• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki ma 60 lat! Jubileusz świętowano w Centrum św. Jana

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki ma 60 lat! Jubileusz świętowano w Centrum św. Jana

Od 60. lat krzewią kulturę, propagują pomorską sztukę, organizują ważne konkursy dla młodych, a także tych z dorobkiem, twórców. W czwartek, 9 sierpnia, okrągły jubileusz obchodziło Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. Podczas specjalnej gali Towarzystwo otrzymało Nagrodę Prezydenta w Dziedzinie Kultury, a jego wybitni członkowie Medale Prezydenta Miasta Gdańska. Uroczystość odbyła się w Centrum Św. Jana.
09.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczysta Gala z okazji 60-lecia działalności Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Centrum św. Jana. Nz. Beniamin Koralewski, prezes GTPS
Uroczysta Gala z okazji 60-lecia działalności Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Centrum św. Jana. Nz. Beniamin Koralewski, prezes GTPS
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

- Nie ma chyba lepszego przyjaciela niż sztuka. Można wchodzić w niekończące się spory, co jest ważniejsze: czy gospodarka, czy polityka. Ja mówię, że najważniejsza jest kultura, bowiem ona poprzedza wszystko. Określa kim jesteśmy, jak odczuwamy, jak myślimy, jak budujemy więzi społeczne, a zatem wpływa bardzo silnie na politykę i gospodarkę - mówił prezydent Paweł Adamowicz podczas uroczystości 60-lecia Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, która odbyła się w czwartek, 9 sierpnia, 2018 r. w Centrum św. Jana.

Prezydent złożył gratulacje i podziękowania założycielom i członkom Towarzystwa. - Dziękuję za to, że chcecie swój czas poświęcać dla kultury, chcecie ją utrwalać i rozwijać, nie tylko w Gdańsku, ale i na całym Pomorzu. Za to, że kontynuujecie wspaniałe tradycje jeszcze z okresu przedwojennego, kiedy ówczesna Polonia zrzeszała się, aby kulturę krzewić i upowszechniać - podkreślał Paweł Adamowicz. - Za te minione 60 lat bardzo serdecznie każdemu i każdej z was dziękuję. Jako społeczeństwo cały czas uczymy się, jak być nie tylko mieszkankami i mieszkańcami, ale przede wszystkim obywatelkami i obywatelami. 60-lecie GTPS jest wielkim jubileuszem wszystkich aktywnych obywatelek i obywateli.

Prof. Hugon Lasecki przyjmuje z rąk prezydenta Pawła Adamowicza Medal Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania za wybitne zasługi dla sztuki
Prof. Hugon Lasecki przyjmuje z rąk prezydenta Pawła Adamowicza Medal Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania za wybitne zasługi dla sztuki
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

Podczas gali Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury - nagrodę finansową w wysokości 8 tys. zł z rąk Pawła Adamowicza odebrał Beniamin Koralewski, prezes zarządu GTPS.

- GTPS dziękuje za to, że zawsze był pan dla nas wielkim przyjacielem - powiedział Koralewski. Na pamiątkę 60-lecia Towarzystwa przekazał na ręce prezydenta grafikę profesora Cezarego Paszkowskiego - jednego z twórców związanych z Towarzystwem.

Dodatkowo z okazji jubileuszu trzema Medalami Prezydenta zostali uhonorowani: profesor Hugon Lasecki, Barbara Galon i Anna Popiel.

Władysław Zawistowski i Beniamin Koralewski
Władysław Zawistowski i Beniamin Koralewski
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

Nagrody z tej wyjątkowej okazji przyznał także Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Dyrektor Departamentu Kultury Władysław Zawistowski wręczył Beniaminowi Koralewskiemu pamiątkowy medal województwa pomorskiego. Finansową Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego w Dziedzinie Kultury z okazji 60 lecia GTPS otrzymał prof. Cezary Paszkowski. Wręczono także medale indywidualne Urzędu Marszałkowskiego.

- W tej organizacji miłe mi są wszystkie cztery słowa - mówił o GTPS dyr. Zawistowski. - „Gdańskie” - w końcu jesteśmy w Gdańsku i jesteśmy gdańszczanami. „Towarzystwo”, bo bardzo cenię sobie nieformalne, nieinstytucjonalne, nieprofesjonalne zrzeszenia ludzi z tą samą pasją, którzy chcą coś robić. „Przyjaciół” - to oczywiste, „sztuki”, bo jest najważniejsza. I ta sztuka naprawdę potrzebuje przyjaciół i znajduje ich w tym gronie, znajduje w nich oparcie, partnera, patrona, rozmówcę - i to od 60. lat.

Zawistowski podkreślił, że to jedyne takie stowarzyszenie w Gdańsku. - Bardzo się cieszę, że przez tyle lat udało się mu przetrwać i organizować Ogólnopolski Konkurs Poetycki o Laur Czerwonej Róży, cykle wystaw i szalenie ważną działalność wydawniczą.

Jubileusz uczcił koncert wybitnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki i Cappelli Gedanensis
Jubileusz uczcił koncert wybitnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki i Cappelli Gedanensis
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

Okrągłej rocznicy pogratulował również obecny podczas uroczystości rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Krzysztof Polkowski. - GTPS to wiele ważnych wydarzeń i działań w przestrzeni gdańska, m.in. znakomity konkurs Pomorska Grafika Roku. Działalność ta jest nie do przeceniania, jeśli chodzi o wartość kulturotwórczą, towarzyską i scalającą całe środowisko - mówił prof. Polkowski. Zadeklarował też chęć współpracy, jako rektor uczelni artystycznej.

Na jubileuszu nie mogło zabraknąć profesora Jerzego Błażejewskiego - prezesa siostrzanego Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. - W 1922 r. powstało Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki. Przetrwało w tej formie do 1956 r., potem uległo rozdzieleniu, bo taka była wówczas polityka, żeby oddzielać naukę od sztuki. To towarzystwo odegrało bardzo ważną rolę, taką też odgrywa dzisiaj GTPS - podkreślił i złożył gratulację Towarzystwu w imieniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Swoje nagrody dla najbardziej zasłużonych członków przyznało także GTPS.

Jubileusz 60-lecia GTPS uczciły rozmaite wydarzenia kulturalne - m.in. wystawa „Artyści z kręgu GTPS. Współcześni i przywołani z pamięci”
Jubileusz 60-lecia GTPS uczciły rozmaite wydarzenia kulturalne - m.in. wystawa „Artyści z kręgu GTPS. Współcześni i przywołani z pamięci”
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

Uroczystość uświetnił koncert jubileuszowy w wykonaniu Cappelli Gedanensis (która w latach 1984-1990 działała pod egidą GTPS) i gościa specjalnego - muzyka Konstantego Andrzeja Kulki, którzy sięgnęli po utwory polskiego kompozytora i skrzypka Karola Lipińskiego, o którym mówiono „polski Paganini”.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Artyści z kręgu GTPS. Współcześni i przywołani z pamięci”.

Wystawa
fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki to stowarzyszenie kulturalne kontynuujące tradycje przedwojennego Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku, które powstało 11 lipca 1922 r. w Wolnym Mieście Gdańsku i działało, z przerwą wojenną, do 27 października 1956 r. Pierwsze zebranie organizacyjno-wyborcze dotyczące rozpoczęcia działalności nowego stowarzyszenia odbyło się 26 listopada 1957 r. Pierwszym prezesem GTPS został ówczesny profesor Politechniki Gdańskiej Jerzy Mindowicz.

Dziś działają dwa odrębne stowarzyszenia: Gdańskie Towarzystwo Naukowe i Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. Stowarzyszenie oficjalnie zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń 2 maja 1958 r. W tym czasie działały sekcje Miłośników: Literatury, Teatru, Plastyki, Muzyki, Filmu, Baletu, Fotografiki oraz Zabytków i Architektury (później przekształcona w Sekcję Miłośników Gdańska).

Działalność sekcji zaczęła wygasać na przełomie lat 80' i 90'. Powstały oddziały stowarzyszenia: powiatowe w Wejherowie i Kościerzynie, oddział miejski w Sopocie, oddział na osiedlu mieszkaniowym Przymorze w Gdańsku. Ponadto: Klub Przyjaciół Sztuki w Elblągu, Baninie oraz terenowe kluby miłośników sztuki. Działalność oddziałów zaczęła wygasać podobnie jak sekcji - przełom lat 80' i 90'.

GTPS kilkukrotnie zmieniał siedzibę: były to między innymi siedziba w Klubie Studentów Wybrzeża ŻAK czy lokal przy ul. Długiej 57. Od 1977 r. Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki zajmuje odrestaurowaną, renesansową kamienicę będącą dawną siedzibą Szkoły Mariackiej przy ul. Chlebnickiej 2.

Obecnie Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki jest stowarzyszeniem otwartym, do którego należą twórcy i odbiorcy kultury. Jej działalność wiąże się przede wszystkim ze sferą sztuk plastycznych, literatury, muzyki, teatru i publicystyki. GTPS wydaje ogólnopolski dwumiesięcznik „Autograf” (od 1988 r.). Jest też organizatorem corocznego Konkursu Poetyckiego „O Laur Czerwonej Róży” (w tym roku odbyła się 59. edycja konkursu) oraz wyboru Pomorskiej Grafiki Roku (w tym roku zorganizowano 47. edycję).

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?