wpływa obciążenie śniegiem lub wodą i wielkość zbiornika, a także zjawisko tzw. „ciepłych prądów”. 

 

- Mówimy o nim wtedy, gdy wskutek gazów emitowanych przez butwiejące na dnie zbiornika szczątki organiczne ciepła woda wynoszona jest ku górze -  tłumaczy Leszek Zakrzewski.

 

planszadobra
 

Cieńsza warstwa lodu może być wynikiem działania odwilży (prognozy dla Gdańska na najbliższe dni przewidują delikatne ocieplenie z temperaturą w ciągu dnia oscylującą wokół 0 st. C). Stąpanie po takiej powierzchni może być szczególnie groźne - ryzyko załamania się pokrywy i wpadnięcia do wody jest bardzo duże. 

 

Jak zachować się w przypadku wpadnięcia do lodowatej wody?

  • Szybko oceń sytuację - czy łatwiej będzie dopłynąć do brzegu, czy złapać się kry i oczekiwać na pomoc?

  • Samodzielne płynąc do brzegu, unikaj szybkich nieskoordynowanych ruchów i staraj się zachować spokojny oddech. W zimnej wodzie najlepiej płynąć tzw. „żabką” i stale kontrolować kierunek.

  • Uważaj na ostre przedmioty w wodzie (kra, korzeń), które mogą zranić - nawet niewielkie krwawienie przyspiesza wychłodzenie organizmu.

 

O zakazie wchodzenia na lód informują tymczasowe tabliczki, a także na stałe zamontowane słupki informacyjne. Link do animacji edukacyjnej

(opr. AK)