• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie szkoły i bicie rekordu w zbiorowym niesieniu pierwszej pomocy

Gdańskie szkoły zaangażowane w bicie rekordu w zbiorowym niesieniu pierwszej pomocy

W dwunastu miejscach w Gdańsku, w południe 16 października br. przyłączono się do corocznej akcji Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - próby bicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy przez jak największą liczbę osób. Wśród uczestników przeważali uczniowie szkół podstawowych.
16.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku. Rozpoczęło się pół godziny dla bicia rekordu
Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku. Rozpoczęło się pół godziny dla bicia rekordu
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W samo południe 16 października 2018 r. w szkołach i w innych instytucjach w całej Polsce przystąpiono do trwającej pół godziny próby bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez jak największą liczbę osób. Wydarzenie to od pięciu lat, raz do roku, organizuje Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trzon ponad 105 tys. rekordzistów z 1142 zgłoszonych lokalizacji z całego kraju stanowili uczniowie szkół podstawowych.

Ani data przeprowadzenia wydarzenia, ani znaczący wkład uczniów podstawówek, nie są przypadkowe. “Wielka lekcja pierwszej pomocy” organizowana jest zawsze w ramach  obchodów “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”, który przypada właśnie 16 października. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji, a jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu, u którego wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Fundacja WOŚP od 10 lat prowadzi Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”, dzięki któremu w szkołach podstawowych w całej Polsce powszechnie uczy się zasad pierwszej pomocy na fantomach i z pomocą materiałów dostarczonych przez WOŚP. W program zaangażowani są oczywiście nauczyciele - to oni, po przeszkoleniu przez Fundację, uczą dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy.

Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono na tak ogromną skalę naukę podstawowych czynności ratujących życie dla najmłodszych uczniów.

Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku - to nauczyciele przeszkoleni przez Fundację WOŚP uczą najmłodsze pokolenie, jak można pomóc uratować życie
Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku - to nauczyciele przeszkoleni przez Fundację WOŚP uczą najmłodsze pokolenie, jak można pomóc uratować życie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańskie szkoły podstawowe (i nie tylko) od początku angażują się w akcję WOŚP. Również w naszym mieście sale gimnastyczne i szkolne korytarze punktualnie w południe wypełniły się młodymi ratownikami, których zadaniem było prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowej na fantomach, nieprzerwanie przez pół godziny (oczywiście zmieniając się przy “ratowaniu poszkodowanego”). Każdy uczestnik musiał przeprowadzić przynajmniej pięć cykli: 30 ucisków klatki piersiowej/dwa wdechy.

W Gdańsku w bicie rekordu zaangażowały się:

  • Szkoła Podstawowa nr 39
  • Szkoła Podstawowa nr 45
  • Szkoła Podstawowa nr 47
  • Szkoła Podstawowa nr 52
  • Publiczna Szkoła Podstawowa ,,Olimpijczyk'' w Gdańsku z oddziałami sportowymi
  • Szkoła Podstawowa nr 80
  • Szkoła Podstawowa nr 88
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 (III Liceum Ogólnokształcące)
  • X Liceum Ogólnokształcące
  • Gdańska Szkoła Szermierki
  • Akademickie Liceum Programów Ogólnokształcących “Lingwista”
  • Gdański Meczet (tutaj w akcji uczestniczyli uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej nr 39)
  • Studio fryzjerskie Fale Loki Koki

Zobacz, jak wyglądała próba bicia rekordu w Szkole Podstawowej nr 45, X Liceum Ogólnokształcącym i w Gdańskim Meczecie.

W zeszłym roku w "lekcji ratowania życia" w całej Polsce udział wzięło ponad 85 tys. osób. W tegorocznej edycji do akcji zgłosiło się o 25 tys. więcej młodych ratowników. Rzeczywistą liczbę uczestników wydarzenia poznamy w ciągu kilku dni. Każdy lokalny organizator otrzyma od WOŚP formularz, w którym będzie musiał zweryfikować liczbę uczestników.  

Teoretycznie, z pobiciem aktualnego rekordu Guinnessa, który należy do niemieckich uczniów i wynosi 11 tys. 840 osób, nie powinno być problemu. Jednak dotąd nie udało się tego dokonać z powodu (jak można przeczytać na stronie WOŚP) “problemów technicznych z materiałem dowodowym”. Dlatego nauczyciele i inni opiekunowie musieli w tym roku skrupulatnie filmować i fotografować działania uczestników akcji.  

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1