Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańskie przedszkolaki i uczniowie jedzą zdrowo. Gdzie? [LISTA PLACÓWEK]

Zdrowe nie musi oznaczać niesmaczne, a udowadniają to kucharki i kucharze pracujący w kuchniach gdańskich szkół i przedszkoli. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na smaczny i zdrowy jadłospis przygotowywany w gdańskiej placówce oświatowej. Gdzie dobrze zjedzą uczniowie i przedszkolaki?

Gdańskie przedszkolaki i uczniowie jedzą zdrowo. Gdzie? [LISTA PLACÓWEK]
A
A
data publikacji: 03 listopada 2017 r.

W gdańskich szkołach i przedszkolach można zjeść zdrowo i smacznie
W gdańskich szkołach i przedszkolach można zjeść zdrowo i smacznie
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Zwycięzcami drugiej edycji konkursu zostały: Przedszkole nr 34 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8. Obie placówki otrzymały nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł na zakup sprzętu gastronomicznego do kuchni. Konkurs odbył się w ramach projektu "Gdańsk - Jemy Zdrowo". Certyfikaty tego programu otrzymało w tym roku osiem przedszkoli i pięć szkół: przedszkola nr: 1, 34, 57, 62, 87 i 88 oraz Zespół-Szkolno Przedszkolny nr 1, Szkoły Podstawowe nr: 17, 69, 85 (ZKPiG nr 2), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, Zespół Specjalnego Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 1 oraz Publiczna Szkoła Podstawowa „Olimpijczyk”.

W tym gdańskim programie uczestniczy już 125 gdańskich placówek edukacyjnych. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło łącznie 20 placówek, w tym 9 przedszkoli oraz 11 szkół (w tym zespoły szkół). Zgodnie z kryteriami konkursowymi analizowano jadłospisy dekadowe (10 - dniowe), a także sprawdzano jakie podejmowane są działania propagujące prawidłowe nawyki żywieniowe przy wykorzystaniu np. współpracy z rodzicami. Oceniano było też to, czy na stronie internetowej jemyzdrowo.edu.pl zamieszczany jest jadłospis.

"Jemy zdrowo" to program, który od 2015 r. wspiera placówki oświatowe w kwestii zdrowego żywienia. Pomoc ta przekłada się na szkolenia osób przygotowujących posiłki w gdańskich przedszkolach i szkołach, a więc kucharek, pomocy kuchennych oraz intendentek.

Jest i pamiątkowe zdjęcie wiceprezydenta Piotra Kowalczuka, który wręczył nagrody finansowe zwycięskiej szkole i przedszkolu
Jest i pamiątkowe zdjęcie wiceprezydenta Piotra Kowalczuka, który wręczył nagrody finansowe zwycięskiej szkole i przedszkolu
www.facebook. com

Co roku do programu włączane są kolejne przedszkola i szkoły, a do końca 2018 roku w programie udział weźmie, według szacunków, 140 gdańskich placówek oświatowych. Prócz walorów stricte zdrowotnych miasto Gdańsk zadbało również o motywację – wszystkie placówki biorące udział w programie przystąpić mogą do konkursu na smaczny i zdrowy jadłospis, gdzie główną wygraną jest 5 tys. zł przeznaczonych na sprzęt do szkolnej kuchni bądź stołówki.

W ramach programu "Gdańsk - Jemy Zdrowo" od dwóch lat, dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej oraz za pośrednictwem strony internetowej www.jemyzdrowo.edu.pl, rodzice mają możliwość sprawdzenia jaki posiłek został danego dnia przygotowany w placówce. Pozwola to zaplanować posiłki w domu, dbając o różnorodność i prawidłowe ich zbilansowanie w ciągu dnia.

-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl