• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Wody podsumowują: - Za nami największy gdański opad w skali całego roku

Gdańskie Wody podsumowują: - Za nami największy gdański opad w skali całego roku

W środę, i częściowo także w czwartek (14-15 października), w całym Trójmieście szalała wichura i intensywne, niemal całodobowe opady deszczu. Miejska spółka Gdańskie Wody sprawdziła, ile wody spadło w naszym mieście w tych dniach.
16.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Silny wiatr i intensywne opady deszczu spowodowały w ostatnich dniach konieczność zamknięcia mola w Brzeźnie
Silny wiatr i intensywne opady deszczu spowodowały w ostatnich dniach konieczność zamknięcia mola w Brzeźnie
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jak informują Gdańskie Wody:

  • Najwyższą sumę opadów w ciągu 27 godzin (od godz. 3.00 14 października do godz. 6.00 15 października) zanotowała stacja pomiarowa Klukowo (76.6 mm wody).
  • Powyżej 50 mm zarejestrowały stacje: Osowa (73,1), Kokoszki (68,2), Matarnia (64,6), Szadółki, (59), Kiełpino Górne (57,7) i Jasień (55,9).
  • Najmniej wody w tym czasie spadło w Przegalinie (14,4 mm), Górkach Zachodnich (16,3) i na Stogach (29,9) – te dane pokazują, jak silna jest zmienność przestrzenna opadu - niemal w każdej zlewni gdańskich potoków ten sam epizod opadowy potrafi przebiegać zupełnie inaczej. Dlatego zdarza się, że mieszkańcy części dzielnic oglądają wielkie kałuże i "potoki" płynącej wody deszczowej, a inni – czasem nie wyciągają nawet parasoli
  • 10 lat temu (dokładnie w dniach 27-29.09.2010 r.) deszcz o dłuższym czasie trwania (do 50 godzin) i nieco większej intensywności (sumy dobowe wyniosły około 90 mm, a rekord - 100 mm odnotowano na stacji Matemblewo) spowodował straty w zlewni potoku Strzyża. Sklasyfikowany został jako 4. pod względem intensywności epizod opadowy XXI wieku
Grafika przedstawia izohiety z wartością sumy opadów w danym miejscu
Grafika przedstawia izohiety z wartością sumy opadów w danym miejscu
Mat. Gdańskie Wody

Jak podkreślają przedstawiciele Gdańskich Wód, ryzyko powodziowe to już nie tylko lipiec i inne miesiące letnie, ale także jesień.

Zdaniem specjalistów, wrześniowe i październikowe ulewy będą pojawiać się coraz częściej. Zmiany nie tylko intensywności, ale też okresów występowania opadów to jeden z przejawów zmian klimatu.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę