PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańskie Przestrzenie Lokalne. Sprawdź na mapach ich lokalizacje

Gdańskie Przestrzenie Lokalne. Sprawdź na mapach ich lokalizacje
W Biurze Rozwoju Gdańska trwają prace nad trzecim etapem Gdańskich Przestrzeni Lokalnych. Celem opracowania jest poprawa jakości przestrzeni publicznych. Na opublikowanych na stronie BRG mapach można sprawdzić lokalizacje wybranych przestrzeni.
przestrzenie

Gdańskie Przestrzenie Lokalne (GPL) to projekt, który jest realizowany z myślą o mieszkańcach i przy ich współudziale. Jego celem jest poprawa funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznych zlokalizowanych w gdańskich dzielnicach i osiedlach. Lokalne przestrzenie publiczne są niezwykle istotne z punktu widzenia mieszkańców. Są miejscami, gdzie toczy się ich codzienne życie i są realizowane podstawowe potrzeby (związane z zakupami, edukacją, wypoczynkiem, rekreacją czy integracją). Przestrzenie lokalne powinny być bezpieczne, dostępne i integrujące lokalną społeczność. Dlatego tak istotne podczas ich planowania jest stosowanie zasad projektowania uniwersalnego, niwelowanie barier i uwzględnianie potrzeb mieszkańców. Przestrzenie lokalne powinny tworzyć spójną sieć powiązaną z terenami zieleni, centrami usługowymi i systemem komunikacji miejskiej.

W GPL został wskazany system przestrzeni lokalnych obejmujący całe miasto. Dla każdej z nich obecnie jest opracowywana karta terenu, zawierająca m.in. ogólne wytyczne dotyczące zagospodarowania. Te informacje mają następnie wesprzeć mieszkańców, rady dzielnic czy jednostki miejskie w działaniach zmierzających do urządzenia poszczególnych miejsc. Zbiór wytycznych powinien przyczynić się do poprawy koordynacji działań dotyczących przestrzeni publicznych, skutkujących ich spójnym zagospodarowaniem i zachowaniem najważniejszych powiązań przestrzennych i funkcjonalnych.

Każda z lokalizacji Gdańskich Przestrzeni Lokalnych sukcesywnie jest konsultowana z mieszkańcami, radami dzielnic i przedstawicielami jednostek miejskich. Podczas spotkań są omawiane konkretne lokalizacje i możliwości ich zagospodarowania.


Korzystając z uaktualnionych map, dostępnych na stronie brg.gda.pl można m.in. sprawdzić, gdzie znajdują się wybrane przestrzenie lokalne.

 

Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze
Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze