• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Wody zabezpieczą Kuźnię Wodną - na wypadek lipcowej ulewy

Gdańskie Wody zabezpieczą Kuźnię Wodną - na wypadek lipcowej ulewy

Na wstępie należy zaznaczyć, że prognozy pogody na najbliższe dni nie przewidują intensywnych opadów deszczu. Ostatnie lata pokazały jednak, że lipcowe deszcze mogą spowodować sporo zniszczeń w Gdańsku, dlatego służby miejskie podejmują za wczasu działania prewencyjne. Zdecydowano m.in. o zabezpieczeniu zabytkowej Kuźni Wodnej w Oliwie.
06.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kuźnię Wodną w Oliwie trzeba zabezpieczyć na wypadek intensywnych opadów
Kuźnię Wodną w Oliwie trzeba zabezpieczyć na wypadek intensywnych opadów
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wybudowane zostaną bariery ochronne i tzw. kanał ulgi, które mają stanowić doraźne zabezpieczenie chroniące budynek Kuźni Wodnej przed ewentualnym zalewaniem. Przeprowadzona inwentaryzacja obiektu wykazała bowiem konieczność zabezpieczenia tego zabytku i odprowadzenia ewentualnego nadmiaru wody poprzez wybudowanie rurociągu. Prace przeprowadzi miejska spółka Gdańskie Wody. Natomiast jeszcze w lipcu br. zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji dla docelowej inwestycji hydrotechnicznej, mającej skutecznie chronić oliwski zabytek.

Agnieszka Kowalkiewicz z Gdańskich Wód tłumaczy, że wzmożone przepływy wody (m.in. po intensywnych opadach - red.) w biegnącym przez budynek Potoku Oliwskim powodują, że woda dociera m.in. do miejsc, w których znajdują się ogromne młoty.

- Do czasu przeprowadzenia właściwej inwestycji hydrotechnicznej budynek będzie zabezpieczony przed skutkami ulew stałymi zaporami przeciwpowodziowymi (barierami ochronnymi) oraz kanałem ulgi, czyli podziemnym rurociągiem o długości około 40 metrów, który przeprowadzi nadmiar wody ze zbiornika retencyjnego do Potoku Oliwskiego, omijając Kuźnię Wodną - tłumaczy Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody.

Potok Oliwski, w miejscu wylotu rurociągu, zostanie zabezpieczony specjalnymi materacami siatkowo-kamiennymi. Historyczny budynek będzie chroniony także przez bariery wykonane z betonowych bloków drogowych owiniętych warstwą izolacyjną z foli basenowej PCV oraz worków z piaskiem. Prace potrwają kilka tygodni. Te rozwiązania zostaną w przyszłości zastąpione nowymi - docelowymi.

Oliwska kuźnia widziana z lotu ptaka
Oliwska kuźnia widziana z lotu ptaka
Mat. Muzeum Gdańska

- Prace przeprowadzone przez Gdańskie Wody umożliwią w przyszłości pełne otwarcie obiektu dla ruchu turystycznego. Bardzo dużym problemem są intensywne opady deszczu. Każda większa woda przelewa się przez wały, a co za tym idzie - przez ściany budynku, powodując wyginanie i pękanie desek, szkodząc także zabytkom - tłumaczy Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Od 2017 r. Kuźnia Wodna udostępniana jest zwiedzającym czasowo, podczas pokazów kowalskich. By móc na dobre otworzyć ponownie ten obiekt trzeba wcześniej przeprowadzić m.in. kompleksowe prace zabezpieczające i remontowe.

Jeszcze w lipcu Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosi przetarg na projekt techniczny docelowych prac hydrotechnicznych.

Na Potoku Oliwskim i jego dopływach od średniowiecza spiętrzano wody zaporami i budowano przy nich młyny, kuźnie, folusze, tartaki i papiernie. Niektóre z obiektów istnieją do dziś, choć wielokrotnie były przebudowywane i zmieniały swoją funkcję. Wśród nich jest oliwska Kuźnia Wodna, czyli młyn nr XIII czynny od 1597 r. do 1947 r. W latach 1958-1978, zdewastowany i rozszabrowany, obiekt został odbudowany i udostępniony zwiedzającym. W kuźni zachowały się dwa młoty i gilotyna mimośrodowa napędzane kołami wodnymi. Ich elementy konstrukcyjne pochodzą z II poł. XIX w. Ostatnią modernizację maszyn przeprowadzono w latach 40. XX w.

Nadmiar wody dostaje się do wnętrza zabytku, niszcząc m.in. znajdujące się tutaj urządzenia
Nadmiar wody dostaje się do wnętrza zabytku, niszcząc m.in. znajdujące się tutaj urządzenia
Mat. Muzeum Gdańska

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury