Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zbudowali prawie 3 tys. mieszkań. Gdańskie TBS ma już 20 lat

W ciągu ostatnich kilkunastu lat TBS-y wybudowały w naszym mieście blisko trzy tysiące mieszkań dla gdańszczan. W poniedziałek, 15 października, odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch dekad działalności Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, a przy okazji - 18 lat działalności TBS "Motława".

Zbudowali prawie 3 tys. mieszkań. Gdańskie TBS ma już 20 lat
A
A
data publikacji: 15 października 2018 r.
Uroczystość 20-lecia Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Filharmonii Bałtyckiej. Pracownicy GTBS z najdłuższym stażem zawodowym otrzymali Medale Stulecia Niepodległości
Uroczystość 20-lecia Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Filharmonii Bałtyckiej. Pracownicy GTBS z najdłuższym stażem zawodowym otrzymali Medale Stulecia Niepodległości
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Uroczystość odbyła się w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Była to okazja także do wspomnień początków działalności tych Towarzystw w Gdańsku, a także podziękowań dla wszystkich tych, którzy pracują w gdańskich TBS-ach. W trakcie oficjalnych przemówień wielokrotnie podkreślano, że najważniejsze jest to, iż mieszkania powstają dla mieszkańców tego miasta.

- Jestem dostępny na Messengerze (aplikacja służąca do komunikacji w internecie- red.). Każdego dnia otrzymuję na nim zapytania od mieszkanek i mieszkańców o to, czy mogą liczyć na otrzymanie mieszkania w Gdańsku, albo kiedy dostaną mieszkanie, bo już trochę na nie czekają. Wszystkie przesyłam do odpowiedzialnych za te kwestie urzędników. Tych pytań od mieszkańców jest bardzo dużo. Mieszkania pod wynajem były, są i będą potrzebne. Mamy jeszcze bardzo dużo gruntów, które przeznaczone są pod budownictwo komunalne. W przyszłej kadencji zaplanowaliśmy budowę kolejnych 1,2 tys. mieszkań - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Włodzimierz Pietrzak, prezes GTBS, zdradził z kolei, że Towarzystwo szykuje się właśnie do budowy mieszkań, w których czynsz będzie wynosić 8,30 zł za metr kw. Obecnie średnia stawka czynszu w TBS wynosi 10,83 zł za metr kw. 

Mieszkania TBS powstały m.in. przy ul. Piotrkowskiej w Gdańsku
Mieszkania TBS powstały m.in. przy ul. Piotrkowskiej w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Kolejne inwestycje mieszkaniowe planowane są m.in. na Dolnym Mieście oraz na Ujeścisku, przy ul. Piotrkowskiej.

- Przyjęliśmy taktykę budowania "na spokojnie", po 2- 3 budynki, żeby za bardzo nie obciążać budżetu. Tym sposobem doszliśmy do trzech tysięcy mieszkań, które w sumie wybudowaliśmy - podkreślał prezes Pietrzak.

W trakcie poniedziałkowej uroczystości prezydent Paweł Adamowicz wręczył pracownikom GTBS z najdłuższym stażem zawodowym Medale Stulecia Niepodległości.


Zadania budownictwa społecznego w Gdańsku realizują trzy spółki:

Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. zostało utworzone przez Gminę Miasta Gdańska 30 grudnia 1996 r. Umowa na budowę pierwszych budynków została podpisana w 1998 r. Podstawowym celem działalności tej spółki jest budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach przy wykorzystaniu wsparcia ze środków publicznych w ramach rządowych programów wspierania budownictwa mieszkaniowego.

W latach 1998-2018 r. GTBS wybudowało 43 budynki wielorodzinne z 1721 mieszkaniami. Wartość wszystkich inwestycji to 262,7 mln zł, gdzie udział Gminy Miasta Gdańska wyniósł 48 proc. Zasoby mieszkaniowe spółki zlokalizowane są na terenach przekazanych przez gminę w dzielnicach: Ujeścisko- Łostowice, Chełm, Stogi, Letnica.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Motława" Sp. z o.o. założono w lipcu 2000 r. jako spółkę Gminy Miasta Gdańska. Została ona utworzona w formule towarzystwa budownictwa społecznego, co oznacza, iż zyski przedsiębiorstwa muszą być w całości przeznaczane na działalność statutową.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Motława" powołano w celu wykorzystania możliwości finansowania budownictwa mieszkaniowego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, a także wykorzystania środków kredytowych Funduszu na potrzeby rewitalizacji mieszkań przekazanych spółce przez Gminę w dzielnicy Dolne Miasto.

W latach 2004–2018 TBS "Motława" wybudowało 35 budynków z 1234 mieszkaniami. Łączna wartość inwestycji to 192,2 mln zł, w tym udział Gminy Miasta Gdańska wyniósł 45 proc.

Gdańska Infrastruktura Społeczna Sp. z o.o. jest spółką Gminy Miasta Gdańska powołaną w lipcu 2006 roku. W wyniku realizacji dwóch pierwszych etapów programu budowy mieszkań komunalnych w latach 2008 - 2009 przekazano do użytkowania 312 mieszkań przy ul. Ptasiej, Platynowej i Rumla w Gdańsku o łącznej powierzchni użytkowej blisko 14 tys. mkw. Inwestycje mieszkaniowe zostały sfinansowane ze środków własnych spółki, a  także ze środków zewnętrznych w postaci kredytu bankowego oraz - po raz pierwszy dla tego typu projektów w Polsce, z emisji obligacji przez Spółkę.

W latach 2008–2018 Gdańska Infrastruktura Społeczna wybudowała 16 budynków z 422 mieszkaniami. Nakłady inwestycyjne na inwestycje wyniosły 87,4 mln zł, w tym środki z budżetu Gminy Miasta Gdańska stanowiły 29 proc.


Miasto Gdańsk pozyskuje mieszkania do zasobu komunalnego również z innych źródeł. W latach 1998–2018:

  • Pozyskano 871 lokali w ramach zamian na inne nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane
  • Zakupiono 417 lokali
  • Remonty lokali - tylko w ciągu ostatnich czterech lat wyremontowano 1000 mieszkań, na co przeznaczono 38,17 mln zł.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI 20-LECIA GTBS

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora