• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie środowisko kultury dołącza do apelu o pomoc potrzebującym na granicy Polski 

Gdańskie środowisko kultury dołącza do apelu o pomoc potrzebującym na wschodniej granicy Polski 

- Domagamy się ratowania ludzkiego życia - czytamy w apelu skierowanym do społeczności międzynarodowej i organizacji zajmujących się prawami człowieka, który wystosowali ludzie polskiej kultury m.in. Olga Tokarczuk i Agnieszka Holland. Apel, odczytany dziś, 6 października 2021 r., przed budynkiem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, podpisało już ponad 4 tysiące artystów z Gdańska i całej Polski.
06.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rzeczniczka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odczytała apel ludzi polskiej kultury w środę, w samo południe
Rzeczniczka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odczytała apel ludzi polskiej kultury w środę, w samo południe
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W ciągu niecałego tygodnia, petycję powstałą 1 października (do środy, 6 października, godz. 13) podpisało 4267 osób związanych z polską kulturą: m.in. pisarzy, muzyków, reżyserów, aktorów, literaturoznawców i dziennikarzy, a także dyrektorów i pracowników wielu ważnych instytucji kultury w kraju. Jako pierwszy widnieje pod apelem podpis noblistki Olgi Tokarczuk. Tuż zanim Agnieszki Holland.

Do apelu przyłączyli się również przedstawiciele gdańskiego świata sztuki: z Gdańskiej Galerii Miejskiej, CSW Łaźni, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku czy Nowego Muzeum Sztuki NOMUS.

Apel został dziś, 6 października o godz. 12, odczytany przed budynkiem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, przez rzeczniczkę instytucji Magdalenę Hajdysz. 


- Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym, który wymaga natychmiastowej interwencji - apelują ludzie polskie kultury
- Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym, który wymaga natychmiastowej interwencji - apelują ludzie polskie kultury
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Poniżej pełna treść apelu

Apel środowiska kultury w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczpospolitej Polskiej

My, niżej podpisani i podpisane, stanowczo przeciwstawiamy się nielegalnym i niehumanitarnym praktykom wywózek osób, szukających w Polsce ochrony międzynarodowej, na granicę i wypychaniu ich przez polską Straż Graniczną na stronę białoruską. Ludzie w krytycznej sytuacji, uciekający od wojny i przemocy domagają się wsparcia ze strony państwa polskiego, które ma obowiązek go udzielić zgodnie z sygnowanymi przez Polskę międzynarodowymi konwencjami. Apelujemy o natychmiastową pomoc potrzebującym, dopuszczenie do nich służb medycznych oraz wszystkich osób i organizacji, które są w stanie odnaleźć błądzące po lasach osoby i uratować je przed śmiercią. W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że w pełni popieramy działania Grupy Granica. Zdecydowanie przeciwstawiamy się dehumanizującym, uwłaczającym godności ludzkiej sposobom przedstawiania osób w sytuacji uchodźczej przez polskie władze i związane z nimi media. Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym, który wymaga natychmiastowej interwencji. Apelujemy do społeczności międzynarodowej, w szczególności organizacji zajmujących się prawami człowieka, o wsparcie. Domagamy się przestrzegania zapisów konwencji genewskiej, a przede wszystkim: ratowania ludzkiego życia.

Do apelu można dołączyć na stronie petycjeonline.com


TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska