PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Osiem kąpielisk i stadion letni. Gdańskie plaże "szykują się" na lato

Osiem kąpielisk i stadion letni. Gdańskie plaże "szykują się" na lato
Wakacje coraz bliżej, czas więc przygotować się na przyjazd plażowiczów. Gdański Ośrodek Sportu rozstrzygnął rozstrzygnął dwa postępowania na zagospodarowanie plaż: zmieni się wygląd lokali sezonowych, a do tego, ponownie, zbudowany zostanie letni stadion. W tym roku będzie można bezpiecznie się wykąpać na ośmiu strzeżonych kąpieliskach.
Gdański Ośrodek Sportu przygotowuje gdańskie plaże na zbliżający się sezon wakacyjny
Gdański Ośrodek Sportu przygotowuje gdańskie plaże na zbliżający się sezon wakacyjny
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Pierwsze z postępowań, ogłoszonych przez GOS, dotyczyło przygotowania przez dzierżawców pięciu punktów gastronomicznych. Nowe umowy podpisano na okres 10 lat. Pojawiły się w nich nowe wytyczne dotyczące estetyki i formy sezonowych lokali. Będą to przede wszystkim nowe materiały oraz kolorystyka budynków, które stylistyką będą nawiązywać do nadmorskiego charakteru. Sezon 2018 będzie tzw. sezonem przejściowym, który pozwoli na pełne dostosowanie punktów do nowych zasad w kolejnych latach. Obiekty według tych wytycznych powstaną przy wejściach na plażę nr 41, 48, 50, 52 i 63.

Wyłoniono również operatora Stadionu Letniego Gdańsk, który powstanie w tym samym miejscu, co w latach poprzednich, przy molo w Brzeźnie. Będzie można obejrzeć tu profesjonalne rozgrywki sportowe czy wziąć aktywny udział w turniejach i amatorskich zajęciach rekreacyjnych. Nie zabraknie również strefy gastronomicznej i oferty kulturalnej (zaplanowano tu m.in. letnie koncerty). Obiekt, pod opieką nowego – starego operatora (został nim ponownie były reprezentant Polski w piłce ręcznej Artur Siódmiak) będzie działał przez najbliższe 10 lat.

W ramach podpisanej umowy - Miasto zapewni podstawową infrastrukturę, czyli teren plaży, trybuny oraz zaplecze. Natomiast na operatorze spoczywać będzie obowiązek zorganizowania szeregu imprez oraz promocji miasta w ramach prowadzonej działalności.

- W pierwszym przetargu na wyłonienie operatora nie udało nam się znaleźć podmiotu zainteresowanego prowadzeniem Stadionu Letniego. Wymagania, które postawiliśmy w zakresie działalności sportowej i promocyjnej miasta zweryfikował rynek. Dopiero druga próba przyniosła pożądany efekt. Z tego też powodu stadion wystartuje nieco później, niż w latach poprzednich. Kalendarz wydarzeń będzie bogaty i atrakcyjny. Zależy nam na tym, żeby Gdańsk stał się stolicą sportów plażowych, stąd w warunkach wymóg organizacji imprez najwyżej rangi. Przerzucamy ciężar organizacji oraz wysokich kosztów tych imprez na operatora – przyznaje Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Odwiedzający gdańskie plaże z pewnością nie będą się nudzić. Błogie lenistwo i kąpiele morskie lub słoneczne, zajęcia rekreacyjne, sporty plażowe, imprezy czy nawet biblioteki plażowe - to wszystko czekać będzie na spragnionych wakacji mieszkańców i turystów.

W sezonie 2018 GOS szykuje osiem miejsc, w których będzie można bezpiecznie korzystać z kąpieli pod okiem ratowników. Będą to strzeżone plaże z pełną obsadą ratowniczą: Jelitkowo, Jelitkowo Klipper, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle oraz Świbno. Planując kąpiel warto wybrać właśnie te miejsca, ponieważ tam będzie najbezpieczniej. Co ważne - na kąpieliskach w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia od niemal trzydziestu lat!

Na stronie internetowej kapieliskagdansk.pl plażowicze znajdą wiele praktycznych informacji, np. będzie można szybko sprawdzić warunki atmosferyczne panujące na danym kąpielisku, w tym temperaturę wody, powietrza.

Jeżeli chcecie popływać w wodach Zatoki Gdańskiej wybierzcie strzeżone kąpielisko. Tutaj kąpiel będzie bezpieczniejsza
Jeżeli chcecie popływać w wodach Zatoki Gdańskiej wybierzcie strzeżone kąpielisko. Tutaj kąpiel będzie bezpieczniejsza
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

                                                                                                                                                                                                                                            Odwiedzający gdańskie plaże i kąpieliska strzeżone będą mieli do dyspozycji szereg udogodnień poprawiających komfort wypoczynku. Dzięki rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych oraz dogodnemu transportowi publicznemu, bez problemu można dojechać do każdego z ośmiu kąpielisk, gdzie w bezpieczny sposób zaparkujemy rower i skorzystamy z szafek depozytowych do przechowywania rzeczy osobistych. Przebieralnie plażowe, opłukiwacze są już standardem na każdym kąpielisku. Oprócz nich ponownie pojawią się zamgławiacze, zapewniające szybkie orzeźwienie w gorące dni – zachęca Leszek Paszkowski.

Błękitna Flaga

Od kilku lat gdańskie plaże szczycą się certyfikatem Błękitnej Flagi. Na sezon 2018 GOS aplikuje o siedem takich wyróżnień dla kąpielisk. Wkrótce powinny zapaść decyzje międzynarodowego komitetu przyznającego ten rozpoznawalny na całym świecie symbol. Kąpieliska wyróżnione Błękitną Flagą spełniają kryteria z zakresu:

  • jakości wody,

  • działań na rzecz edukacji ekologicznej,

  • zarządzania środowiskowego,

  • bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług.

Powiewająca na plaży Błękitna Flaga to potwierdzenie najwyższej światowej jakości dla tego typu obiektów. W ubiegłym roku podczas audytu przedstawicieli Błękitnej Flagi kąpielisko Gdańsk Stogi otrzymało rzadko przyznawaną notę „excellence”. Dzięki temu Gdańsk znalazł się w gronie najlepszych plaż na świecie.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl